חדשות בארץ

הרצוג: "קרובים מתמיד למתווה מוסכם. יש הסכמות מאחורי הקלעים על רוב הדברים"

במפגש עם כ-100 ראשי רשויות מקומיות, טען הנשיא יצחק הרצוג כי הושגו הסכמות מאחורי הקלעים שמאפשרות הגעה למתווה מוסכם על הרפורמה המשפטית: "עכשיו זה תלוי במנהיגות הלאומית שלנו, בקואליציה ובאופוזיציה, שיצליחו להתעלות לגודל הרגע"

הרצוג (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)הרצוג (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
אא

נשיא המדינה יצחק הרצוג כינס היום (שני) כ-100 ראשי ערים ומועצות מקומיות בבית הנשיא, על מנת לקדם מתווה להידברות בנוגע לרפורמה המשפטית. בנאומו במפגש קרא הרצוג למנהיגות הפוליטית "להתעלות לגודל הרגע" והצהיר: "אנחנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם".

"בתפילת התענית הבוקר ראיתי בתפילה שכתוב כך, ממש היום, 'כי בצרה גדולה אנחנו', ועוד כתוב גם שאנחנו עם קשה עורף", פתח הנשיא. "אני חושב שהמיזוג הזה, שבצרה גדולה אנחנו ואנחנו עם קשה עורף, מביא אותנו לאחד האתגרים הקשים ביותר שמדינת ישראל ידעה. אנחנו במשבר היסטורי שמאיים לחרב אותנו מבפנים. אנחנו נמצאים באחד הרגעים הקשים ביותר שמדינת ישראל חוותה. זה נראה פרדוקס לכאורה, נכון? לא טילים, לא מקלטים, לא אזעקות, לא צבע אדום. אבל כולנו יודעים בתוך תוכנו שזו סכנה לאומית עליונה".

בהתייחסו לקריאות לסרבנות הנשמעות לאחרונה במסגרת המחאה נגד הרפורמה שמקדמת הממשלה, אמר הרצוג: "אני חושב שכולכם מסכימים איתי שהצבא חייב להיות מחוץ לתחום באופן מוחלט. לא להכניס את הצבא לוויכוח. צבא ההגנה לישראל הוא הצבא של כולנו, שומר עלינו, הוא חיוני לנו, הוא חשוב לנו, בנינו ובנותינו משרתים בו בסדיר ובמילואים ואנחנו מקווים מאוד שהצבא יישאר בחוץ".

"הרפורמה כמו שהיא כרגע מסכנת את היסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל", טען הנשיא. "גם אמרתי שלגיטימי בהחלט לדבר על רפורמה במערכת המשפט, יש דברים שהגיע זמנם ודברים שחייבים לבוא לידי מימוש ברפורמה הזאת. אני יכול להגיד לכם שבשבועות האחרונים עשיתי כל שביכולותיי, ויש פה הרבה אנשים שמכירים אותי היטב - כל שביכולותי - להביא להידברות והסכמה רחבה. פגשתי את כולם, פוגש את כולם, מדבר עם כולם, 24/7, דחפתי, רתמתי, דרשתי, הסברתי, איימתי, מאחורי הבמה ובקדמת הבמה".

"ואנחנו, אני אומר את התמונה כפי שהיא כרגע, מצד אחד אנחנו קרובים מתמיד לאפשרות של מתווה מוסכם. יש הסכמות מאחורי הקלעים על רוב הדברים. הם הגיוניים והם סבירים. ומצד שני עכשיו זה תלוי במנהיגות הלאומית שלנו, בקואליציה ובאופוזיציה, שיצליחו להתעלות לגודל הרגע, שיבינו את האלטרנטיבה הנוראה שצופנת בחובה הסיטואציה מעבר לדלת, שישימו את המדינה ואת האזרחים מעל הכל, ויממשו את הרגע החוקתי המכונן הזה שאנחנו נמצאים בפניו ויכולים לממש אותו".

"המתווה שאני פועל לגבש נותן מענים לשני הצדדים, לשאיפות של שני הצדדים", הדגיש הרצוג. "הוא כולל גיוון של הרשות השופטת ושיקוף נרחב של מגוון הדעות והקהילות. הוא מניח יסודות חוקתיים חשובים והיסטוריים, הוא מעגן מבנה בריא של איזון בין הרשויות, הוא שומר על הדמוקרטיה ועל זכויות האדם מכל משמר, ועל עצמאות ואי תלות של מערכת המשפט. הוא שומר על המיעוטים בתוכנו, ושומר על מדינת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית על בסיס עקרונות מגילת העצמאות".

"עשיתי הכל כדי להגיע לרגע הזה, ואנחנו ממש בדקה ה-90. אתם, ראשי הרשויות, לכם יש כוח עצום - לצאת בקריאה ללא מנוח לכל מי שמעורב בתהליך ולכל מי שיש לו השפעה. ואני מבקש גם ברמה האישית, ממש כך, לפעול בכל כלי שקיים ברשותכם, לדפוק על השולחן, להפוך אפילו את השולחנות כשצריך, להשתמש בכל קשר והשפעה כדי לסייע להביא את הרגע הזה לידי מימוש".

"אמרתי והבהרתי, יש בידיי סט כלים מסוים. אני יכול ללכת עוד יותר רחוק, אני מסוגל ללכת עוד יותר רחוק, ואם צריך אני אלך עוד יותר רחוק. אבל בשלב הזה, כשאנחנו יודעים ואני יודע בוודאות ואני חוזר על כך כבר כמה שבועות - יש אפשרות להגיע למתווה מוסכם, מתווה שהוא יהיה מספיק אחראי ויממש את החלומות של כולם וישמור לנו על המדינה. כי אחיות ואחים אנחנו. אני צריך את השלטון המקומי איתי בקרב הזה, ואני מגייס אתכם ומבקש מכם בכל לשון של בקשה - בואו איתי למערך הזה, תדרשו בכל כלי שיש ברשותכם, עכשיו ביממה הקרובה - להגיע להסדר מוסכם", סיכם הנשיא.

תגיות:יצחק הרצוגהרפורמה המשפטית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה