הפסקת הריון

"אם את לא עושה הפלה - איאלץ להתגרש ממך"

כך אמר אלון לאורנית אשתו ברגעי הייאוש הגדולים שלהם, לאחר ששמעו את דברי ההפחדה של הצוות הרפואי בדבר ה"מום" שאיתו תיוולד בתם. סיפורה של אשת חיל אמיצה שבזכות האמונה הצילה את חיי העוברית הבריאה שלה, בזמן שהעולם היה נגדה

  • ז' אייר התשפ"ב
(איור: shutterstock)(איור: shutterstock)
אא

** חלק מהפרטים שונו בכתבה על מנת למנוע זיהוי **

"זה או אני או העובר. אני לא יכול להישאר בבית הזה עם ילדה שיש לה מום מולד", אמר אלון לאשתו ברגעי המשבר העמוק שלהם. כשהרשויות המשיכו להפעיל על הזוג לחץ כבד לבצע הפלה, אורנית, בכוחות שמעל הטבע, ועם רוח גבית חזקה ממחלקת אמ"א, הצליחה לשבור את טבעת החנק שהצוותים המקצועיים והרפואיים ניסו להדק סביב צווארה.

היא התחזקה באמונה שאם בורא עולם כבר החליט שהנשמה הזו ירדה לעולם – אזי שום בן אנוש, כולל היא ובעלה, לא יחרצו את גורל בתם לפני לידתה, כי הכל ממילא הולך להסתדר לטובה. והתינוקת? כמו במרבית המקרים, יצאה בריאה ושלמה, כנגד כל התחזיות. ייתכן שהסוף הטוב היה בזכות הסייעתא דשמיא שהייתה לאורנית על מסירות הנפש שלה בהחלטה להשאיר את ההיריון בכל מצב. הנה לפניכם אחד הסיפורים המפעימים והמחזקים בדבר כוחה של אמונה.

כשאורנית זכתה להקים בית בישראל, היא לא שיערה בנפשה את כמות האתגרים המרובים שהיא עשויה לעבור בכל מה שקשור לילודה. עוד לפני התקופה שבה הופעלו עליה לחצים לאבד את התינוקת שלה, היא התמודדה בגאון עם מכבשי לחץ מכמה חזיתות. במהלך השנים שבהן ילדה את שבעת ילדיה, היא נאלצה לעבור מספר הפלות טבעיות שגרמו לה למתח נפשי, ללחץ ולחרדה שהכבידו מאוד על התפקוד שלה. הפחד של אורנית היה גדול במיוחד: אביה ואחותה הם מתמודדי נפש, והיא חששה שמא גם היא תגיע לשלב שבו היא תצטרך ליטול כדורים פסיכיאטריים לאיזון המצב הנפשי שלה.

"אני רואה את הילד שלי בבדיקות האולטרסאונד, אני נקשרת אליו, ואז... אין דופק", משתפת אורנית בחוויות הכואבות של איבוד ילד בהפלה טבעית.

(איור: shutterstock)(איור: shutterstock)

"בנוסף, בגלל המצב הנפשי של אבא שלי, וגם בגלל שאמא שלי אינה בקו הבריאות, לא יכולתי להיעזר בהוריי לצורך שמירה והשגחה על ילדיי לאורך שגרת היומיום הרגילה, או בכל פעם שבה ילד חדש מצטרף למשפחה. אפילו לאחר ההפלות הטבעיות שנאלצתי לעבור, כאשר העוברים שלי עברו לחיי נצח בעולם הבא, נשאנו בעצמנו את עול הטיפול והגידול של כל ילדינו. זה היה קשה", מוסיפה אורנית לתאר את העשור האחרון שעבר עליה.  

כך מצאה את עצמה אורנית במשבר נפשי לא פשוט, בזמן שהיא מתמודדת לבדה עם גידול שאר ילדיה לאחר ההפלות הטבעיות. הניסיונות שה' העביר אותה לא תמו בכך. אורנית, שידעה על בשרה מהי ההרגשה של איבוד עוברים באופן טבעי, עמדה מול מתקפות של לחצים מכל כיוון כדי להפיל בכוונה את העוברית הנוכחית שלה.

למה, בעצם, הצוות הרפואי אמר לך שאת צריכה לבצע הפלה?

"הכל התחיל בעקבות טיפול תרופתי שלקחתי עבור עניין רפואי אחר, ואז בהיריון השמיני שלי, הרופאים טענו שבגלל הטיפול התרופתי, העוברית שלי עומדת בפני סכנה גדולה. כל רופא שהתייעצתי איתו המליץ לי לעשות הפלה מחשש למומים מולדים. ממש נתנו לי הרגשה שזה ברור שהכדורים שלקחתי יגרמו לאותם מומים".

 

"אמא, מה קרה? יש לך איזו מחלה? את לא מתפקדת..."

שעון החול של אורנית הלך ואזל. החשש מפני מומים מולדים הלך וגבר. מכל עבר היא שמעה את המילה 'הפלה', ומלכודת ההאשמות העצמיות כבר חיכתה לה שתיפול לתוכה.

"בכיתי המון. לא ידעתי מה לעשות. היה לי קשה עם העובדה שסוף סוף דאגתי לעצמי. בסך הכל טיפלתי בעניין רפואי אחר שלא קשור להיריון, והנה אני נאלצת 'לשאת בתוצאות'. אלו היו רגעים קשים. במשך שלושה ימים הייתי שבורה נפשית, עד כדי כך שבתי הבכורה שאלה אותי: 'אמא, מה קרה? יש לך איזו מחלה? את לא מתפקדת'".

התחזיות השחורות של הצוות הרפואי נתנו את אותותיהן גם על אלון, בעלה של אורנית, והשפיעו על שיקול הדעת שלו. הוא לא היה מסוגל לחשוב בשום אופן על מצב שבו תיוולד לו ילדה עם מום כלשהו. החששות המרובים שלו הביאו אותו להתנגד להמשך ההיריון. במקביל, אורנית המשיכה לקבל שיחות טלפון יזומות מבעלי תפקידים שונים בממסד הרפואי שהביעו ביקורת על הבחירה שלה בחיים, והזהירו אותה מפני התינוקת שעלולה להיוולד לה. למעשה, מלבד מקרה אחד יוצא דופן שיתואר בהמשך, לא היה רופא אחד לרפואה שעודד אותה להתחזק באמונה, להמשיך את ההיריון ולהאמין שזהו רצון ה'. המצב התדרדר עד כדי כך שהלחצים, שהופעלו בהתמדה על בני הזוג, ערערו את שלום הבית שלהם עד סף גירושין ממש.

 

"בעלי השאיר לי את הבחירה: זה או הוא או התינוקת"

"עד היום אנחנו מתמודדים באהבה עם גידול של ילד היפראקטיבי. בנוסף, יש לו גם קשיי למידה. זה מאתגר, וזה דורש כוחות נפש מיוחדים. בנוסף לכך, לאחיינית של בעלי יש אוטיזם, כך שהוא הכיר מקרוב את ההתמודדות מהסוג הזה. כשהלחץ שהופעל על בעלי היה כבד מנשוא, הוא אמר לי שהוא לא יוכל להישאר בבית, כי הוא לא מסוגל לגדל ילדה עם נכות. למעשה, הוא השאיר לי את הבחירה: זה או הוא או התינוקת".

בשיאו של המשבר הגדול, כשחרב הגירושין הונפה מעל ראשיהם של בני הזוג, ובשעה שאורנית הייתה עסוקה עד מעל ראשה בקרבות מכל מיני חזיתות רק כדי להשמיע את זעקת הקול הפנימי שלה, הגיעה ההצלה מכיוון מפתיע.

(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)

 

"אם אעשה הפלה – בטוח אתחרט. זו הייתה יכולה להיות תינוקת בריאה"

"אבא שלי, שכאמור הוא מתמודד נפש, וסובל מהפרעת אישיות, שוחח איתי שיחה מלב אל לב של אבא ובת. בדרך כלל אני לא מקבלת ממנו מענה לדברים מהסוג הזה בגלל מצבו הנפשי, אבל הפעם הרגשתי שבורא עולם העביר לי מסר דרכו. למעשה, אבא שלי היה השליח היחידי ששמע אותי בוכה, ולא נבהל מהבכי שלי. הוא הצליח להקשיב לי שעות בטלפון, ושאל אותי את שאלת השאלות: 'נניח שהיית עושה הפלה – האם היית מתחרטת לאחר מכן?'".

(איור: shutterstock)(איור: shutterstock)

אורנית ענתה לאביה: "אם אעשה הפלה – בטוח אתחרט. לבי יהיה כבד לנצח, כי באמת זו הייתה יכולה להיות תינוקת בריאה".

"אז אם את יודעת שתתחרטי – אל תעשי הפלה", אמר לה אביה, ומסר לה את הטלפון של מחלקת אמ"א בהידברות.

"מנהלת המחלקה, קלינה שוורץ, קישרה אותי לרבנים שונים שמומחים בתחום, ואפילו זכיתי להגיע לגדולי הדור שיתנו לי את ברכתם. הרבנים חיזקו ועודדו, וזה עזר לי להאמין שהתינוקת הזו תיוולד בריאה. קלינה בעצמה עודדה אותי לאורך כל הדרך. היא האמינה מן ההתחלה שהכל יהיה בסדר, כי מה שקורה עכשיו זה רק דמיונות של עצת היצר. היא הוסיפה ואמרה לנו: "אתם מציירים את הרע קדימה, ואני יכולה לצייר לכם סרט טוב יותר. למה האמנתם לשקר ולא לאמת"?".

 

שוקלת הפלה? מכיר/ה מישהי שנמצאת על פרשת דרכים? אמא יקרה, אנחנו כאן, במחלקת אמ"א של הידברות, כדי לעזור לך.

העניקי לילדך הזדמנות נוספת, אל תתני לו לסיים את חייו. לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה חינם לנשים למניעת הפסקות הריון והפלה: 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל kalina@htv.co.il

 

הכל היה טוב מלכתחילה, אלא שתחזיות הרופאים היו שגויות

"קלינה נתנה לי הרבה כוח ויכולת להביט באמת הפשוטה, ולדרוש את הטוב והנכון ולא לברוח ללא נכון, שמפרק לאחר מכן את המשך הטוב בחיים. היא האמינה מההתחלה שהכל בלבולים ועצת היצר. קלינה לא עזבה אותי. היא היתה איתי בקשר, וכל הזמן חיזקה אותי. למעשה, האמונה נותנת לאדם כוח ברגעי המשבר. כשאת מאמינה במשהו, הוא הופך להיות מציאות. את מחזקת את האמונה, ואת לא נשברת. זה נותן לך כוח להתמודד".

אל מול הסטטיסטיקות השחורות של הרשויות והצוות הרפואי, קלינה האירה לאורנית את הסטטיסטיקות הטובות של אלפי המקרים שבהם הכל התהפך לטובה. למעשה, הכל היה טוב מלכתחילה, רק שתחזיות הרופאים היו שגויות. אורנית מצאה באמ"א את המשען לאמונה בכל פעם שדעות כוזבות ניסו להחליש אותה, ולאורך כל תקופת ההיריון היא שפכה את דמעות התפילה שלה לבורא עולם.

"היא האירה לי את הדרך. האור הגדול זה הצעד שעשיתי. האמנתי בדרכו של בורא עולם, האמנתי בבחירה שלי בחיים, הלכתי עם האמת שלי עד הסוף, ולא נכנעתי ללחצים מסביב. האמונה שהילד יהיה בריא – היא שהחזיקה אותי יציבה בכל פעם שהלחצים שהופעלו עליי השפיעו על המצב הנפשי שלי. בכל יום חוויתי מחדש את הבחירה שלי להמשיך את ההיריון. בכל יום נלחמתי עם רופאים שהיו מתקשרים אלי, ומנסים לשטוף לי את המוח כאילו אני עושה טעות בכך שאני בוחרת לשמור על החיים של התינוקת שלי. אם לא התמיכה של מחלקת אמ"א – אני לא יודעת איפה הייתי.

הזכרת תמיכה רגשית והכוונה רוחנית שקיבלת מאמ"א. היית זקוקה גם לעזרה חומרית?

"קלינה אמרה שאקבל עזרה מכל הבחינות. רק אגיד. היא הציעה לי עזרה חומרית מכל הכיוונים: כל סיוע שאכן נדרש עבורי. היא נתנה לי הרגשה טובה לגבי זה, אבל למעשה, העזרה הכי גדולה שהיא נתנה לי הייתה חיזוק הרוח שלי", מדגישה אורנית.

"קלינה ממש הצילה אותי. היא אמרה לי שאני יכולה תמיד להתקשר אליה ושלא אדאג שמא אני 'מפריעה' לה, חלילה. להיפך. בהתחלה הרגשתי לא נעים: מה, אתקשר אליה שוב כדי לבכות לה על דבר שבכיתי לה עליו בשבוע שעבר? הרי היא עודדה אותי, והלחץ שהופעל עלי מהסביבה שוב הפיל אותי, אבל קלינה נתנה לי תמיד הרגשה שאני יכולה לפנות אליה בכל מצב. בתוך כל התוהו ובוהו שהקיף אותי, היא ידעה להגיד את המילים הנכונות".

 

הרופא הלא דתי הפתיע: "את אישה מאמינה, תסמכי על אלוקים"

שליח נוסף שידע גם הוא להגיד את המילים הנכונות נשלח דווקא מכיוון בלתי צפוי: אחד הרופאים, שאמנם לא נראה אדם דתי, ביצע עבור אורנית את אחת הבדיקות המקיפות לשלילת מום כלשהו, והעביר לה מסר חשוב בדבר ההימנעות מבדיקות רפואיות מיותרות ש"מנבאות" כל מיני בעיות, ורק מוסיפות לתחושת המתח במהלך ההיריון. אותו רופא אמר לה בפשטות: "מה תיתן לך הבדיקה הזו? את אישה מאמינה, תסמכי על אלוקים".

"במילים אחרות, הרופא נתן לי להבין ששום דבר לא יצא לי מלחשוב על המום המדומיין של התינוקת שלי. אין צורך במידע מיותר. במידה ואכן יהיה לה מום, חלילה, אדע זאת בלידה. בשביל מה להתחיל לדאוג מעכשיו"? מסכמת אורנית את אחד המסרים החשובים והמחזקים שהיא קיבלה.

רגעי הלידה הולכים ומתקרבים, ואורנית כבר מגיעה לחדר לידה. אלו לא היו מתח, ציפייה והתרגשות האופייניים ללידה רגילה. בתוך כל הכאבים נמצאה אורנית גם במערבולת של אמונה-נפילה-אמונה עם חששות ותקוות בערבוביה. אורנית הרגישה שהסבל והייסורים שהיו מנת חלקה לאורך ההיריון מתגמדים לעומת המתנה הגדולה שהיא קיבלה בחיזוק האמונה.

"שיתפתי את המיילדת שההיריון הזה הוא היריון בסיכון, שהרי היא הראשונה שאמורה לראות את מצב התינוקת. בכלל, המיילדות היו מיוחדות באופן בלתי רגיל. הן היו רגישות לחשש שלי, וכשבשעה טובה בתי הגיעה לאוויר העולם, אחת המיילדות אמרה לי את מה שייחלתי לו במשך 9 חודשי ציפייה קשים: 'ברוך ה', התינוקת בריאה, לא חסר לה כלום, היא בסדר, והיא מושלמת'.

"הרגשתי כאן שהקדוש ברוך הוא מפצה אותי על כל הכאב שנאלצתי לחוות, כאילו הוא אומר לי: 'בחרת נכון, אז אני נותן לך את כל המתנות האלה'".

מיד לאחר הלידה, הדבר הראשון שעשתה אורנית בבוקר היה להתקשר לקלינה ולבשר לה על בשורת הלידה הקלה של ילדה בריאה: "תביני באיזו רמה היא עזרה לי. עד כדי כך שרציתי להודיע לה הכי מהר שאפשר על הניצחון שה' זיכה אותנו לנצח במלחמה מול הדמיון והאמונות הכוזבות".

איך החיים שלך היום, כשנתיים מאז הלידה?

"ברוך ה', זכיתי לילדה חכמה באופן בלתי רגיל. זו הרי ילדה של תפילות, ילדה שקיבלתי במתנה. היום בעלי והילדה הקטנה שלנו מחוברים כל כך. אנחנו לא מדברים על התקופה הקשה. היא מאחורינו. היום אנחנו צוחקים".

מה המסר שלך לנשים שנמצאות במצב דומה לשלך?

"לא חשוב מדוע אתן בהיריון. הסיבה העיקרית היא מאת בורא עולם. יש בורא לעולם שיודע מה צריך להיות. שום דבר לא סתם, ואין מקרה בעולם, עברתי תהליך כדי להגיע להכרה שה' יודע הכי טוב מה בשבילי. עד היום האמונה הזו מלווה אותי – בחרתי נכון ויש לי סייעתא דשמיא.

הנשמה של העובר מצויה בו עוד לפני 40 יום. איך אפשר לרצוח ילד? אם אישה עושה דבר כזה איך היא מצפה שתהיה לה פרנסה? שיהיה לה קל בחיים? לא בונים חיים על בית קברות. אני קוראת לנשים מכל המגזרים, שאפילו זקוקות רק לתמיכה מול הלחץ שמופעל עליהן לעשות הפלה, ליצור קשר עם מחלקת אמ"א והיא תפנה אותן אלינו, הנשים שעברו את זה ובשלום".

שוקלת הפלה? מכיר/ה מישהי שנמצאת על פרשת דרכים? אמא יקרה, אנחנו כאן, במחלקת אמ"א של הידברות, כדי לעזור לך.

העניקי לילדך הזדמנות נוספת, אל תתני לו לסיים את חייו. לפניות אל מחלקת אמ"א – סיוע, ייעוץ והכוונה חינם לנשים למניעת הפסקות הריון והפלה: 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל kalina@htv.co.il
 

תגיות:הפלההפסקת הריון

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה