מגזין

פנינה לשם: "יש בנות שחושבות שהן עושות טובה לאלוקים בכך שהן מתלבשות בצניעות"

אחרי שהוציאה פנינה לשם את הספר המהפכני 'אהבה לרגע' על קשרים בגיל הנעורים, היא מצליחה שוב לנער את הנשים והבנות עם ספרה החדש 'יפה באמת' – ספר שמדבר על נושא הצניעות מזווית שלא הוכרה ושלא דוברה עד היום

| כ"ח אב התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

מאות נערות ברחבי הארץ חייבות לפנינה לשם את חייהן, פשוטו כמשמעו. נערות שמתמודדות עם ניסיונות לא פשוטים, שהגיעו בחלק מההתמודדויות ממש לפי שאול; נערות שמכונות בלשון העם 'נוער נושר', או אם תרצו 'נוער בסיכון', וברור שאם לא יהיה מי שילווה אותן ושיעמוד לצדן, הן עלולות להגיע למקומות גרועים ביותר.

את עבודת הליווי שעושה פנינה עם הנערות היקרות הללו, היא מבצעת תחת כובעה כמנהלת 'מכון אתגר', מבית הידברות. "יש לנו מרכז נוער פעיל בביתר עילית", היא מספרת, "הוא פועל במשך כמעט כל הימים בשבוע – בכל ערב בשעות הלילה, ומארגן גם הרצאות, טיולים וחוויות שונות. יש חיזוק אדיר וסיפורים מדהימים ומרגשים".

לפני כשנה היא ביצעה צעד חשוב ביותר, כאשר הוציאה לאור את סיפרה 'אהבה לרגע'. זהו מדריך המיועד לנערות שהגיעו למקום לא טוב בכל הנושא של יצירת קשרים, והן זקוקות לחומר קריאה מתאים שיסייע להן להיחלץ מהמקום הזה, או מה שרצוי יותר – בכלל לא להגיע אליו.

על עטיפתו של הספר המעוצבת בידי אומן ניתן לראות מציצה בצורת לב, שבורה לרסיסים, מה שמשלב את ההבנה שמדובר בסך הכל באהבה ילדותית, אשר גורמת תמיד לניפוץ ולכאב לב עצום.

 

ספרים שהם שליחות

התגובות הרבות שהגיעו בעקבות פרסום הספר היו לדבריה של פנינה מדהימות ומרגשות. "נערה אחת כתבה לי: 'את לא יודעת איזה מהפך עשה לי הספר. אני בחורה חרדית ומתמודדת כל כך הרבה עם הנושא. לא היה לי עד היום איפה לקבל תשובות'.  מישהי נוספת פנתה אליי וסיפרה לי שהיא דווקא לא דתייה, אבל היו לה תמיד שאלות והספר שינה לה את המבט לחיים. היא הייתה באותה תקופה בקשר עם מישהו והוא ציפה ממנה לדברים מסוימים שמקובלים בחברה שבה היא חיה, ורק בזכות קריאת הספר, היא הבינה שמותר לה להתנגד ולא כל מה שדורשים ממנה היא צריכה לעשות. עוד אישה אמרה לי בכנות: 'אני כבר נשואה, אבל אם הייתי קוראת את הספר כבחורה, זה היה מציל אותי מדברים קשים ונוראים'. התגובות האלו חיממו את ליבי וגרמו לי להבין שמחובתי להמשיך לעסוק בנושאים כאלו. נושאים רגישים שכמעט לא מדברים עליהם, אבל יש כאן שליחות עצומה, להביא לבנות האלו את התשובות, להציל להן את החיים".

וזה מה שהוביל אותה בימים אלו לכתיבת ספר נוסף הנושא את השם 'יפה באמת - מדריך למתבגרת ולכל אחת אחרת'.

"הספר שלנו עוסק בניסיון הלבוש והיופי מזווית חדשה, והוא כולל הפעם שני כרכים – הכרך הראשון מדבר על נושא הצניעות מהזווית של הרווח הישיר שיוצא לנו מזה. החלטתי לכתוב את הדברים דווקא מהזווית הזו, כי אני רואה שוב ושוב איך שבנות מרגישות שהצניעות היא כביכול עול, הן כאילו עושות טובה לאלוקים כשהן עושות מה שמוטל עליהן ומתלבשות בצניעות. הן נאנחות על כך ומצטערות שלא מתאפשר להן ללבוש פריטי לבוש מסוימים. המטרה של הספר היא להוכיח דבר אחד ויחיד – את לא עושה לאף אחד טובה בכך שאת מתלבשת בצניעות, חוץ מאשר לעצמך. כי העובדה שאת מקפידה על צניעות מועילה בראש ובראשונה לך, ובאמת אני מפרטת בספר עשר סיבות מאוד חזקות לגבי מה שמרוויחה נערה או אישה ששומרת על הצניעות".

אלו רווחים למשל?

"אני למשל מדברת על נושא דימוי הגוף. בעולם שלנו לא כל אחת נראית בדיוק כפי שהייתה רוצה להיראות, ונערות שמנסות להתלבש בצורה מסוימת ולחקות דמויות אחרות, מוצאות את עצמן עם דימוי גוף מאוד קשה. הן מרגישות שהן לא מספיק מקובלות וטובות, וזה פוגע בהן באופן ישיר, בלי קשר בכלל לנושא ההלכה, כאמור.

"אני מתייחסת גם לנושא ההגנה מפגיעות. כי אם נשים לב נוכל לראות שכל נושא הפגיעות הפיזיות בבנות, מגיע תמיד מתוך מקום של חוסר צניעות. גם על כך אני יכולה להעיד מהיכרות אישית עם בנות. הרבה בנות שנפגעו ושהגיעו לסיפורים קשים מאוד מספרות לי: 'הכל התחיל מכך שנשארתי אחרי העבודה עם הבוס לבד', או: 'נשארתי כדי לסדר סחורה עם אחד מהעובדים'. כשאני עוצרת ושואלת אותן: 'ומה עם הבעיה של ייחוד? לא ידעת שאסור להישאר לבד?' הן משיבות תשובות מתחמקות, בזמן שאנחנו מגיעים שוב ושוב לנקודה: אם בחורה שומרת על עצמה ומקפידה על הצניעות, היא יכולה לחסוך לעצמה מקרים קשים מאוד, ולמנוע מהם אפילו להתחיל.

"יש גם את כל הנושא של ההטרדות, שבנות מספרות על איך שהן הולכות ברחוב ושומעות כל מיני משפטים מטרידים. הן לפעמים אומרות שמרגישות חשופות ומתרעמות על אלו שמשמיעים את המשפטים המטרידים, ואני עונה להן: 'תפסיקו להאשים אחרים, כי זה תלוי בכן, במקום לנסות לחנך את כל העולם, פשוט תלכו יותר בצניעות ותחסכו לעצמכן מראש את כל הבעיות'".

אם אלוקים נתן לי יופי, למה אני צריכה להסתיר אותו?

הכרך השני של הספר עוסק לדבריה של פנינה בשאלות ובתשובות הנוגעות לנושא הצניעות. "מעניין לראות שכאשר שאלתי בנות 'מהו יופי עבורך?' קיבלתי תשובות הפוכות לגמרי. יש כאלו שהשיבו לי: 'היופי הוא מתנה שקיבלנו', ובנות אחרות אמרו בדיוק להיפך: 'היופי הוא ניסיון'. ומהי התשובה האמתית? האם זו המתנה הגדולה ביותר שקיבלנו או הניסיון? ואיך התורה מתייחסת לכך? ובכלל – אם אלוקים נתן לי יופי, אז למה אני צריכה להסתיר אותו?

"בחלק מהספר אני מביאה שאלות ותשובות, ויש גם מקומות בהם אני מצטטת הרבה מהמקורות, כי הרי לנושא הצניעות יש הרבה מקורות הלכתיים. לגבי העמדה של היהדות כלפי נשים בכלל ויופי בפרט. הצלחתי בסייעתא דשמיא להשיב להרבה שאלות שמטרידות נשים ובנות. 

בשונה מהספר 'אהבה לרגע' אותו הוציאה פנינה לפני כשנה וזכה לתהודה עצומה בעיקר בקרב בנות מתמודדות, כאן היא מציינת שהספר על הצניעות לא מיועד רק לבנות המצויות בקשיים, או שכבר נפלו בניסיונות, אלא מתאים לכל בחורה, נערה ואישה. "אני מרגישה שזו שליחות עצומה", היא אומרת שוב ושוב. "מספיק לי שנערה אחת תצליח להתחזק בנושא, או תקבל על עצמה אפילו קבלה קטנה בתחום הצניעות, והרווח הוא עצום".

לרכישת הספר 'אהבה לרגע' לחצי כאן,

לרכישת הספר 'יפה באמת' לחצי כאן.

ליצירת קשר עם פנינה לשם: etgar@htv.co.il. ניתן לרכוש את הספר דרך 'הידברות שופס

הנקראים ביותר
הידברות שופס

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

65 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

בחסדך בטחתי - הרב יגאל כהן

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תניא לאנשים כמוך וכמוני

ספר קהלת עם פירוש 'נזר חכמה' של הרב זמיר כהן

חובות הלבבות עם פירוש כאיל תערוג - הרב אייל עמרמי

אמון - דקלה יוספסברג

לכל המוצרים