דמויות ביהדות

טיול לקברי צדיקים: אבא חלקיה

במדורנו זה ננסה לגעת מעט בעולמם המופלא של הצדיקים הקבורים בארץ – מי היו, במה באה לידי ביטוי הגדולה שלהם, היכן הם קבורים וכיצד ניתן להגיע לציונם. מסע אל נבכי עולם קסום של תנאים ואמוראים, שהיה כאן לפנינו. הפעם: אבא חלקיה, נכדו של חוני המעגל

  • ו' כסלו התשע"ז
(צילום: פלאש 90)(צילום: פלאש 90)
אא

אבא חלקיה המשיך את דרכו של סבו חוני המעגל, וכשהיה העולם זקוק לגשמים – היו החכמים פוקדים את ביתו, שיבקש רחמים אצל בורא עולם. ממש כמו אביו, גם אבא חלקיה זכה לפעול ישועות בעניין הגשמים, עד כדי כך שעליו נאמר: "פועל צדק כגון אבא חלקיה" (גמרא מכות דף כד).

מסופר כי יום אחד מצאוהו תלמידיו עובד בשדה, ולא נתן להם שלום עד שסיים לעבוד. עוד ראו מספר הנהגות 'משונות' אצלו, אך אבא חלקיה 'חזה' את מטרת בואם מבעוד מועד. הוא ידע שהם הגיעו כדי לבקש ממנו להתפלל על הגשמים. בענוותנותו לא רצה 'לקבל' את הכבוד הזה מהם מצד אחד, אך מצד שני – ברגע שהגיע לביתו, עלה יחד עם אשתו לעליית הגג, ושם התפללו שניהם ונענו מיד.

התלמידים הבינו שבזכות רבם היה זה, הרהיבו עוז בנפשם ושאלו אותו על ההנהגות המשונות שראו בשדה. אז השיב להם אבא חלקיה ואמר: "אשתי היא זו שתפילתה נענתה קודם, משום שזכותה גדולה בכך שהיא נותנת לעניים המתדפקים בדלת – אוכל מוכן. אני לעומת זאת, נותן להם רק כסף, ובשביל להשביע את רעבונם הם מוכרחים לטרוח".

ומדוע לא נתן שלום לתלמידיו, בעת שעבד בשדה?

בספרו 'מסילת ישרים' מתרץ הרמח"ל את התנהגותו של אבא חלקיה ואומר כי היה זה אות מופת להימנעות מגזל: "הנה אבא חלקיה, אפילו שלום לא השיב לתלמידי חכמים שנתנו לא שלום – שלא לבטל ממלאכת רעהו", כתב הרמח"ל.

היכן קבור?

כבוד מנוחתו של הצדיק בחצור הגלילית.

איך מגיעים?

נכנסים לחצור הגלילית מהכביש הראשי, ונוסעים כל הזמן ישר על פי השילוט. קברם של נכדי חוני המעגל נמצאים במרחק של כ-2 ק"מ בהמשך. נסיעה של 200 מטר נוספים משם, תביא אותנו למערת חוני המעגל.

צפו בשיעורו המרתק של המקובל הרב יצחק בצרי, על אבא חלקיה וחוני המעגל:

 

תגיות:טיולקברות צדיקיםישראלתפילה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה