חדשות בארץ

הפלסטינים: צה"ל חיסל את אחד ממייסדי החמאס

הרשתות הפלסטיניות דיווחו כי באחת מתקיפות צה"ל, חוסל עבד אל-פתאח דוחאן יחד עם שניים מבניו. דוחאן שימש בעבר כסגנו של השייח' אחמד יאסין. חוסל גם בכיר בג'יהאד האיסלאמי

תקיפה היום בעזה (צילום: Atia Mohammed/Flash90)תקיפה היום בעזה (צילום: Atia Mohammed/Flash90)
אא

(עדכון: 22:56)

דיווחים בעזה, שטרם אומתו או אושרו על ידי החמאס, בישרו היום (רביעי) על חיסולו במחנה נוסיראת בעזה של השייח' עבד אל פתאח דוחאן, ממקימי תנועת החמאס ומי ששימש לא מעט שנים סגנו של השייח' אחמד יאסין. יחד עימו חוסלו שניים מבניו. שני בנים נוספים חוסלו בעבר על ידי צה"ל, ושלישי כלוא בישראל.

בנוסף, בשעות הערב דיווחו הפלסטינים על חיסולו של מוסא נאסר, מי שנחשב לאחד ממנהיגי ארגון הטרור הגי'האד האיסלאמי. החיסול בוצע באמצעות הפגזת מקום המסתור שלו בצפון הרצועה.

דוחאן, שכונה "אבו אוסאמה", היה חבר המועצה המחוקקת הפלסטינית, וב-1992 גורש ללבנון לכשנתיים, יחד עם עוד 415 פעילי חמאס והג'יהאד האסלאמי, כתגובה על רצח החייל הישראלי נסים טולדנו הי"ד. ממשלת רבין החליטה לבסוף לאפשר לפעילים לחזור לבתיהם. בזמנו נטען שלחץ כבד שהפעיל ממשל קלינטון על ישראל, כולל איום מפורש להצביע בעד הטלת סנקציות נגד ישראל במועצת הביטחון, דחף להחלטה הזו.

דוחאן בן ה-87 היה ממנהיגי האחים המוסלמים, התנועה בה החל את דרכו ובה פגש את יאסין שעמד בראש התנועה ברצועה. בשנת 1984 שימש כממלא מקומו של יאסין כראש הזרם האסלאמי ברצועת עזה, לאחר שהלה נכלא בעקבות הקמת ארגון הטרור אל-מוג'אהדון אל-פלסטיניון. יאסין השתחרר שנה לאחר מכן במסגרת עסקת ג'יבריל.

ב-10 בדצמבר 1987, יום לאחר פרוץ האינתיפאדה הראשונה, השתתף דוחאן בפגישה בביתו של יאסין שבה הוחלט על הקמת החמאס. הוא מונה כאחראי על פעולות הארגון במחנות הפליטים. אף שהיה ממקימי חמאס, דוחאן היה פעיל בזרוע הפוליטית של התנועה ולא בזרוע הצבאית.

דוחאן הינו הבכיר השלישי שחוסל על ידי צה"ל מאז תחילת המלחמה. בלילה שבין שני לשלישי חוסל ג'ואד אבו שמאלה, שר הכלכלה של חמאס וחבר הלשכה המדינית. כחלק מתפקידו ניהל אבו שמאלה את הכספים בארגון הטרור, וייעד את הכספים למימון והכוונת טרור בפנים הרצועה ומחוצה לה.

אתמול בצהריים חיסל צה"ל בחאן יונס את חבר הלשכה המדינית של חמאס, זכריה מועמר, ראש משרד היחסים הלאומיים בלשכה המדינית. בתוקף תפקידו היה מועמר אחראי על קבלת החלטות ברצועה, תפעול קשרי הפנים ותיאום בין הארגונים ברצועה.

אבו מועמר היה ידוע כמקורב ליחיא סינוואר, וכחלק מתפקידו פעל רבות על מנת להסית ולפעול כנגד ריבונות מדינת ישראל. הוא השתייך לפורום הבכיר בחמאס, ובכך היה מעורב בקבלת ההחלטות של ארגון הטרור ותכנון פעולות רבות נגד ישראל.

תגיות:מלחמהעזהחמאס

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה