ט"ו בשבט

ט"ו בשבט הגיע: מד"א מזהיר מסכנת חנק

מגן דוד אדום פרסם שורת אזהרות בעקבות סכנת מאכילה של פירות יבשים ופיצוחים, בעיקר של ילדים וקשישים. בין ההנחיות: השגחת מבוגר על קטנים, צורת חיתוך המזון וישיבה בזמן האוכל. ומה עושים במצב של קשיי נשימה?

| י"ד שבט התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

ט"ו בשבט הגיע ובמגן דוד אדום מפרסמים שורת אזהרות, המלצות וטיפים כיצד להישמר בחג. בעקבות צריכה גבוהה יחסית של פירות יבשים ופיצוחים מסוגים שונים, במד"א טוענים כי מידי שנה מוזעקים צוותי מד"א בקו החירום 101 או באמצעות אפליקציית "מד"א שלי", כדי לטפל בילדים קטנים, קשישים וחולים כתוצאה מחנק וסכנת חיים. מצב זה מצריך טיפול מידי להוצאת הגוף הזר מגרונו של הנפגע ובמד"א קוראים לציבור לנקוט בכללי הבטיחות "ולפקוח עין" כשמאכילים ילדים וקשישים. כמו כן, הם ממליצים להרחיק פיצוחים ופירות יבשים מהישג ידם של ילדים מתחת לגיל 5.

ההנחיות:
1. יש להקפיד שאכילת פיצוחים ופירות יבשים ע"י ילדים בגילאים 5 עד 8 שלהם קנה נשימה צר וקיימת סכנת חנק תהיה בהשגחת מבוגר. כמו כן חשוב להקפיד להשגיח על קשישים וחולים הסובלים מבעיות בבליעה בזמן אכילת פירות יבשים ופיצוחים.

2. יש לחתוך את האוכל לחתיכות קטנות, להימנע מהשארת פרי בצורת עיגול והקפדה יתרה על לעיסת המזון היטב. יש לתת יתר תשומת לב בהגשת פירות יבשים כמו צימוקים, חמוציות, תאנים מיובשות, משמשים יבשים וכו' עקב מרקמם הדביק שעלול לגרום לחנק וחסימת נתיב אוויר.

3. יש לשים לב כי בזמן שהילד אוכל פיצוחים ופירות יבשים אין הוא מסתובב, משחק או מתרוצץ. עליו לשבת בזמן האוכל, דבר שיפחית את סכנת החנק.

4. במקרה של קשיי נשימה: יש להושיב את החולה במנוחה, להתקשר למד"א בטלפון חירום 101 או דרך אפליקציית 'מד"א שלי' ולהישמע להוראות החובשים והפרמדיקים במוקד עד להגעת צוות מד"א למקום.

5. במקרה של חנק: במד"א מדגישים כי בכל מקרה של חנק כל שניה היא קריטית. במידה והנפגע מסוגל לדבר או להשתעל יש לעודד אותו להשתעל בלבד ובמקביל לחייג למוקד החירום של מד"א בטלפון 101 או דרך האפליקציה.

6. במידה והנפגע אינו מסוגל לדבר / אינו משתעל / לא נושם יש לחייג 101 ולהישמע להנחיות התדרוך הטלפוני לביצוע החייאה על ידי החובשים והפרמדיקים עד להגעת האמבולנס למקום. דגש נוסף: בילדים ובתינוקות, במידה וניתן יש להפוך את הילד ולטפוח על השכמות בנוסף לדברים המפורטים לעיל.

מנכ"ל מד"א, אלי בין, הוסיף: "על מנת להימנע מפגיעות הנגרמות כתוצאה מחוסר תשומת לב אנו מבקשים מהציבור לנקוט משנה זהירות בעיקר עם ילדים מתחת לגיל 5. צוותי מד"א ערוכים ובכל צורך רפואי יש לפנות למוקד החירום 101. אני מאחל ט"ו בשבט שמח ובטוח לכלל הציבור בישראל".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (87 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים