סגולות

סגולה בדוקה לשבת זו, שאסור לכם לפספס: אפיית חלות בצורת מפתח, לשפע פרנסה

הספר 'טעמי המנהגים' מביא סגולה מופלאה ובדוקה לשבת זו, שהיא השבת הראשונה שלאחר חג הפסח – אפיית חלות בצורת מפתח, כסגולה לפרנסה טובה ובריאות

| כ"ה ניסן התשע"ז |
אא

הספר 'טעמי המנהגים' מביא סגולה מופלאה ובדוקה לשבת זו, שהיא השבת הראשונה שלאחר חג הפסח – אפיית חלות בצורת מפתח, כסגולה לפרנסה טובה ובריאות. יש הנוהגים לאפות חלות רגילות (לא בצורת מפתח), ולהכניס פנימה אל הבצק מפתח שעטוף בנייר כסף. גם מנהג זה טוב הוא, אולם טוב יותר להדר ולאפות את החלות עצמן בצורת מפתח.

מנהג זה מופיע גם בספרי חסידים רבים כדוגמת ספרו של האדמו"ר מאפטא – ר' אברהם יהושע העשיל ה'אוהב ישראל' – בפרשת שמיני ליקוטים. שם הוא כותב כי מנהג ישראל מימים קדמוניים הוא לנקוב את החלות בשבת שלאחר הפסח במפתח.

למנהג זה יש שני טעמים עיקריים, והם:

1.  על בסיס הנאמר בספר יהושע (ה, יא): 'ויאכלו מעבור הארץ ממחרת הפסח מצות וקלוי בעצם היום הזה. וישבות המן ממחרת באכלם מעבר הארץ'. הפירוש הוא שבני ישראל אכלו את המצות שאפו מקמח שיוצר בארץ, וכשפסק המן מלרדת – החלו לדאוג על הפרנסה.

מכאן גם הבינו שמפתח הפרנסה נמצא בידי הקב"ה, והחלו לבקש ממנו את הפרנסה. בדומה למנהג של בני ישראל באותם ימים של אחרי הפסח – גם כיום אנו יכולים לפעול אצל הקב"ה בתפילה על הפרנסה, ואפיית החלות בצורת המפתח מרמז של המפתח של הפרנסה, שנמצא אצל הקב"ה.

2.  המפתח מרמז (על פי הקבלה) על חמישים שערי בינה, שלכל שער יש מפתח משלו. מי שסופר את ספירת העומר, עובר בשערים אלו ובחג השבועות מגיע לשער החמישים. אפיית החלות בצורת מפתח דווקא בימים אלו, מרמזת על פתיחת השערים הללו.

צפו בסרטון ההדרכה לאפיית החלות:


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (83 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים