אמונה - שאל את הרב

בחירה חופשית והשגחה

י"ג כסלו התשע"ז | 13.12.16 00:00

שאלה

שלום כבוד הרב המכובד, האם יש בחירה חופשית או שאין ואם כן אז במה יש בחירה חופשית ? מצד אחד אומרים שכל דבר שקורה לנו מהקטן ביותר עד הגדול ביותר הוא מאת השם ובהשגחה פרטית ("אין אדם נוקף אצבעו....") ומצד שני אומרים שיש בחירה חופשית. ואם אין בחירה חופשית אז מדוע יש נסיונות ? הרי ממילא אין חופש בחירה.  

תשובה

בס"ד

 

שלום וברכה,

 

ודאי שיש בחירה חופשית, והבחירה מתבטאת ברצונות הטובים והרעים שלנו, כי האדם הוא היצור היחיד שמסוגל להתנגד לטבעו ויצריו, וכך משיג את מידת הגבורה. 

 

הבחירה היא בידינו, אך הביצוע של הבחירה הוא בידיים של הקב"ה. 

וזאת ההשקפה הנכונה, כפי מה שאמרו חז"ל: "הכל בידי שמים חוץ מיראת שמים" (ברכות דף לג, ב). 

פירוש הדבר שאנו אחראים על מעשינו, אלא שהתוצאות של מעשינו נקבעים בידי ה'. ומשמים נקבע אם נצליח או ניכשל. רק "יראת שמים" נמצאת לגמרי בידינו, והיא הבחירה האם להיות צדיק או רשע.

 

כמו כן אמרו חז"ל, שמשמים מגלגלים חובה על ידי חייב, וזכות על ידי זכאי. כך לדוגמה, אדם שרוצה להזיק את חבירו - ה' יכול למנוע ממנו את ההיזק הזה, או לכוון את ההיזק כדי שיפגע באדם שני שהיה ראוי לנזק זה בדיוק. צדיקים שעמדו לפני קיסר רומאי שבא להורגם, אמרו לו: "אנו נתחייבנו כליה למקום, ואם אין אתה הורגנו - הרבה הורגים יש לו למקום (לקב"ה), והרבה דובים ואריות יש לו למקום בעולמו שפוגעין בנו והורגין אותנו. אלא לא מסרנו הקב"ה בידך אלא שעתיד ליפרע דמינו מידך" - כלומר, אם ה' בוחר שאדם כלשהו ימות, אז אדם זה ימות בכל מקרה, בין אם על ידי חבירו שבחר לרוצחו, או בין אם על ידי תאונה או מחלה וכו', ולאחר מכן ה' נפרע ממי שפשע.

 

לסיכום, ה' מכוון את הבחירות שלנו, וה' הוא המאפשר לנו לבחור בין טוב לרע. אך אנו אחראים על המעשים שלנו כי בכוחנו לבחור אם להיות שליחים טובים או שליחים רעים.

 

בחירה חופשית:

http://www.hidabroot.org/he/question/16738

http://www.hidabroot.org/he/question/116671

 

אם הכל משמים – זו לא אשמתי שאיחרתי לאוטובוס?

http://www.hidabroot.org/he/article/11935

 

למאמר מורחב שמסביר את סוגיית הבחירה החופשית, חפש בגוגל את המשפט: "דניאל בלס בחירה חופשית לפי ההגיון ולפי התורה".

 

יש לנו בחירה חופשית וזו עובדה, הרי אנו בוחרים בעצמנו אם לקיים את המצוות או למרוד חלילה, ועובדה שיש חוזרים בתשובה ויש יוצאים בתשובה, מה שלא תמצא אצל בעלי חיים שאין להם בחירה כלל. כך שגם אם איננו מבינים את התהליך של הבחירה והידיעה - זו לא קושיה, שהרי אפילו את המוח אנו בקושי מבינים, קל וחומר את בורא עולם.

  

לגבי שאלת הבחירה והידיעה, מדובר בנושא מדעי סבוך ועמוק מאוד, כי הוא עוסק בתפיסת הזמן. ויותר מכך, אין לנו כל הבנה אמיתית באלוקים האינסופי והנצחי, שנמצא מעבר לגבולות המרחב והזמן.

אך אשיב בקיצור: אלוקים איננו אדם, וכשאומרים שהוא יודע את העתיד - אין הכוונה לידיעה אנושית. אלוקים רואה את העתיד מהסיבה הפשוטה שהוא יתברך נמצא בעתיד, הוא נמצא בכל זמן - בעבר בהווה ובעתיד בו-זמנית, שהרי הוא אינסופי ונצחי. במילים אחרות, אתה ברגע זה בוחר בחירות גם בעבר וגם בהווה וגם בעתיד, ואלוקים רואה את כל הבחירות שלך בו-זמנית - רק לאחר שאתה בוחר אותן, ובכל רגע אתה עשוי לשנות את הבחירות שלך - ואלוקים תמיד יהיה מודע למה שאתה בוחר, כי הוא נמצא בכל הזמנים. מאחר שאלוקים אינו תלוי בזמן - הוא אינו קובע מה יהיה, אלא רק צופה בכל הבחירות מבלי להתערב בבחירה. כדי להבין עניין זה לעומקו, קרא את החוברת שכתבתי בשם "שיחה גורלית".

 

וראה הסבר מדעי לסוגיה זו במאמרי "פרדוקס הזמן":

http://www.hidabroot.org/article/185198

http://www.hidabroot.org/article/202592 

 

בברכה,

דניאל בלס

דרגו את השאלה:

ממוצע 5 (90 מדרגים)

כותרות מומלצות

הנקראים ביותר