חדשות היום

אמסטרדם: העירייה תפצה את יהודי העיר במיליונים

עשרה מיליון אירו יועברו בקרוב לקהילה היהודית באמסטרדם, כדי לפצות על תשלומי מיסים שנגבו ממאות ניצולים שלא כדין לאחר השואה. ראש העיר בתגובה להחלטה: "היהודים יקבלו את כספם בחזרה"

שתף במייל
| ח' אייר התשע"ו |
whatsapp
אא

עיריית אמסטרדם, הודיעה לאחרונה על החלטתה לתרום עשרה מיליון יורו לטובת הקהילה היהודית בעיר. הסיבה לכך, היא פיצוי, על כך שגבתה מניצולי שואה, בתקופה שלאחר השואה, תשלומי מסים עם חזרתם למדינה שלא כדין.

תחילתו של הסיפור בשנת 2013, אז נחשפו לראשונה מסמכים ארכיונים, שהעידו כי בשנת 1945, עם תום מלחמת העולם השנייה, דרשה עיריית אמסטרדם ממאות ניצולים, אודים מוצלים מאש, לשלם מיסים עירוניים ושכר דירה, על התקופה בה כלל לא גרו בבתיהם, אלא הוסתרו במחבואים שונים או הוחזקו במחנות ריכוז. ולא זאת בלבד, אלא שהעירייה אף קנסה אותם על פיגור בתשלום.

מהמסמכים אף עולה, כי רק בשנת 1948 יצאה האמת לאור, אולם גם אז, הסכימה העיריה להחזיר רק מחצית מהתשלום ששילמו הניצולים שלא כצדק. בסך הכל, נמצאו בארכיון העירוני כ342 בקשות להחזר אותן הוצאות.

משכך, החליטה כאמור עירית אמסטרדם, ובראשה ראש העיר, אברהארד ואן-דר-לן, כי הכסף יוחזר לניצולים בצורת תרומה לטובת מיזמים קהילתיים.

את הדברים, אמר אמש (ראשון) במהלך אירוע פתיחת מוזיאון השואה החדש שנפתח בעיר, ונבנה בבניין ששימש להכשרת מורים ברובע היהודי בעיר. כאמור, המוזיאון עצמו, עדיין לא נפתח לקהל הרחב, כיוון שבשנים הקרובות יבוצעו בו עבודות שונות, אולם לעת עתה, כבר נפתחה בו תערוכת ציורים של האמן והשחקן ירון קורבה.

הידברות שופס

מגילת אסתר וארכיאולוגיה תנכית חלק ד

120לרכישה

מוצרים נוספים

שיעורי הרב יגאל כהן

ערכת פורים מיוחדת לילדים

ADHD - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה 2 כרכים

ערכת כסף עם עיטורי זהב

ממתק לשבת - יש טעם חדש לפרשה

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה