חדשות בעולם

לקראת נרמול היחסים עם סעודיה? אלו 3 התנאים של ריאד

הסעודים מציינים כי על מנת לנרמל את היחסים עם ישראל, הם מעוניינים בערובות ביטחוניות, אור ירוק לעסקאות נשק מתקדם, ואור ירוק לתכנית גרעין סעודית

  • א' תמוז התשפ"ג
(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

לקראת הסכמי אברהם נוספים? מתברר שלסעודים יש רשימת תנאים בלתי מתפשרת בנוגע לביטחונה של מדינתם. גורם במשפחה המלוכה הסעודית אמר הבוקר (שלישי) ל"כאן חדשות" אמר כי בריאד לא מתכוונים לסגת מאף אחת מהדרישות שהציגו לאמריקנים בהקשר של ביטחון סעודיה בתמורה לנרמול עם ישראל.

לדבריו של הבכיר הסעודי, הדבר שעומד בראש סדר העדיפויות של הממלכה בימים אלה הוא להבטיח את ביטחונה, ולכן הוצגו אותן 3 דרישות לאמריקנים: ערובות ביטחוניות, אור ירוק לעסקאות נשק מתקדם, ואור ירוק לתכנית גרעין סעודית.

הגורם הסעודי ציין כי אינו רואה היתכנות גדולה לכך שהממשל הנוכחי בוושינגטון, ממשל ביידן, יוכל להיענות לדרישות הסעודיות. באשר לסוגיה הפלסטינית, רמז אותו גורם כי אם וכאשר 3 הדרישות ייושמו, אז הממלכה תוכל יותר להתגמש, אך ממש לא לוותר לגמרי.

בחודשים האחרונים חלה התחממות ביחסים בין סעודיה ואיראן, שתי היריבות הוותיקות, ובירושלים ובוושינגטון עוקבים בדאגה. היחסים בין איראן לסעודיה נותקו בינואר 2016, ביוזמת ריאד, לאחר שמפגינים איראנים תקפו את שגרירות סעודיה בטהרן ואת הקונסוליה הסעודית במשהד. זאת, בתגובה על הוצאתו להורג של איש הדת השיעי הסעודי, נימר א-נימר. בשנים האחרונות ניסו סעודיה ואיראן לחדש את היחסים הדיפלומטיים ביניהן. החל מ-2019 נערכו שיחות עקיפות וישירות בין המדינות בעומאן ובעיראק, כאשר שיחות אלה הבשילו לאחרונה בתיווכה של סין.

תגיות:הסכמי אברהםסעודיה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה