חדשות בריאות

שערי צדק: צנתור חדשני בשבב יהלום - במקום ניתוח לב פתוח

במרכז הרפואי שערי צדק בוצע, לראשונה בארץ, טיפול בגישה חדשנית בהסתיידויות בעורקי הלב בצנתור באמצעות כתר זעיר שמצופה בשבב יהלום. המטופל, נתן כהן: "כבר מרגיש את השינוי"

  • י"א תמוז התשפ"ב
(קרדיט צילום: שערי צדק)(קרדיט צילום: שערי צדק)
אא

במרכז הלב המשולב במרכז הרפואי שערי צדק שבירושלים בוצע, לראשונה בארץ, טיפול בגישה חדשנית בהסתיידויות בעורקי הלב בצנתור באמצעות כתר זעיר שמצופה בשבב יהלום.

המטופל הראשון בישראל שטופל בגישה החדשנית סבל מהצטברות חריגה של סידן בעורקי הלב, שגרמה להפרעה מסכנת חיים בזרימת הדם. במקום ניתוח לב פתוח, צוות המומחים בשערי צדק ביצע צנתור בטכנולוגיה מתקדמת המערבת שיוף בעזרת שבב יהלום לטיפול יעיל וממוקד בהיצרות המורכבת.

הטיפול החדשני בוצע לראשונה בארץ על ידי ד"ר דני דביר, מנהל היחידה לקרדיולוגיה התערבותית וחדרי הצנתור בשערי צדק, באמצעות מערכת DiamondBack360 מהדור המתקדם ביותר של חברת CSI שמיוצגת בישראל על ידי חברת י. גיל מדיקל.

(קרדיט צילום: שערי צדק)(קרדיט צילום: שערי צדק)

המטופל, נתן כהן בן 71 ממבשרת ציון, סבל מהיצרות עורקים בשל הסתיידות קיצונית ומסכנת חיים בעורקי הלב. נתן מתמודד עם סרטן ריאה, וכעת אובחן עם מחלת לב משמעותית. במצבו הכללי הוא נמצא לא מתאים לניתוח לב פתוח, וזאת למרות שמחלת העורקים ממנה הוא סובל קיצונית בחומרתה.

כיום ישנם כלים מגוונים לטיפול בהסתיידויות קשות בעורקי הלב, ובדרך כלל אין צורך בהתערבות ניתוחית אלא בפעולה צנתורית זעיר פולשנית. אלא שבמקרה של נתן, אותרה הסתיידות קיצונית של עורקי הלב ומעורבות נרחבת שלה המקשה לבצע טיפול צנתורי קונבנציונלי. כדי להרחיב מחדש היצרויות מסוג זה, נעשה שימוש בבלונים מיוחדים שמנופחים בתוך העורק בלחץ גבוה מאד או במנגנונים מיוחדים אחרים. קיימים מצבים בהם ההסתיידות הניכרת מונעת שימוש בטוח בטכנולוגיות הקיימות בגישה צנתורית. ישנו כמובן גם פתרון ניתוחי הכרוך בהרדמה כללית ושיקום ממושך, שאינו מתאים לכל מטופל.  

בהתייעצות רב תחומית של מומחי מרכז הלב הוחלט על ביצוע טיפול חדשני שטרם בוצע בישראל, בטכנולוגיה שמבוססת על כתר זעיר בקוטר של כמילימטר אשר מצופה בשבב של יהלום.

"המטרה היתה ניקיון ממוקד של העורקים שמזינים את שריר הלב מסידן שהצטבר בהם לאורך השנים", הסביר ד"ר דביר. "היהלום מסתובב במהירות עצומה בתוך העורק, כ-100,000 סיבובים בדקה, וכתוצאה מכך מנקה את חלל העורק, משייף את הסידן השטחי ומרסק את טבעת הסידן המקיפה אותו".

"הטכנולוגיה פועלת בשני מנגנוני פעולה משלימים - תנועה צנטריפוגלית של הכתר (Pulsatile force), שיוצרת גלים אורביטלים לאורך העורק, לצורך ביקוע של הסידן שנמצא בעובי דופן העורק (medial calcium) ולשיפור ההיענות של העורק; ומנגנון הסרה מכנית דו-כיוונית ובררנית (Atherectomy) של הסידן שבחלל העורק (intimal calcium)".

"ביצענו את הפעולה בהצלחה. המטופל שב לתפקוד, משתחרר היום לביתו במצב מצוין ויוכל להמשיך בקבלת הטיפול האונקולוגי המיטבי. אנו שמחים להוביל בסטנדרט טיפול בינלאומי בצנתורי לב, ומקווים להמשיך ולאמץ גישות חדשניות לטובת כלל המטופלים", סיכם ד"ר דביר.

"הייתי כל הזמן נרדם", סיפר נתן כהן. "חשבתי שזה כתוצאה ממחלת הריאות ממנה אני סובל. פניתי לרופא שלי ואמרתי לו שהמצב הנוכחי קשה לי, ואני מרגיש עייפות כמעט לאורך כל היום. הגעתי לד"ר דביר. כשהוא סיפר לי על צנתור חדשני שימנע ניתוח לב פתוח, ישר נתתי את הסכמתי. הפעולה הצליחה בצורה יוצאת דופן. אני לא זוכר מתי הרגשתי כך. אמנם חלפו רק יומיים מאז הצנתור, אבל אני כבר מרגיש את השינוי. אני מרגיש כמו חדש. התעוררתי. חזרתי להיות צעיר".

פרופ׳ מיכאל גליקסון, מנהל מרכז הלב המשולב בשערי צדק, הוסיף: "מרכז הלב בשערי צדק מיום הקמתו היה החלוץ בתחום הצנתורים, ויחידת הצנתורים שלנו בראשות ד"ר דביר ממשיכה להוביל בחזית הטכנולוגיה. נמשיך לקדם את התחום למען מטופלינו".

תגיות:צנתורבית החולים שערי צדק

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה