חדשות בארץ

ראש המוסד חשף את המברק האחרון ששלח המרגל אלי כהן הי"ד

בטקס חנוכת המוזיאון הלאומי על שם אלי כהן הי"ד, חשף ראש המוסד דדי ברנע לראשונה את המברק האחרון שהתקבל מהמרגל הישראלי שפעל בסוריה, וכן מידע מודיעיני על הסיבות לתפיסתו: "אלי הוא סמל ללוחמים רבים"

אלי כהן הי"ד (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)אלי כהן הי"ד (צילום: ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון)
אא

ראש המוסד דדי ברנע השתתף היום (שני) בטקס חנוכת המוזיאון הלאומי על שם אלי כהן הי"ד בהרצליה. במהלך האירוע חשף ברנע לראשונה באופן פומבי את המברק האחרון שהתקבל מהמרגל הישראלי טרם תפיסתו. במברק, המתוארך ליום לכידתו המשוער של כהן, 19 בינואר 1965, דיווח לוחם המוסד על אסיפה שנערכה במטכ"ל הסורי ערב קודם לכן בהשתתפותו של נשיא סוריה דאז, אמין אל חאפז. המסמך יופקד בארכיון המדינה, והעתק שלו יועבר למוזיאון.

"אלי כהן היה מהטובים שבלוחמים", אמר ברנע בטקס. "הוא ממשיך להשפיע עלינו ולנסוך בנו רוח קרב, אומץ לב, ערכים ומסירות גם ממעמקי ההיסטוריה. הוא מקור השראה לא רק ללוחמים של היום, אלא לעובדי המוסד כולם, במגוון תפקידיהם. כולנו לומדים ממנו, גם כיום, מהי ציונות, מהי הקרבה ומהי מסירות נפש".

ראש המוסד ציין כי "סיבת תפיסתו של אלי כהן תמיד הייתה נתונה במחלוקת, האם שידר יותר מדי, האם לא פעל על פי ההנחיות, האם המטה דרש ממנו לשדר באופן אינטנסיבי מכפי הצורך, והנושא עמד בלב ויכוח רב שנים. אני מנצל את קדושת המקום הזה והאירוע המיוחד הזה כדי לחשוף לראשונה, וזאת לאחר מחקר עמוק שנעשה לאחרונה, שאלי כהן לא נתפס בגלל כמות השידורים ששידר, או בגלל לחץ שהופעל עליו מהמטה לשדר בדחיפות גבוהה. אלי כהן נתפס רק בגלל ששידוריו נקלטו על ידי האויב, פשוט נקלטו ואוכנו. מעכשיו זאת עובדה מודיעינית".

"המוסד יעביר היום למוזיאון ויחשוף את המברק האחרון ששלח אלי כהן המנוח כאדם חופשי. במברק המתוארך ליום לכידתו, 19 בינואר 1965, דיווח אלי כהן על דיון במטכ"ל הסורי, בהשתתפות נשיא סוריה דאז, אמין אל חאפז. המוסד פעל וימשיך לפעול להביא מודיעין ופרטים חדשים אודות התקופה בה תפקד אלי כהן בסוריה, וימשיך לפעול כדי להעלות את עצמותיו לקבורה בישראל".

"אלי הוא סמל ללוחמים רבים, שפעלו כל אחד בדורו, משך עשרות שנים רבות, וכל אחד מהם סיכן את נפשו, פעל במקצועיות ובמסירות, ותרם את תרומתו שלו למארג הביטחון של מדינת ישראל ועם ישראל. גם ממרחק השנים אנו מצדיעים ללוחם אמיץ שהיה בחוד הלחימה החשאית של המוסד ושל מדינת ישראל, מכבדים את זכרו ולומדים ממורשתו", סיכם ברנע.

המברק האחרון של אלי כהן הי''דהמברק האחרון של אלי כהן הי''ד

תגיות:דדי ברנעאלי כהן הי"דהמוסדסוריה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה