אמונה

אם האדם לא התפתח מיצורים דמויי קופים במשך מיליוני שנים אז למה אנחנו דומים?

  • ד' כסלו התשע"ו
אא

שאלה

שלום.. אני אדם מסורתי שלומד קצת תורה תנך והלכות אך גם לומד דברים מדעיים כמו אבולוציה, פיזיקה וכו ברוב הדברים לא מצאתי משהו שסותר את התורה חוץ מהאבולוציה זה הדבר היחיד שמערער לי את האמת והמציאות... אם האדם לא התפתח מיצורים דמויי קופים במשך מיליוני שנים אז למה אנחנו דומים? הרי ברור שאנחנו והקופי אדם כמו שימפנזה גורילה וכו דומים מבחינה גנטית גופנית וחיצונית אפילו התנהגותית... אז איך אפשר לטעון שהאדם הוא לא צאצא של אב קדמון משותף שדומה לקופי אדם של היום? איזה עוד פירוש יש לפי היהדות? אני יודע על המסופר בתלמוד על מגדל בבל אבל בעיקרון זה לא נשמע לי ריאלי כי הגנום מוכיח שהאדם הוא המתפתח ולא הקוף... אולי אני טועה ויש לכם הוכחות סותרות אשמח לקבל תשובה כי זה הדבר היחיד שמערער לי את האמונה... חשוב להגיד שאני אדם מאמין בלי קשר... תודה, אושרי

תשובה

בס"ד
 
שלום וברכה,
 
קודם כל, אין כל הוכחות מדעיות לכך שהאדם הוא צאצא של קוף קדום. ראה כאן לגבי גולגולות:
 
לגבי מספר הכרומוזומים, והדמיון הגנטי ראה כאן:
הסיפור על מגדל בבל - מתאר שינוי גנטי שנעשה באופן מכוון בידי בורא עולם, ולא באופן מקרי.
 
ראה כאן "מה היה הרמב"ם אומר על אבולוציה":
 
 מכל מקום, אל תיתן לשאלה זו להטריד אותך יותר מידי.
אנו יודעים שיש בורא לעולם - לא בגלל שהאבולוציה מופרכת, וגם לא בגלל הקבלות מדעיות שמצאנו בין המפץ הגדול לכתוב בתורה. חשוב להבין שיש בידינו אינספור סיבות מדעיות, לוגיות ופילוסופיות המחייבות כל אדם רציונלי להגיע למסקנה החד משמעית שיש בורא לעולם - וזאת בלי קשר או תלות לנושא האבולוציה או גיל העולם. 
אנו יודעים שהיתה לעולם התחלה ולכל התחלה חייב להיות מתחיל. אנו יודעים שהיקום מנוהל על פי חוקי טבע המוכיחים את שליטתו של בורא עולם אפילו ברגע זה. אנו רואים שהיקום מתוכנן, בנוי על פי משוואות מתמטיות מורכבות, המוכיחות לנו שהעולם נברא על ידי מתכנן. השכל מחייב להגיע לסיבת הסיבות, מי שאינו תלוי בחומר ובזמן, אשר יצר את הכל, ועונה אך ורק להגדרה של אלוקים. ואנו למדים על מהות רוחנית שיש בתוכנו, הבחירה החופשית המעידה על קיומה של נשמה אלוקית. ההוכחות רבות מספור:
http://www.hidabroot.org/he/question/109337
לא צריך להיות "איינשטיין" או רואה נסתרות בשביל להבין שיש בורא לעולם. אפילו ילד מסוגל להביט ביושר בעולם שסביבנו ולהגיע למסקנה המתבקשת שיש בורא לעולם. מציאות הבורא לא נוגעת בכלל לשאלה האם הבורא יצר את העולם בתקופות של מיליוני שנים, או האם הבורא ברא את בעלי החיים בתהליך של אבולוציה - כי בכל מקרה ברור לנו שיש בורא לעולם אשר יצר את היקום והאדם בחוכמה וכוונה מדוייקת - עם או בלי אבולוציה, אם או בלי תהליכים של מיליוני שנים. בורא לעולם חייב להיות בכל מצב שלא יהיה, זוהי מסקנה מוכרחת מהמציאות, וחשוב להבין שלא ניתן להפריך את מציאותו של הבורא באף מצב.
כמו כן אנו יודעים שהתורה היא אמת - לא בגלל שמצאנו השוואות מרשימות בין דברי חכמים למדע המודרני, אלא בגלל שיש לנו היסטוריה נאמנה בת אלפי שנים, המתעדת ומאמתת את שליטתו של בורא עולם בעשרת מכות מצרים, בקריעת ים סוף, במשך 40 שנה במדבר, בנבואות לא הגיוניות שהתרחשו לאורך יותר מאלפיים שנה כמתואר בספר הספרים, ועיקר התגלותו של בורא עולם בפני כל עם ישראל במעמד הר-סיני.
אבותינו ואבות אבותינו העבירו בנאמנות את התורה והחגים והמצוות, והיו מוכנים להקריב את חייהם בכל דור על אמיתותה. אנו לא מאמינים ביציאת מצרים רק "בגלל שזה כתוב בתורה", אלא בזכות אבותינו המעבירים את התורה מדור לדור כהיסטוריה הלאומית של עמנו מזה 3300 שנה. על כן ספר התורה מהווה עדות היסטורית לאומית שאינה ניתנת להכחשה, וכל אותם "מכחישי מקרא" אינם שונים מאותם מכחישי שואה שהתעוררו בשנים האחרונות.
 

להכרת עיקרי האמונה של היהדות, בדרך של דו-שיח בין אתאיסט לאלוקים לאחר המוות, נא חפש בגוגל את המילים "שיחה גורלית".

 
שלך בברכה,
דניאל בלס
תגיות:

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה