חדשות בארץ

הפיגוע בגבול מצרים: הכשלים שהובילו לנפילת שלושת הלוחמים

מתחקיר הפיגוע בגבול מצרים, בו נפלו שלושה לוחמים, עולה שורה של כשלים. צעדים פיקודיים יינקטו נגד מפקדי העוצבה, החטיבה והגדוד. הרמטכ"ל הרצי הלוי: "אירוע קשה, שניתן וצריך היה למנוע. נפיק את הלקחים הנדרשים, נתקן ונשתפר"

גבול מצרים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)גבול מצרים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
אא

תחקיר אירוע חדירת המחבל בגבול מצרים לפני כשבוע וחצי, בו נפלו סמל ליה בן נון, סמ"ר אורי יצחק אילוז וסמ"ר אוהד שמעון דהן הי"ד, הוצג השבוע לראש המטה הכללי, רב-אלוף הרצי הלוי, על ידי מפקד פיקוד הדרום, אלוף אליעזר טולדנו ומפקד עוצבת 'אדום', תת-אלוף איציק כהן.

מהתחקיר עלה, כי שוטר מצרי חדר מגבול מצרים לשטח ישראל דרך מעבר ביטחוני בגדר. הוא ירה לעבר מפקד כיתה בגדוד 'ברדלס', סמ"ר אורי יצחק אילוז, ולוחמת בגדוד, סמל ליה בן נון, בעת שביצעו משימת הגנה במרחב. שני הלוחמים נהרגו מהירי. כמה שעות לאחר מכן, זוהה המחבל וירה מטווח רחוק לעבר כוח צה"ל שהשיב בירי. קשר מח"ט 'פארן', סמ"ר אוהד שמעון דהן, נהרג בחילופי האש, וגשש צה"ל נפצע באורח קל. לאחר ההיתקלות הראשונה חתרו מפקד החטיבה ופקודיו למגע, והסתערו קדימה עד לנטרול המחבל.

(קרדיט: דובר צה"ל)

בצה"ל ציינו, כי "הסיבות המרכזיות להתרחשות האירוע הן המעבר הביטחוני בגדר, שהוסתר אך לא ננעל, ומימוש לא איכותי של עקרון האבטחה וההגנה במרחב הגבול. בנוסף נמצא כי נדרש לחדד את סדר העדיפויות שנקבע בין המוכנות לאירוע פח"ע למוכנות להתמודדות עם איום ההברחות השכיח בגזרה זו. לא נמצאו דופי או תקלה בפעולת הלוחמים שנפלו, לוחמים אלה בלטו לחיוב בעשייתם כחיילים בצה"ל".

עוד נמצא כי "פריסת הכוחות בהגנה במרחב, המתאפיין באירועי הברחות לצד ריבוי מטיילים ישראליים, הייתה נחוצה. עם זאת, הפיצול לזוגות, משך זמן המשימה ואופן השליטה, היו צריכים להישקל ולהתבצע אחרת, ולקחים בתחום זה הופקו ויושמו. התחקיר מעלה בבירור כי מרגע זיהוי המחבל בסמיכות לשטחים בהם מצויים מטיילים ישראלים, הכוחות במרחב חתרו למגע, פעלו בנחישות והביאו לנטרולו. לא נמצא פער במענה לדרישות האוגדה על ידי חיל האוויר, לרבות קיצור זמני הכוננות עבור מערך מסוקי הקרב שהיה מקורקע במהלך סוף השבוע".

במסגרת הלקחים שאושרו למימוש מיידי, הוחלט על אטימת המעברים הביטחוניים בגדר, הפחתת משך המשימה הרציפה של הלוחמים מ-12 שעות רצופות וקביעת מספר מינימלי שונה לחיילים במשימות מסוג זה. 

כחלק מהתחקיר, התקיים תחקיר בשיתוף עם הצבא המצרי, על רקע שיתוף הפעולה האסטרטגי-ביטחוני בין ישראל ומצרים, אשר כלל ביקור של בכירי צה"ל בקהיר ותחקיר משותף בנקודת האירוע בשטח ישראל.

(קרדיט: דובר צה''ל)(קרדיט: דובר צה''ל)

מפקד פיקוד הדרום סיכם: "מדובר באירוע חמור עם תוצאות מבצעיות קשות שהיה ניתן למנוע, ונדרש להפיק ממנו לקחים מיידית. על אף התוצאות הקשות, הכוחות הצליחו לסגור מעגל ולנטרל את המחבל בשטח ישראל, בטרם סיכן אזרחים באזורים סמוכים בהם שוהים מטיילים רבים". מפקד הפיקוד קבע כי עוצבת 'אדום' תטמיע תכנית מיידית לחיזוק המוכנות לאירוע טרור בגזרתה, בהתאם ללקחי התחקיר.

הרמטכ"ל קיבל את מסקנות התחקיר וקבע כי "מדובר באירוע מבצעי עם תוצאה קשה של שלושה לוחמים הרוגים מירי של מחבל בודד. בולטים שני גורמים שהיה בכוחם למנוע את האירוע - היחס למעבר הביטחוני בגדר והקפדה על עקרון האבטחה. לצד עשייה איכותית של שרשרת הפיקוד, שהביאה לתוצאות והישגים משמעותיים בסיכול בגבול, נמצאו פערים ותקלות בהקפדה על מימוש התפיסה המבצעית ובסדר העדיפויות המבצעי. זהו אירוע קשה, שניתן וצריך היה למנוע. נפיק את הלקחים הנדרשים, נלמד אותם, נתקן ונשתפר". הלוי הנחה, כי לקחי התחקיר ילמדו ויוטמעו בכלל היחידות הלוחמות בצה"ל.

בעקבות ממצאי התחקיר ומסקנותיו, הוחלט על נקיטת צעדים פיקודיים בעניינם של מספר בעלי תפקידים: בעניינו של מפקד עוצבת 'אדום' ייערך הליך של נזיפה פיקודית, בעקבות אחריותו הכוללת באירוע, לרבות היעדר הבקרה על מימוש הנהלים.

מפקד חטיבת 'פארן' יודח מתפקידו ויועבר לתפקיד אחר בצה"ל, בגין אחריותו הכוללת באירוע ואופן מימוש הפעילות בגזרתו. זאת לצד האופן הראוי שבו חתר למגע והסתער לנטרול המחבל. בעניינו של מפקד גדוד 'ברדלס' ייערך הליך של נזיפה פיקודית, בגין אחריותו למימוש תפיסת ההפעלה בכוחותיו. כן נקבע כי קידומו יעוכב למשך חמש שנים.

מדובר צה"ל נמסר כי "ממצאי התחקירים הוצגו למשפחות אילוז, בן-נון ודהן. צה"ל משתתף בצערן העמוק של המשפחות השכולות וימשיך ללוותן".

תגיות:מצריםצה"לפיגוע

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה