אמונה

למה אנו לא זוכרים את הגלגול הקודם?

מדוע הקב"ה מעלים מאיתנו את העבר שלנו, כלומר, את הגלגולים הקודמים? שהרי לכאורה, היה הרבה יותר קל לתקן את מה שחטאנו אילו היינו יודעים זאת...

אא

אין ספק שהקב"ה נותן לבני האדם הרוצים בו, את ההזדמנות למצוא אותו ולשוב בתשובה. ומי שחוזר בתשובה, ודאי גם למד שעליו לתקן במיוחד את מה שקשה לו לתקן, כפי שאמר הגאון מוילנא, שכל אדם ואדם יכולים לדעת בדיוק על מה הם ירדנו לעולם לתקן. אדם ייראה מה קשה לו ביותר לקיים מבין המצוות, ויידע שזה החלק שחזר לתקן. ושהחלק בתורה ובמצוות אותם הוא נמשך ללמוד ולקיים, הוא החלק המתקן את נשמתו ביותר.

ובכל זאת, גם אין ספק שידיעת הגלגולים היתה מקילה עלינו עד מאוד בהתמודדות עם הייסורים שלנו בעולם הזה, כי אז היינו יודעים בדיוק על מה כואב לנו, ועוד כמה נותר לנו לתקן, כאותו אדם בבית האסורים שיודע כמה שנים נגזר עליו לשבת בתא. ואין ספק שהרבה יותר קל לאסיר לרצות את עונשו כשהוא יודע את פשעו המדוייק, מאשר אסיר שמרגיש בלבו שהוא חף מפשע, ואינו יודע מה פשע. לשאלה זו לא שמעתי תשובה חד משמעית, ולכן עלי להציע תשובות שעלו בדעתי:

1. תשובה אחת תהיה, כדי להפחית מהעונש:

אין ספק שחשבונות שמים נסתרים מאיתנו בעולם הזה. אך לעניות דעתי - הטעם שהאדם לא יודע את הגלגול הקודם - הוא כדי להפחית מעוצמת העונש שלו. כי ההגיון נותן שאדם שיודע את חטאו - צריך להענש יותר מאדם שאינו יודע, כי חוסר הידיעה הוא בעצמו לפחות חצי מהעונש! כך שהקב"ה מביא את האדם בגלגול לעולם הזה, דווקא במטרה שלא יידע, כך שלא יאלץ להענישו פי כמה וכמה בגיהנום.

2. תשובה שנייה שעולה בדעתי היא, עונש שהוא מידה כנגד מידה:

כפי שאדם הזיק את חבירו על לא עוול בכפו, כך אותו אדם ירגיש בעולם הזה (לאחר שחזר בגלגול) שהוא נענש על לא עוול בכפו. הוא נענש בדיוק כפי רמת היזיקו - גם מבחינה רגשית, מידה כנגד מידה, וכך הכפרה שלו היא שלמה ומוחלטת.

3. להגדיל שכרו ומדרגתו של האדם בעולם הבא: לדעתי יש בכך גם מבחן של אמונה, עד כמה האדם בוטח ב-ה' שרוצה את טובתו, ועל המבחן הזה האדם מקבל שכר נצחי בגן-עדן. זוהי גם מטרה לשוב בגלגול - כדי להגדיל שכרו של האדם לעולם הבא. כי הרי החיים כאן הם מבחן. ובמקום שהאדם ייענש בעולם הבא ויישאר במדרגתו, הוא חוזר לעולם כדי לתקן את חטאיו ויחד עם זאת גם להגדיל את שכרו לעולם הבא בכח האמונה.

4. כדי שיזכה לרחמים: תירוץ זה שמעתי בעבר, שהקב"ה מסתיר את מעשיו של האדם מגלגול קודם בכדי שיזכה לרחמים מאנשים אחרים, כי אילו היו רואים קבצן מסויים ברחוב, ויודעים שבגלגול קודם הוא פשע בגזילה או משהו דומה, או היו רואים אדם חולה ויודעים שבגלגול קודם הוא הזיק מאוד לחבירו - לא היו מרחמים עליו ועוזרים לו כל כך, והעולם היה מאבד את מידת הרחמים שלו על הנפגעים והמסכנים. זה גם היה חטאם של חברי איוב, מכיוון שהם חיו בדור של השגחה גלויה, לכן היו בטוחים לגמרי שאיוב חטא בחטא חמור ביותר שהוא מסתיר מהם, והם פגעו ברגשותיו עד שאמר להם - שכל סבלו אינו שקול כנגד האשמה שמטיחים בו! כי כבודו של אדם חשוב לעיתים יותר מן הייסורים שעובר, ואדם מוכן לסבול הרבה בשביל כבודו העצמי. לכן ה' הסתיר את סוד הגלגולים, שנהיה שווים כולנו בעולם הזה בחוסר ידיעתנו את העבר, ונרחם איש על רעהו, וניתן צדקה ונרגיש את השני כפי שאנו מרגישים את עצמנו, ונזכה לקיים "אהבת לרעך כמוך".

5. וזו התשובה הידועה שמוסכמת על כולם - כדי שתהיה בחירה חופשית מלאה בעולם הזה: כי אם האדם היה יודע בבירור מה היו מעשיו בגלגול קודם, הוא לא היה חוטא, ורק מן הפחד היתה מתבטלת כל הבחירה החופשית שלו. כי מהי האמונה, ומהו הקושי, אם האדם יודע בידיעה מוחלטת הכל?

אני ממליץ לקרוא את החוברת "שיחה גורלית" (חפשו בגוגל), שמתייחסת בהרחבה לנושא הסבל ומטרת הבריאה.

תגיות:גלגולים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה