חדשות בארץ

המלצה: עסקת מזומן מעל 7,500 ש"ח – עבירה פלילית

וועדה לבחינת צמצום שימוש במזומן ממליצה להגביל עסקאות במזומן גם בין אנשים פרטיים במטרה למגר פשע כלכלי. בקרוב נוכל לבצע עסקאות במזומן עד סכום של 5000 ₪? מי שיעבור על החוק צפוי לעונש מאסר

| כ"ו אייר התשע"ד |
אא

במטרה להילחם בפשע כלכלי, תחול בקרוב הגבלה על היקף שימוש בכסף מזומן בעסקאות גדולות. את המסקנות הללו מציגה ועדת לוקר לבחינת צמצום שימוש במזומן, בראשה עומד מנכ"ל משרד רה"מ, הראל לוקר. בשל הצורך במלחמה בכסף שחור, בהלבנת הון ובמיצוי פוטנציאל גביית המס, ייתכנו הצעדים עליהם ממליצה הוועדה, כשההגבלה תחול על עסקאות בסדר גודל של 7,500 שקלים ובהמשך אף על עסקאות בסדר גודל של 5,000 שקלים.

לפי נתונים הנמצאים בידי לוקר ממשרד רה"מ, בשנת 2012 התבצעו בין עסקים, כ־3 מיליון עסקאות בסכומים הגבוהים מ־5,000 שקלים, והגיעו לשווי של כ־273 מיליארד שקלים - ללא זיהוי של מבצעי העסקה. עד היום הגביל החוק את היקף סכום העסקאות ל- 20 אלף שקלים במזומן, בתנאי שמדובר בעסקים ולא באנשים פרטיים. לפי ההמלצות החדשות, ההתערבות תחול בכל עסקה, כאשר סכום עסקה פרטית, לא יעלה על 15 אלף שקלים.
הוועדה ממליצה גם על שורת הגבלות בשימוש בהמחאות. תחילה תוגבל האפשרות לפרוע צ'ק שהוסב יותר מפעם אחת עד סכום של 7,500 שקל, ובהמשך עד 5000 שקל. בשלבים מאוחרים יותר הוועדה ממליצה על איסור הוצאת וקבלת המחאות שלא מצוין עליהם שם המוטב, הגבלת סכום עסקה המותרת בהמחאה לעד מיליון שקל.

ההמלצות יגבילו שימוש בהמחאות בנקאיות ובכסף מזומן, במטרה להציב תנאי לשימוש בכרטיסים אלקטרוניים שונים, ובהעברות בנקאיות. בנוסף, ממליצה הוועדה על קידום אמצעי אבטחה חכמים לאמצעי תשלום קיימים ועתידיים.
העוברים על איסור ביצוע עסקאות מזומן בסכום הגבוה מזה שיותר בחוק, מסתכנים בעבירה פלילית.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (90 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

חומש אור החיים עם ביאור אור לעיניים

320לרכישה

מוצרים נוספים

כמים ליבך - הרבנית ימימה מזרחי

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

ילדים מספרים על עצמם 11 - חיים ולדר

חבורת תריג 4 - בתעלומת בבל - חיים ולדר

חבורת תריג - עונה 7

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים