חדשות בארץ

אושר בקריאה ראשונה: סנקציות נרחבות כנגד סרבני גט

בתי הדין הרבניים יקבלו סל נרחב של סנקציות כנגד סרבני הגט. בין השאר: אפשרות לפרסם את שמות הסרבנים, סגירת חשבונות הבנק וחסימת כרטיסי האשראי שלהם

  • י"ז סיון התשפ"ג
מליאת הכנסת (צילום: פלאש 90)מליאת הכנסת (צילום: פלאש 90)
אא

מליאת הכנסת אישרה אמש (שני) בקריאה ראשונה את הצעת חוק בתי דין רבניים, קיום פסקי דין של גירושין, תיקון מס' 10, של שר הדתות מיכאל מלכיאלי. במסגרת כך, מוצע להסמיך את בתי הדין להשתמש בכלים משפטיים נוספים למול סרבנות גט, וכן לעגן בחוק את סמכותו של בית הדין להפעיל "הרחקות דרבנו תם" נגד סרבני גט.

בשנים האחרונות משתמשים בתי הדין במגוון כלים משפטיים והלכתיים במאבק נגד סרבנות גט, כגון: שלילת רישיון נהיגה, עיכוב יציאה מהארץ, מניעת הנפקת דרכון ועד למאסר בפועל. הצעת החוק הנוכחית מבקשת לאפשר לבתי הדין להגביר את האכיפה כנגד הסרבנים.

על פי ההצעה, סל הסנקציות יורחב ויכלול אפשרות להטלת קנסות כספיים,  סגירת חשבון בנק, חסימת כרטיסי אשראי של הסרבנים ועוד.

כמו כן, תעוגן בחקיקה האפשרות לפרסם את שמות הסרבנים ברשתות החברתיות ובאתר בתי הדין הרבניים. כאמור כלל הסנקציות הנ"ל יעוגנו בחוק ויאפשר לבתי הדין לפעול באופן הקשה ביותר נגד סרבני הגט.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "חוק בתי דין רבניים מסמיך את בתי הדין הרבניים לתת צווי הגבלה מסוגים שונים נגד גבר או אישה המסרבים לקיים פסקי דין של גירושין. בשנים האחרונות משתמשים בתי הדין באופן יעיל במגוון הכלים המשפטיים וההלכתיים במאבק נגד סרבנות גט, לרבות הפעלת "הרחקות דרבנו תם". בשל כך ניכרת הפחתה משמעותית במספר סרבני הגט, אך אין בכך די".

עוד בדברי ההסבר להצעה: "מטרתה של הצעת חוק זו היא להסמיך את בתי הדין להשתמש בכלים נוספים במאבק חשוב זה, וכן לעגן במפורש בחוק את סמכותו של בית הדין להפעיל "הרחקות דרבנו תם" נגד סרבני גט. על פי דין תורה, כדי שגט יהיה כשר חייבים אמצעי האכיפה להיות מותאמים להלכה כפי שהיא מתפרשת ומיושמת בבתי הדין הרבניים. בית הדין הוא שיכול להחליט על הפעלת אמצעי אכיפה ועל מידת האכיפה, בהתאם לאמות מידה הלכתיות".

לאחר אישור החוק בקריאה ראשונה מסר מלכיאלי: "התרת עגונות היא אחת מהמצוות החשובות ביותר שעמדו לנגד הרבנים והדיינים בעם ישראל, במשך כל הדורות. בספרי הפוסקים קיימות אלפי תשובות, שמטרתן היא התרת עגונות".

עוד הוסיף מלכיאלי: "כידוע לאחר מלחמת יום הכיפורים היו עגונות רבות, ומרן הרב עובדיה יוסף זכר צדיק וקדוש לברכה, לא נתן תנומה לעיניו ובמשך חודשים רבים כתב מאות תשובות ופסקי דין – עד אשר הצליח להתיר את כל העגונות. מטרתו של תיקון זה, להגביר ולגוון את אמצעי האכיפה והסנקציות העומדים לרשות בית הדין במסגרת המלחמה כנגד התופעה המגונה של סרבנות גט".

תגיות:מליאת הכנסתסרבני גט

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה