ראש השנה

בואו להתכונן לתשע"ט: הרב שטיינמן במקבץ עצות לקראת ראש השנה

במשך השנים ניגשו רבים לרב שטיינמן זצ"ל, וביקשו את עצתו כיצד להתכונן ליום הדין בראש השנה. ליקטנו עבורכם 10 תשובות שהשיב הרב 

| י"ט אלול התשע"ח |
אא

1. "ראשית יש לדעת שצריך לעשות את ה'סור מרע' ואחר כך 'עשה טוב'".

2. "עיקר הקבלה צריכה להיות מענין הדיבור, כגון לשון הרע, ליצנות וחנופה. ומי שנזהר בדיבורו יכול להגיע למדרגות גבוהות מאד".

3. "שכל אחד יקבל על עצמו שאם אחד יאמר לו איזה דבר עלבון, ישתוק ולא ישיב לו, במשך שעות הבוקר עד הצהרים".

4. "לקבל על עצמו לכוון בברכה ראשונה של שמונה עשרה".

5. "לקבל על עצמו לשבות ממלאכה שאסורה בשבת כבר חצי שעה לפני השקיעה". (לא לקבל שבת, אלא לפרוש ממלאכה).

6. "לשמר את הרגשת 'שוויתי ה' לנגדי תמיד' ללמוד מוסר, או לעשות לפחות פעם ביום חשבון נפש".

7. "המחשבה הראשונה בבוקר: קבלת עול תורה באמת ובתמים". הרב שטיינמן הוסיף וציטט את ה'אורחות חיים' שהבטיח כי אדם שיקבל על עצמו בקומו בבוקר כי יקדיש את היום לתורה – יזכה לעזרה עצומה ולסילוק כל הטרדות. בעניין זה כתב הרב בספרו "ימלא פי תהילתך" כי "ההתחלה של היום קובע על כל היום כולו, וכן התחלה של כל זמן קובע על אחר כך, לכן באמת ציותה התורה לקבל עול מלכות שמים בקריאת שמע 2 פעמים בכל יום, שעל ידי זה יוכל להיות המשך ויסוד למה שאחר כך ובזה צריך להשתדל להתחיל בטוב ובקבלה רצויה אז יש לקוות להצלחה בס"ד".

8. הרב שטיינמן הסביר כי "זה מחסדי הקב"ה עמנו, שכשמקבל האדם על עצמו קבלות טובות בימים אלו, הרי הוא מוכיח שרצונו לשפר את מעשיו והקב"ה בחסדיו דן אותו לפי מצבו הנוכחי".

9. עוד הוסיף הרב ואמר כי "אמנם על האדם להשתדל להתמיד בקבלה למשך השנה, אבל גם אם יצליח להתמיד בקבלה אפילו מעט לאחר יום הכיפורים ואפילו חצי שעה – הרי גם זה דבר גדול הוא".

10. בהתייחסו לחשיבותה של הקבלה, אפילו הקטנה והזמנית, אמר הרב כי "כתוב בגמרא שיצרו של אדם מתגבר עליו בכל יום ומבקש להמיתו, והרי אנו - אין לנו את הכוח להילחם בו, ועל כן כל מאמץ להתגבר על יצרנו נחשב לגדול מאוד בעיני הקב"ה".

מה מתרחש בראש השנה? האם באמת צריכים להיות לחוצים מיום זה? הרב אהרון לוי בהרצאה מרתקת מסביר כיצד עלינו להיערך מעשית לקראת ראש השנה, ומה משמעותו כלפינו מעבר להיותו יום הדין:

 


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (79 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים