חדשות בארץ

אוחנה נגד בג"ץ: "הכרעה אחרת היא לא נגד הקואליציה, אלא נגד הכנסת ונגד הדמוקרטיה"

יו"ר כנסת אמיר אוחנה ביקר את החלטת שופטי בג"ץ להתערב בחוקי היסוד שחוקקה הכנסת: "החוקים שעברו בכנסת הזו לא עברו באישון לילה, אלא אחרי דיון עמוק שהתקיים גם בכנסת וגם מחוצה לה"

אמיר אוחנה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)אמיר אוחנה (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
אא

יו"ר הכנסת אמיר אוחנה התייחס היום (רביעי) בהצהרה לתקשורת, לדיונים הצפויים החל ממחר בבג"ץ בעתירות לביטול חוקי יסוד שחוקקה הכנסת באחרונה, במסגרת הרפורמה המשפטית.

לדבריו, "כאשר נדמה שגם הגבול האחד שטרם נחצה עד כה, ביטול חוקי יסוד על ידי הרשות השופטת, עלול להיחצות, אני מבקש להציב תמרור עצור. הכרעה אחרת היא לא נגד הקואליציה, אלא נגד הכנסת ונגד הדמוקרטיה בישראל. החוקים שעברו בכנסת הזו לא עברו באישון לילה, אלא אחרי דיון עמוק שהתקיים גם בכנסת וגם מחוצה לה. אם בג"ץ יפסול חוק יסוד, אז כל ההחלטות שקיבל עד היום בהסתמך על מעמדם העליון של חוקי היסוד בטלות ומבוטלות".

אוחנה הוסיף: "אני מבקש להציב תמרור עצור, מאז 1977 התחולל תהליך שאיבת סמכויות אל הדרג הממונה שהוא היום כמעט כל יכול. בעד חוקי היסוד שעברו תחת הכנסת בראשותי הצביעו רוב חברי הכנסת, יותר מפי שניים ממספר חברי הכנסת שהצביעו בעד חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. חוקי היסוד הללו עוסקים ביסודי היסודות של המשטר הדמוקרטי, ביחסים של הרשויות ובשאלה, מי יכול להדיח ראש ממשלה והתשובה: רק העם באמצעות נבחריו. אותו הגורם שהסמיך אותו לעשות זאת. זה יסוד הדמוקרטיה".

"אני ער לכך שבקרב רבים בציבור, כולל חלק מהצופים בנו, ישנם גם חששות ופחדים. גם אם אינני שותף לפחדים הללו, אינני יכול להתעלם מהם. אבל המענה לחששות הללו, לא יכול להיות הפיכתה של ישראל למדינה שבה הבחירות אינן משנות. מערכת המשפט חשובה ויקרה לי, רוב חיי הבוגרים הייתי חלק ממנה. אין שום מחלוקת על חשיבות מערכת המשפט חזקה ועצמאית, אלא המחלוקת על תפקידה של מערכת המשפט ביחס לרשויות אחרות וביחס לתפקידה ביחס לציבור" - סיכם יו"ר הכנסת.

שר המשפטים, יריב לוין, בירך את אוחנה על דבריו: "נאום אמיץ ועל עמידתו האיתנה על מעמדה של הכנסת ועל סמכויותיה. אני תקווה כי דבריו ימצאו אוזניים קשובות אצל שופטי בית המשפט העליון, וכי בית המשפט יכבד את סמכותן של הממשלה והכנסת ואת ריבונות העם".

 

 

 

תגיות:אמיר אוחנהרפורמה משפטית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה