חדשות בעולם

ארדואן: ארצות הברית מנסה להוריד את טורקיה על הברכיים, לא ניכנע

נשיא טורקיה תקף את ארצות הברית בשל הסנקציות שהטילה על ארצו: "המתקפה על הכלכלה הטורקית אינה שונה ממתקפה ישירה על הדגל שלנו"

| ט' אלול התשע"ח |
ארדואן, תמונת ארכיון (קרדיט: שאטרסטוק)
אא

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, התייחס היום (שני) למשבר הכלכלי במדינה, שהחריף בעקבות הסנקציות שהטילה ארצות הברית על טורקיה. בנאום מצולם לרגל חג הקורבן המוסלמי, ששודר בטלוויזיה, אמר ארדואן: "המתקפה על הכלכלה הטורקית אינה שונה ממתקפה ישירה על הדגל שלנו. המטרה אינה שונה – להוריד את טורקיה ואת העם הטורקי על הברכיים".

נאומו של ארדואן היה שזור ברוח ההתרסה נגד ארצות הברית, המאפיינת את התבטאויותיו בתקופה האחרונה. הוא קבע כי העם הטורקי מסוגל להדוף את כל ההתקפות עליו, וזאת באמצעות יכולתו להתאחד בזמנים קשים, כפי שלדבריו נעשה במהלך ניסיון ההפיכה הכושל ביולי 2016: "אנו עם שמעדיף שיערפו את ראשו מאשר להיות כבול סביב הצוואר". ארדואן הוסיף והבהיר: "אם אלו שלא הצליחו להכניע את טורקיה באמצעות ארגוני טרור וכנופיות מקומיות בוגדניות, עם כל סוגי המלכודות והטריקים, חושבים שיוכלו להכניע את טורקיה באמצעות שער החליפין – הם ייווכחו במהרה בטעותם. למדינה שלנו יש מספיק עוצמה ויכולת כדי להתגבר על כל זאת".

דבריו של ארדואן קובעים שיא נוסף במתיחות החריפה השוררת ביחסים בין טורקיה וארצות הברית. המשבר הנוכחי פרץ בשל הסירוב הטורקי להיענות לתביעה האמריקנית הנחרצת ולשחרר את הכומר האמריקני אנדרו ברונסון, המוחזק במעצר. ברונסון, המתגורר בטורקיה למעלה מעשרים שנה, מואשם במעורבות בניסיון ההפיכה שהתרחש בטורקיה ביולי 2016. בתחילת החודש הטיל הממשל האמריקני סנקציות כלכליות על שרי המשפטים והפנים של טורקיה. בהמשך הודיע טראמפ על הכפלת מכסי המגן על ייבוא פלדה ואלומיניום מטורקיה. ביום חמישי האחרון הודיע שר האוצר האמריקני, סטיב מנוצ'ין, כי ארצו תטיל סנקציות נוספות על טורקיה אם זו תמשיך במריה ולא תשחרר את ברונסון. בסוף השבוע כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו כי "טורקיה ניצלה את ארצות הברית במשך הרבה שנים". הנשיא האמריקני הבהיר: "לא נשלם כלום תמורת שחרורו של אדם חף מפשע, אנחנו חותכים את היחסים עם טורקיה".

ארדואן מצידו לא נותר חייב: הוא הבהיר כי אנקרה לא תיכנע ל"שפת האיומים", כלשונו, של וושינגטון. הוא האשים את ארצות הברית בתקיעת סכין בגבה של טורקיה, ואיים כי אם זו לא תשנה את מדיניותה – טורקיה תחפש חלופות לשותפות. בשבוע שעבר הודיע הנשיא הטורקי כי ארצו תחרים מוצרים אלקטרוניים מתוצרת ארצות הברית: "להם יש אייפון", אמר, "אבל יש גם את סמסונג במקומות אחרים, ולנו יש כאן את וסטל [חברה טורקית שמייצרת סמרטפונים]".

הצעדים בהם נקטה ארצות הברית החריפו את המשבר של הלירה הטורקית, שמתחילת השנה איבדה כ- 40% מערכה ביחס לדולר. בסוף השבוע חטפה טורקיה מהלומה נוספת, שהעניקה חותמת למצבה הכלכלי החמור: חברת דירוג האשראי הבינלאומית S&P הודיעה על הורדת דירוג האשראי של כלכלת טורקיה עמוק לתוך דרגת "זבל". דירוג החוב במטבע זר של טורקיה הורד מדרגת BB מינוס לדרגה B פלוס, דירוג בלתי מחמיא ביותר ממנו "נהנות" מדינות כמו ארגנטינה ויוון. דירוג החוב במטבע מקומי הורד בדרגה אחת לדרגה BB מינוס. בהמשך הודיעה חברת מודי'ס על הורדת דירוג החוב של טורקיה מרמה Ba2 לרמה Ba3, והורידה גם את תחזית דירוג האשראי של טורקיה לשלילי. שתי החברות נימקו את הורדות דירוג האשראי בהידרדרותה של הלירה הטורקית, באינפלציה הגבוהה ובציפיה למיתון בכלכלת טורקיה בשנה הבאה.

ובתוך כך, אלמונים פתחו לפנות בוקר באש לעבר שגרירות ארצות הברית באנקרה. שישה כדורים נורו ממכונית נוסעת, שלושה מתוכם פגעו בביתן האבטחה בכניסה למתחם השגרירות. איש לא נפגע, והמשטרה הטורקית פתחה בחקירה. דוברו של ארדואן, איבראהים קאלין, גינה בחשבון הטוויטר שלו את התקרית וטען כי מדובר ב"ניסיון ליצור תוהו ובוהו במדינה". דובר משרד החוץ הטורקי, האמי אקסוי, הוציא הודעת גינוי בה הודיע כי תוגברה האבטחה על הנציגויות האמריקניות ברחבי טורקיה.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (85 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים