חדשות בארץ

ח"כ גפני בראיון סוער: "ימינה מחריבה את היהדות. לא ניכנס לממשלה"

על מתן כהנא: "מעשיו הם חרפה לעם היהודי", על רה"מ בנט: "אם כנים היו דבריו – הוא לא היה מעביר חקיקה שפוגעת בציבור החרדי", על ליברמן: "הוא יכול ללכת על גחונו. לא נהיה שותפים שלו"

  • י"ח שבט התשפ"ב
ח"כ משה גפני (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)ח"כ משה גפני (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
אא

ח"כ משה גפני, יו"ר יהדות התורה, העניק הערב ראיון לרדיו 'קול חי', ובמהלכו תקף את מפלגת ימינה. "כל מה שימינה אומרת אתה יכול לעטוף בנייר צלופן ולזרוק. המילים שלהם אין להם שום משמעות. ימינה לא שומרת אלא מחריבת היהדות. עם שומר כזה אני מציע שנחפש חברת אבטחה אחרת", אמר גפני.

יו"ר יהדות התורה התייחס לרפורמות שמקדם שר הדתות מתן כהנא: "כל אחד נידון לפי מעשיו. מעשיו של כהנא הם חרפה לעם היהודי, הם רק גורמים נזק ליהדות והמדינה. כל תחום שהוא עוסק הוא עושה נזק, הוא רוצה למצוא חן בעיני הציבור האנטי דתי כמו יוליה מלינובסקי, תגיד לי מי שותפך ואגיד לך מה אתה. לא זוכר שר דתות ובכלל חבר כנסת חילוני שעשה נזק כל כך גדול ליהדות במדינה כמו כהנא".

גפני התייחס לדיווחים שפורסמו בכלי התקשורת, בהם צוטט בכיר ביהדות התורה שטען כי הם לא פוסלים כניסה לממשלת בנט. "אני מציע לא לקחת את האמירות של הכתב הזה, אנחנו הלכנו עם הליכוד גם עם שמיר וגם עם שרון. הלכנו עם הימין בגלל שהציבור המסורתי שם. גם אם נתניהו יאלץ לעזוב אם לא יהיה חריגה עם מישהו שיהיה בראשות הליכוד אנחנו נלך איתו", אמר גפני.

"לא נלך לממשלה שבאה להרוס את היהדות", קבע יו"ר יהדות התורה בנחרצות. "לא יתקיים שום דיון על העניין הזה. כולנו ממתינים לראות את תוצאות ההחלטה על עסקת הטיעון".

גפני התייחס לדבריו של שר האוצר ליברמן, שאמר כי אין סיכוי שהמפלגות החרדיות ייכנסו לממשלה. "ליברמן לא מחליט על כלום", לעג גפני, "הוא יכול ללכת על גחונו אנחנו לא נהיה שותפים שלו. אז בינתיים מה שליברמן אומר זה כדי להפוך את עצמו לביריון קשקשים".

יו"ר יהדות התורה התייחס להפלת חוק הגיוס במליאה: "אם יעבירו את חוק הגיוס נילחם בו, כי הוא חוק רע מאוד שהתבשל על ידי ליברמן. אנחנו סבורים, וכך עם ישראל סובר בכל הדורות, שאין צבא ללא צבא של לומדי תורה, כך היה גם בימי דוד המלך, חי למדו תורה וחצי שירתו בצבא.

"כל המושג של מכסות זה מושג מעוות", תקף גפני. "לא נסכים לכל דבר, לא בג"ץ ולא הכנסת יחליטו על מי שרוצה לשבת וללמוד. חצי מהעם אצל דוד המלך התחלף ביניהם, אבל עכשיו הנוער החילוני לא לומד כלום ביהדות. מגדלים דורות של בורים שאין להם מושג ביהדות. והנוער החרדי לוקח את זה על עצמו ולומד תורה.

"בזמן שהעבירו את חוק אצל איילת שקד זה היה נורא ואיום, אנחנו מכוונים שיהיה חוק שיהיה משפט אחד: 'כל מי שתורתו אמנותו יוכל לשבת וללמוד תורה'", הוסיף גפני ואמר כי הרבי מפוניביז' אמר שהוא לא נכנס לכנסת כי הוא צריך לקרוע קריעה בשל החוקים נגד התורה.

הח"כ הבהיר כי אינו סומך כלל על מנסור עבאס: "אני לא ביקשתי ממנו שלא יצביע בעד ולא נגד, ברור לחלוטין שמנסור עבאס יצביעו עם הקואליציה גם אם יגידו שכדור הארץ מרובע, אין כאן שום אידאולוגיה. הרי אנחנו גם מיעוט ויש דברים שלעולם לא נצביע גם אם נהיה בקואליציה ויאיימו עלינו, כנראה שאצל עבאס זה לא כך. כל עוד שהוא יחליט שהא בקואליציה אי אפשר לבנות על מנסור עבאס".

גפני התייחס לשיחה שנערכה בין רה"מ בנט לח"כ פרוש, במהלכו אמר בנט כי הוא מצטער שהמפלגות החרדיות לא בממשלה. "אני לא מתרגש", אמר. "אם בנט רגיש לעניין הזה שאנחנו לא בקואליציה, הוא לא צריך להעביר סדרה של דברים שהם נגד היהדות. אם כנים היו דבריו - הוא לא היה מעביר חקיקה והחלטות שפוגעים בציבור החרדי עצמו, זה מעיד על מעשיו. אני לא מאמין לבנט, זו אמירה מהשפה ולחוץ".

תגיות:יהדות התורהמשה גפני

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה