כתבות מגזין

"הערבי רעד כולו ואמר לי: ’חוני המעגל התגלה אליי בחלום’"

קברו של חוני המעגל השוכן בחצור הגלילית, הוא מקום תפילה עבור ציבור גדול של אנשים שמצפים לישועות, אפילו ערבים מהכפרים הסמוכים מגיעים אליו. בשיחה עם שליו בנימין, מהמתפללים הקבועים, הוא מספר על כך, וחושף סיפורים מרגשים

אא

מזג האוויר האביבי בתקופה זו גורם לרבים להגיע לצפון הארץ. בדרך כלל למטרות טיולים ואטרקציות, אבל אם כבר באים – איך אפשר בלי ביקור בקברי צדיקים?

הפעם בחרנו להציץ אל קברו של חוני המעגל השוכן בחצור הגלילית. שליו בנימין הוא אחד האנשים הקשורים למקום במיוחד, והוא פוקד את הקבר מידי יום ביומו.

"תשמעו מעשה שקרה לי אישית", הוא אומר לי בעת שאנו מתחילים לשוחח. "לפני בערך עשר שנים רצינו מאוד שיהיה כאן מקווה, כדי שאנשים יוכלו לטבול לפני התפילה, אבל לא היה שום תקציב. לבסוף נמצא קבלן שהסכים לתרום מכספו עבודות חשמל לצורך המקווה, ואף הזמין למקום את העובד שלו – ערבי נוצרי בשם אליאס אליאס מגוש חלב.

"החשמלאי התחיל לעבוד במקום ובאחד הימים נעלם. התקשרתי אליו כדי לברר מה קורה והוא התנפל עליי בצעקות. התברר שהקבלן פשט את הרגל והוא הפסיד בגללו 300 אלף שקלים. 'אתה עוד חושב שאמשיך לבוא אליך?!' צעק אליאס וניתק את השיחה. להפתעתי, בבוקר שלמחרת, כשהגעתי לקבר, אני שומע פתאום קולות חציבה מלמטה, מה שאומר שנעשות במקווה עבודות. אני יורד ומגלה את אליאס עובד במרץ. להפתעתי הרבה הוא אמר לי: 'תקשיב, אני אדם מאמין, חוני המעגל בא אליי בחלום ואמר לי: 'תיזהר לא לרדת' (כלומר – לא לרדת מהעבודה, מ"א). ביקשתי שישחזר עוד פרטים מהחלום, אבל הוא אמר: 'עכשיו תן לי לעבוד, אני לא רוצה להסתבך עם הצדיק'".

בזכותו האירה העזרה

"אני הנדסאי במקצועי", מספר שליו על עצמו, "אבל הספקתי לעסוק במקצוע שנים ספורות בלבד, כי מיד לאחר מכן אשתי ביקשה שאלמד קצת יותר, וגם התעורר בי רצון להיות אברך. שמעתי שיש כולל על קברו של חוני המעגל, והצטרפתי. מאז ובמשך 20 השנים האחרונות אני מגיע לכאן בקביעות – ממש מידי יום ביומו.

"אבל אני לא היחיד. כמעט כל התושבים בחצור הגלילית מגיעים לכאן המון. כפי שציינתי, יש במקום עצמו כולל אברכים, בנוסף יש גם כולל של פנסיונרים מעט מרוחק יותר וכן רשת של גני קירוב ועוד מוסדות שונים, הכל משויך לחוני המעגל וסביב דמותו".

ולא רק היהודים. יש גם ערבים מכל האזור שפוקדים את הקבר. על אחד מהם מספר שליו: "מדובר בערבי שעבד במחצבה הסמוכה לקבר, ופעם אחד מילדיו גנב קופות צדקה מהציון. כשהילד רצה לצאת עם הקופות, הוא לא הצליח לזוז, הרגליים שלו הפכו למשותקות, הוא פשוט נתקע ביציאה. אמא שלו הגיעה למקום ומיד הבינה מה קרה וצעקה אליו: 'למה לקחת את הכסף?' היא החזירה את הקופות, התפללה עליו, ובאותו רגע הוא קם על רגליו. זה סיפור שאני מכיר אישית, עד היום המשפחה הזו מגיעה לכאן".

תוכל לספר לנו קצת על דמותו של חוני המעגל?

"חוני המעגל היה מראשוני התנאים בתקופת הזוגות. אבל מכיוון שלא היה לו זוג הוא נמנה עם התנאים. לכן הוא נקרא 'התנא חוני המעגל'.

"מי לא מכיר את הסיפור המפורסם - שכשסבלו ישראל משנת בצורת ולא ירדו גשמים, סימן חוני סביבו  מעגל, עמד בפנים והתפלל לבורא עולם עד שנענה? אבל יש גם סיפורים פחות מוכרים אודותיו. כך למשל מצוין בגמרא שכל העזרה בבית המקדש הייתה מאירה מאורו.

"כמו כן מסופר שהוא נרדם למשך 70 שנה, וכשהתעורר היו שאמרו: 'תנו לנו סימן שזהו חוני המעגל', והשיבו להם: 'ידוע שכאשר הוא נכנס לעזרה היא הייתה מאירה', ואכן ניסו זאת והוא נכנס והאיר. אגב, הוא חי גם בימי בית ראשון וגם בימי בית שני. בנוסף, הוא היחיד שנאמר עליו שזכה ל-70 פנים של התורה".

 

במקום לטייל בחופים – באים לצדיק

"תושבי חצור הגלילית מאוד קשורים לחוני המעגל", מוסיף שליו, "אני חושב שאין מישהו ביישוב שלא יכול לספר לכם על הנס האישי שהיה לו, וסעודת ההודיה שערך במקום".

בנוסף לתושבים עצמם יש גם אורחים רבים שבאים לקבר, ובעיקר הם פוקדים אותו בתאריך ז' חשוון, בו מתחילים לבקש על הגשמים וכן ביום ההילולא - יום העצמאות. "ההילולא האמתית חלה למעשה בתאריך ג' אייר, אך הרב הראשי לשעבר של חצור קבע כבר לפני שנים שיחגגו אותה ביום העצמאות. הוא אמר: 'במקום שאנשים יטיילו בחופים, הם יבואו לצדיק'. וכך אכן ההילולא ממשיכה להיחגג מידי שנה ביום העצמאות. מגיעים אליה אנשים מכל הארץ, אפילו מכל העולם. מדהים לראות שבמבט ראשון חלקם נראים כל כך מנותקים, אבל זה כמובן לא נכון, לכל יהודי יש פינה חמה בלב, והמציאות מעידה על כך".

מכיוון ששליו נמצא במקום מידי יום, הוא גם נתקל בסיפורים ממש מקרוב. "ישנו אדם בשם הרב מרדכי בהדנה שמתפלל כאן בקביעות, והתמודד עם בעיה קשה של ילדו, שעד גיל שלוש לא הצליח ללכת. באחת השבתות כשהגענו לסוף התפילה הוא ירד על הברכיים והתחנן: 'ריבונו של עולם, בזכות חוני המעגל הבן שלי היום ילך'. והנה הוא בא הביתה, פותח את הדלת ובנו בן השלוש צועד לקראתו שלוש פסיעות. מאז אותו יום הילד רק התקדם, וכעת כבר הולך לגמרי. אגב, סיפור דומה היה למשפחת אלוש מחצור, שגם הבן שלהם לא הלך - עד גיל עשר. אמא שלו ישבה בקבר והתחננה לבורא עולם, כשהיא מבטיחה לו שכפי שחוני לא זז מהמעגל עד שירד גשם, כך היא לא תרפה בתפילותיה עד שתיוושע. גם הילד הזה ברוך השם הולך באופן עצמאי.

"ידוע שהתפילה בקברו של חוני המעגל משמשת גם כסגולה לילודה, ויש על כך סיפורים מפעימים. כך למשל סיפורה של משפחת ג'רופי מבני ברק, שבמשך עשר שנים לא זכו לילדים, והרב מרדכי יצחקי ממושב פורת הדריך אותם לסיים מידי שבוע בליל שישי את ספר התהילים בקברו של חוני המעגל. הם הגיעו להתפלל שבע פעמים בקבר, קראו שם את ספר התהילים ועדיין לא קרה כלום. אז הם שבו לרב שהדריך אותם: 'תמשיכו פעם נוספת'. ובאמת הם הגיעו שוב, ואז גם אני באופן אישי פגשתי אותם ושמעתי על הסיפור שלהם. אחרי שהרב ג'רופי סיים לספר לנו אותו, הוא הכריז: 'אם אכן נזכה לבן, נקיים את ברית המילה בקבר חוני המעגל'. בחסדי ה' היה להם נס גדול, ותשעה חודשים לאחר מכן הם הגיעו לחגוג כאן את הברית, לא של תינוק אחד, אלא של תאומים – נולדו להם שני בנים".

(צילום: דוד כהן / פלאש 90)(צילום: דוד כהן / פלאש 90)

 

מתפללים לפרנסה

אבל הסגולה הידועה ביותר בקברו של חוני המעגל היא סגולת הפרנסה, זאת מאחר שכידוע בזכותו הוריד הקב"ה גשם לכל העולם, וגשם מסמל פרנסה. אחד האנשים הידועים שמרגיש שזכה לפרנסה גדולה בזכות הצדיק הוא הקבלן שהקים את הכולל. "הוא עבר בחייו תקופה קשה מאוד, אך תמיד מסר את נפשו כדי לתת יותר ויותר, גם בלי לקבל תמורה כספית", מספר שליו, "בהמשך הוא זכה להצלחה גדולה ולזינוק גדול, עד שכיום הוא נחשב לעשיר ומצליח מאוד בעסקיו".

ויש לו גם סיפור נוסף בנושא: "בימים בהם נעשו שיפוצים בישיבה, אמר לי עורך דין בשם אמנון גולן מאשקלון: 'אם אזכה לישועה בתחום בו ביקשתי, אביא לכאן מזגן חדש', והוא גם הודיע לי: 'תרשום אתת הטלפון שלי'. השבתי לו: 'אני לא רושם, אם יתרחש נס - בטוח תדע להשיג אותי'. ובאמת הוא התקשר זמן קצר אחר כך, כשהוא מבשר על ניסים גלויים – הוא הגיש ערעור על פסק דין מסוים, וחרף כל הסיכויים יצא כשידו על העליונה. הוא כמובן לא שכח את המזגן...

"אין ספק שזו זכות גדולה לגור בחצור, על יד קברו של חוני המעגל", מסכם שליו, "מבחינתי הוא חלק בלתי נפרד מחיי. אשריי שזכיתי".

תגיות:חוני המעגלסיפורי צדיקים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה