חדשות בריאות

נחשף: אלו שני הגורמים הנסתרים וה(לא) מסתוריים שגורמים לסרטן

מחקר ענק שנערך לאחרונה באימפריאל קולג' באנגליה - קובע כי שני גורמים עיקריים הם אלו שמביאים להתפתחות מחלת הסרטן בגוף. מהם הגורמים ובאיזה סוגים של סרטן מדובר? קראו בפנים

| י"ח כסלו התשע"ח |
(צילום: shutterstock)
אא

מחקר ענק שנערך לאחרונה באימפריאל קולג' באנגליה - קובע כי שני גורמים עיקריים הם אלו שמביאים להתפתחות מחלת הסרטן בגוף. 175 (!) מדינות נבדקו במסגרת המחקר, והמסקנות חד משמעיות: שני הגורמים הם השמנה וסוכרת, שאחראיים על שישה אחוזים מכלל המקרים. 

בשנת 2002, השווה החוקרים 12 סוגים של סרטן במדינות שנבדקו, ובד בבד בדקו גם את נתוני ה-BMI והערכים הגליקמיים. מתוך הנחה שלתאים סרטניים לוקח לפחות 10 שנים להתפתח בגוף - חזרו החוקרים להשוות את הנתונים שנמצאו גם בשנת 2012 ומצאו שסוכרת ו-BMI עודף (מעל 25) אחראיים על כ-5.6 אחוזים ממקרי הסרטן. 

על פי המחקר, שפורסם לאחרונה במגזין הרפואה היוקרתי Lancet Diabetes and Endocrinology, שני הגורמים הללו משפיעים בעיקר על מחלת הסרטן מהסוגים הבאים: סרטן המעי הגס, סרטן הכבד, סרטן הלבלב וסרטן כיס המרה. לדברי עורך המחקר, ג'ונתן פירסון-שטוטארד "אנחנו יודעים היום הרבה מאוד על הגורמים להשמנת יתר וסוכרת, אבל פחות ברור לנו מה בדיוק גורם לסרטן בשני הגורמים הללו - השמנת יתר וסוכרת".

ממצאים נוספים שפורסמו במאמר חושפים כי BMI מעל 25 שמשולב בסוכרת - מהווה 38.4 אחוזים מסרטן רירית הרחם אצל נשים, ואילו אצל הגברים כ-23.3 מסרטן הכבד. החוקרים מאמינים שעד שנת 2035, 17 שנה מהיום בלבד, תחול עלייה דרסטית בנתונים העכשוויים בכל מה שקשור להשמנת יתר וסוכרת, אך מסייגים ואומרים כי "בידינו הדבר", לפחות בסוגי הסרטן הספציפיים שצוינו לעיל. 

"תיתכן עלייה של 20 אחוז בהתפתחות הסרטן בקרב גברים וכן עלייה של 30 אחוז בקרב הנשים, אולם חלק לא קטן מהמקרים הללו יכולים להימנע בעזרת ירידה דרסטית במשקל וכן שמירה על ערכים גליקמיים תקינים", אומרים החוקרים. 

הנקראים ביותר
הידברות שופס

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

55 לרכישה

מוצרים נוספים

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

ספר קהלת עם פירוש ’נזר חכמה’ של הרב זמיר כהן

יפה באמת

הפרשה בה נולדת

שבויות

התחושות שלי - חיים ולדר

לכל המוצרים