חדשות בארץ

חשש: עד סוף הקיץ – הכינרת תתקרב לקו השחור

מומחי המים מתריעים מפני החשש, שעד סוף הקיץ מפלס המים בכנרת ירד כ-40 סנטימטרים לפני הקו השחור. מנתח מערכות משאבי מים: "מפלס הכנרת עלול להגיע בסוף הקיץ לרום הנמוך שנרשם אי פעם, או להתקרב אליו"

אא

דאגה באשר למאגר המים החשוב במדינת ישראל: מומחי מים מתריעים באחרונה, כי עד סוף הקיץ צפוי מפלס המים בכנרת לרדת קרוב מאוד לקו השחור, וליתר דיוק, עד כ-40 סנטימטרים בלבד מעליו. זאת, למרות גשמי הברכה שירדו בסוף השבוע האחרון, ואשר העלו את המאגר בחצי סנטימטר בלבד.

גם גיורא שחם, מנתח מערכות משאבי מים ויועץ לרשות הכנרת, ששוחח עם אתר Ynet, מודאג מהמצב. "מפלס הכנרת עלול להגיע בסוף הקיץ לרום הנמוך שנרשם אי פעם, או להתקרב אליו". לדברי שחם, ב-13 השנים האחרונות, אזור אגן ההיקוות של הכנרת סובל ממיעוט גשמים בחורף, וכתוצאה מכך, אינו מצליח לעלות לרף הממוצע שלו, כפי שהתרחש בעבר הרחוק יותר.

(צילום: פלאש 90)(צילום: פלאש 90)

הקו השחור של הכנרת, נקבע בתקנות מבחינת מדיניות השאיבה מהכינרת למוביל הארצי, כקו שממוקם במינוס 214.87 מטרים. הקו האדום לעומתו, שוכן 213 מטר מתחת לפני הים. כרגע, עומד המפלס על 61 סנטימטרים בלבד מעל הקו האדום, כלומר 212.39, וכשני מטרים וחצי מעל הקו השחור.

הסיבות המרכזיות למצב הכינרת, נובעות ממיעוט הגשמים בשנים האחרונות, וכן מההתאדות במאגר, שמתרחשת מדי שונה בעקבות הקיץ הלוהט, ונוגסת ממנו בממוצע כמטר וחצי, כמות שוות ערך לכ-250 מליון קוב מים.

בנוסף, גם החקלאות צורכת עוד כ-50-60 מליון קוב מים, כיוון שהכנרת מהווה את מקור המים של חקלאי הסביבה. “חייבים להשקות שדות ומטעים. אנחנו לא רוצים לייבש את המקום ולהפוך אותו למדבר", אומר שחם, “יש כאן מטעי תמרים, מנגו ובננות. אנשים חיים מזה".

כמו כן, לפי הסכם השלום שנחתם בין ישראל לירדנים בשנת 1994, ישראל מעבירה לירדנים עוד כ-50 מליון קוב, מה שיתבטא ככל הנראה בירידה של עוד כ-40 סנטימטרים, ויוריד את מפלס הכנרת לקו השחור ממש, כאמור.

בדומה לכנרת, גם מפלס המים של ים המלח צונח ונמצא בשפל חסר תקדים, כשהוא נמצא בירידה מתמדת של לפחות מטר בשנה. בשנת 1990, עמד המפלס על רום של 392 מטר מתחת לפני הים, כיום הוא כבר נמצא במינוס של 430 מטר מתחת לפני הים, ולמרות השיטפונות בדרום – המצב עדיין לא מעורר תקווה. אז מה עושים? ממשיכים להתפלל, כרגע, נראה שזה הכי הרבה שנוכל לעשות.

תגיות:הכנרתהכינרתכנרת

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה