חדשות יהדות

מהומה בקהיר: עשרות מסמכים נלקחו מתוך גניזה חדשה שהתגלתה בבית העלמין היהודי

לפני כחודש התגלתה בבית העלמין היהודי העתיק בקהיר גניזה חדשה.  הדבר כמובן ריגש את אנשי הקהילה היהודית המועטים שנשארו בעיר, אולם גם יצר מהומה רבתי, לאחר שאנשי רשות העתיקות המצרית הגיעו למקום והעמיסו שקים עם המסמכים היהודיים

אא

לפני כחודש התגלתה בבית העלמין היהודי העתיק בקהיר - גניזה חדשה. 

הדבר כמובן שימח את אנשי הקהילה היהודית המועטים שנשארו בעיר, אולם גם יצר מהומה רבתי. על פי הדיווחים בתוכנית 'הבוקר הזה' ברשת, אנשי רשות העתיקות במצרים, שפועלים תחת פיקוח ממשלתי, נכנסו ללא רשות אל בית הקברות היהודי, והחלו לרוקן את הגניזה. 

אנשי הקהילה היהודית שהיו במקום ניסו כמובן להניא אותם מלעשות זאת, אולם המצרים סירבו להפסיק ומילאו עשרות שקים עם מסמכים שגנזו יהודים במקום. 

לאחר התערבותו של רועי קייס, הכתב לענייני ערבים של 'כאן 11' - נוצר לחץ בינלאומי על המצרים, שלא לגעת ברכוש יהודי. "אנחנו רוצים את הגניזה כי זה מסמכים יהודיים שיכולים להיות קשורים למשפחות יהודיות. מדובר במסמכים קהילתיים ופרטיים, וזה לא שייך לממשלה", אמר אחד הגורמים בקהילה היהודית. 

"גורם שמעורה בנושא ומקושר לקהילה היהודית בקהיר אמר לנו שנעשתה פנייה לשגרירות האמריקנית בקהיר כדי שתטפל בעניין. הוא הביע דאגה רבה מההתנהלות של השלטונות במצרים. אותו גורם הסביר לנו שבמשך שנים השלטונות במצרים חוששים מאוד מהוצאה של פריטים יהודיים מקהיר. הגורם שמשוחח איתנו מבהיר שאין זאת הכוונה של הקהילה, שמעוניינת להשאיר את הגניזה החדשה בקהיר. כל מה שהקהילה מבקשת הוא להיות מעורבת כיוון שהגניזה הזאת שייכת לקהילה היהודית. בנוסף, האופן בו נלקחה הגניזה אינו מקצועי ונראה שיכול לפגוע בחומרי הגניזה", כך כתב קייס ברשתות החברתיות. 

תגיות:יהודיםגניזהבית עלמיןמצריםמסמכים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה