דמויות ביהדות

עמוס הנביא: 9 עובדות על הנביא שחי בימי בית המקדש הראשון

עמוס היה נביא בימי בית ראשון, מנביאי התרי עשר. נבואותיו מרכיבות את ספר עמוס. הכירו את הנביא עמוס ואת ספרו

אילוסטרציהאילוסטרציה
אא

1. עמוס היה נביא בימי בית ראשון, מנביאי התרי עשר. נבואותיו מרכיבות את ספר עמוס. עמוס היה משבט אשר והתגורר בעיר תקוע בנחלת שבט אשר (רד"ק עמוס ז' י'). נקרא עמוס על שם שהיה עמוס בלשונו (מגמגם) (ויקרא רבה י' ב').

2. עמוס הנביא קיבל את תורתו מהושע בן בארי, והתנבא על ממלכת ישראל וממלכת יהודה בימי עוזיהו בן אמציה וירבעם בן יואש, "שנתיים לפני הרעש". בתקופתו, התנבאו עוד שלושה נביאים גדולים: הושע, ישעיהו ומיכה.

3. עמוס היה עשיר גדול ועסק בגידול שקמים (עמוס ז' י"ד). כמו כן, עסק ברעיית צאן, ואף חז"ל מסבירים במדרש תנחומא: "הקב"ה בוחן את הצדיקים במרעה. דוד נבחן במרעה, עמוס נבחן במרעה שנאמר (עמוס ז' ט"ו): 'ויקחני ה' מאחורי הצאן ויאמר אלי לך הנבא על ישראל'".

4. בגמרא (בבלי סוכה נ"ב ב') עמוס נמנה בין "שמונה נסיכי אדם": ישי, שאול, שמואל, עמוס, צפניה, צדקיהו, משיח ואליהו הנביא.

5. בנבואתו קורא עמוס: "נָפְלָה לֹא תוֹסִיף קוּם בְּתוּלַת יִשְׂרָאֵל נִטְּשָׁה עַל אַדְמָתָהּ אֵין מְקִימָהּ", אך עדיין מציג לעם ישראל את הדרך בה הם יכולים לשרוד "דִּרְשׁוּנִי וִחְיוּ". הנביא קורא לעם ישראל לדרוש את ה' במקום לדרוש את העבודה הזרה, וכן לעסוק במשפט צדק במקום בעוולות אותן הם עושים.

6. עמוס לא התנבא על ישראל ויהודה בלבד, אלא התנבא גם נבואות רבות על דמשק, עזה, צור, אדום, עמון ומואב, בהן התנבא על חורבנם הקרב ונקמה על מעלליהם.

7. את יהודה הוכיח עמוס שמאסו בתורת ה', ואת ישראל הוכיח על הפגיעה במצוות שבין אדם לחברו. הוא מסביר כי כל קרבנותיהם ועבודת בית המקדש אינה חשובה לפני הקב"ה כאשר הם ממשיכים במעשי הגזל והחמס. הוא מנבא להם כי על אף שכרגע הם יושבים בשלווה, השקט הזה הוא זמני ובעתיד האומות ילחצו אותם לחץ גדול ויחזירו את השטחים שנכבשו.

8. בין נבואותיו המפורסמות: "הִנֵּה יָמִים בָּאִים נְאֻם ה'... וְהִשְׁלַחְתִּי רָעָב בָּאָרֶץ, לֹא רָעָב לַלֶּחֶם וְלֹא צָמָא לַמַּיִם, כִּי אִם לִשְׁמֹעַ אֵת דִּבְרֵי ה'". (פרק ח' פס' י"א) תופעת התשובה, הצמא הגדול לרוחניות המקיף כיום רבדים גדולים בעם, אינו תופעה חולפת או אירוע מקרי, אלא הוא קשור לנפש האומה, והנביאים הצביעו על בואו כבר מקדמא דנא. התגשמותה של נבואה זו הינה הקדמה לבואה של הגאולה. סימני הגאולה המתממשים לנגד עינינו מעידים על תקופה גדולה הממשמשת ובאה, על חלום הדורות שאנו עומדים בפתחו, על אהבתו הגדולה של הבורא הצועד עם בניו בין נבכי ההיסטוריה, צעד אחר צעד לקראת הייעוד השלם.

9. קבר הנמצא ליד תקוע מיוחס לעמוס הנביא. קבר עמוס וישעיהו הם הקברים היחידים ביהודה המיוחסים לאישים מהתנ"ך מימי בית ראשון.

לקריאת ספר עמוס, לחצו כאן.

תגיות:דמויות ביהדותעמוס הנביא

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה