חדשות בארץ

הותר לפרסום: איש מילואים וקטין חשודים באיסוף ופרסום מידע מסווג

איש מילואים מאמ"ן, חייל וקטין נעצרו בחשד לאיסוף ידיעות סודיות ופרסומן ברשתות החברתיות. נגד איש המילואים והקטין הוגשו כתבי אישום

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

פרשיה ביטחונית חמורה, בה מעורבים אזרחים וחיילים בחשד לביצוע עבירות של איסוף מידע מסווג ופרסומו ברשתות החברתיות, הותרה היום (שני) לפרסום מוגבל. בתום חקירה משותפת למשטרה, צה"ל ושב"כ, הגישה מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה כתבי אישום נגד בגיר וקטין המעורבים בפרשה.

החקירה החלה לפני מספר שבועות בעקבות פרסומים ברשתות החברתיות, כפי שהתגלה בשב"כ, מהם התעורר חשד לפרסום מידע סודי. החקירה המשותפת נערכה בשבועות האחרונים על ידי יאחב"ל להב 433 במשטרת ישראל, היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות (ימל"מ) של המשטרה הצבאית החוקרת ושירות הביטחון הכללי, בליווי מחלקת ביטחון מידע בצה"ל וגורמי ביטחון נוספים.

במסגרת החקירה נחקרו מספר מעורבים, חיילים ואזרחים, אחד מהם קטין. בחודש שעבר נעצרו חשודים בביצוע העבירות: שני אזרחים, האחד בגיר והשני קטין, וחייל בשירות חובה.

כאמור, שני כתבי אישום בפרשה הוגשו היום. כתב אישום אחד הוגש לבית המשפט המחוזי מרכז נגד הנאשם הבגיר, ששירת כחייל סדיר ובמילואים ביחידה באמ"ן. כתב האישום מייחס לו ריבוי עבירות של השגה, איסוף, רישום והחזקה של ידיעות סודיות, וכן ריבוי עבירות של מסירת ידיעות סודיות. 

כתב אישום שני הוגש לבית המשפט המחוזי נגד הנאשם הקטין, ובו מיוחס לו כי קיבל מהנאשם הבגיר ומחייל סדיר נוסף, המשרת באמ"ן, ידיעות סודיות. כן מיוחס לנאשם הקטין כי שיתף את מכריו בידיעות סודיות שהחזיק, ואף פרסם חלק מהן ברבים במרחב המקוון לקהל נרחב. 

עניינו של החייל הסדיר הנוסף, שנחשד כאמור במסירת ידיעות סודיות לנאשם הקטין, מטופל בימים אלה על ידי התביעה הצבאית.

בד בבד עם הגשת כתבי האישום נגד שני הנאשמים הוגשה נגדם בקשה למעצר עד תום ההליכים. 

במערכת הביטחון ציינו, כי "נגרם סיכון ביטחוני חמור ביותר ונרחב כתוצאה מן העבירות שביצעו הנאשמים, וכן נגרם נזק ביטחוני חמור בפועל. הערכת הסיכון נסמכת על חוות דעת מומחים לביטחון מידע מקרב גורמי הביטחון".

עורכי הדין רן כהן רוכברגר ואמיר גונמן, המייצגים את החייל הסדיר מטעם הסנגוריה הצבאית, מסרו כי "מדובר בחייל מצטיין, מקצועי וערכי שתרם רבות בשירותו. גם אם טעה בשיקול דעתו, לא התכוון חלילה לפגוע בצבא. בשימוע שייערך בשבוע הבא נציג לתביעה הצבאית ראיות וטענות משמעותיות ביחס לחייל ולנסיבות מעשיו. אנחנו משוכנעים שבעקבות זאת יובן ההקשר הנכון והמקל של המקרה".

עורך הדין ירום הלוי, המייצג את האזרח המשרת במילואים ביחידה באמ"ן, מסר: "חרף האשמה החמורה והלכאורית חשוב לציין כי גם החוקרים וגם בית המשפט שליווה את מעצרו של הנאשם שאותו אנו מייצגים הסכימו כי הוא לא פעל מתוך מניע אידיאולוגי, כספי, פרסומי או כל מניע לשם טובת הנאה כל שהיא. המסקנה היא שככל הנראה היו מעורבות כאן תמימות וטיפשות, ואנו נבחן כמובן את משמעותן ומימדיהן כשנקבל את חומר הראיות".

תגיות:שב"כמשטרת ישראלצה"לאמ"ן

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה