חדשות בארץ

ברית לנינו של מרן שר התורה. וייקרא שמו בישראל: שמריהו יוסף חיים

הבוקר נכנס נינו הצעיר ביותר של מרן הגר"ח קנייבסקי זצ"ל בבריתו של אברהם אבינו. התינוק נקרא על שם סבו הגדול: שמריהו יוסף חיים

  • י"ז אדר ב' התשפ"ב
אא

הבוקר (ראשון), עוד טרם החל מסע ההלוויה, התקיימו 2 בריתות, והתינוקות הרכים נקראו בשם של ענק התורה - הגאון רבי שמריהו יוסף חיים קנייבסקי זצ"ל.

אחת הבריתות היתה לנינו הצעיר ביותר של שר התורה, הגאון רבי יהושע צביון. בן לנכדו הרב יצחק ווגשל. 

הברית השניה התקיימה במעונו של ראש ישיבת פוניבז' הגאון רבי גרשון אדלשטיין. התינוק, נכדו של נשיא ישיבת פוניבז' רבי אברהם כהנמן, נקרא אף הוא בשם שמריהו יוסף חיים.

צפו בקריאת השם לרך הנולד:

 
מאות אלפי איש כבר הגיעו לבני ברק, לקראת מסע ההלוויה שיחל ב-12:00. כ-750 אוטובוסים, ועליהם עשרות אלפי נוסעים, כבר הגיעו לעיר. כ-580 אוטובוסים נוספים עושים את דרכם לאזור. רכבת ישראל עדכנה כי כ-9,000 נוסעים הגיעו עד כה באמצעותה לבני ברק.

בתוך כך, יו”ר סיעת ‘יהדות התורה’, ח"כ יצחק פינדרוס, פרסם הבוקר טור מיוחד בעיתון 'מעריב', ובו הוא מתאר את האובדן הגדול של עם ישראל, בעקבות הסתלקותו של מרן שר התורה זצוק"ל.

"הפסדנו. לא רק במובן האישי, אלא גם במובן הציבורי. הסתלק מאיתנו אדם ענק שבענקים, איש שכל התורה כולה הייתה מונחת אצלו בעומק וידיעה שאין לה אח ורע", פותח הרב פינדרוס את דבריו.

"הוא הכיר את המדרשים הכי פחות מוכרים ועסק במסכתות ובסוגיות שכלל לא נלמדות בעולם הישיבות, ושלט בכל דבר בצורה מפעימה. היקף ספריו וחיבוריו הוא בלתי נתפס. הוא כתב בבהירות על סוגיות הלכתיות ומסכתות לא מוכרות מפאת קושיין, מפירושו על התלמוד הירושלמי ועד ספרו “דרך אמונה” על ספר זרעים לרמב”ם העוסק במצוות התלויות בארץ, הלכות שנשכחו מעם ישראל בגלות הארוכה ומרן הנגיש אותן בעומק ובבהירות לכל.

"לא עניין אותו דבר בעולמו חוץ מללמוד עוד דף גמרא, מללמוד עוד פרק ברמב”ם. יתר הדברים עברו בסמוך לאוזנו וכלל לא נקלטו. אולם, אם מישהו היה מדבר איזה דבר תורני – מיד היה נדרך. העובדה שהוא היה שקוע בתורה ושהיא הייתה העניין הבלעדי בחייו הפכה אותו לאבן שואבת לכל החוגים והעדות.

"הוא לא היה שייך לחוג מסוים, הוא היה שייך לתורה הקדושה. כל מי שראה את עצמו משתייך אליה, ראה בו את התגשמות דמות המופת. אנשים ראו בו את התגשמות תיאורו של דודו החזון אי”ש על האיש השקוע בתורה: 'אומנם האיש הזוכה לידיעת התורה הוא הולך בין אנשים ונדמה לאדם הרואה לעיניים כבן אדם, אבל באמת הוא מלאך הגר עם בני תמותה וחי חיי אצילות ומרומם על כל ברכה ותהילה'.

"כשם שחייו היו אך ורק תורה, כך גם הנהגתו. בעולם של היום, כשאנשים דואגים לעצמם, כשההנהגה הופכת למטרה ולא רק אמצעי, כשאנשים רומסים הכל בדרך אליה, כאילו היא העיקר – אצל מרן ראינו איך כל העולם הוא רק אמצעי לקיום ולמימוש התורה הקדושה".

תגיות:בריתהרב חיים קנייבסקי

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה