דברי תורה

הרב יאשיהו פינטו - התמודדות עם מתבגרים

הרב יאשיהו פינטו בהדרכה מעשית להורי ילדים מתבגרים

אא

בשיעור מיוחד של הרב יאשיהו פינטו ובו שו"ת של מאזינים מכל העולם, ענה הרב  לשאלת הורים  עד כמה לתת יד חופשית לילדים מתבגרים?
וכך הסביר הרב פינטו: דבר ראשון זה דבר טוב ומבורך שאמא  צדיקה שואלת ונזהרת לא להכנס לילדים למקומות שלא צריך להיכנס.
היום העולם אינו פשוט שצריך לתת מרחב לכל ילד אבל מרחב בגבול. צריכים להיות ערניים ולהתבונן כיצד מתנהגים הילדים להקפיד ולשמור עליהם.
אולם לתת נוסחה במה ניתן לשחרר ובמה יותר להקפיד דבר זה הוא לא כללי לכל המתבגרים אלא פרטני כלפי כל מתבגר וצריך לשקול את המשתנים שיש בחיי כל ילד כגון חיי המשפחה, כיצד המשפחה בנויה כיצד מחונכים ובנויים הילדים.
צריך לדעת יסוד גדול לשם כך נתבונן על השאלה מזוית אחרת.
אין נוסחה מדויקת בחיים כיצד לפעול בכל מצב ומצב ,חוץ מתורתנו הקדושה שבה יש אסור ומותר ברורים בהלכה , שחור ולבן, כגון להניח תפילין לשמור שבת וכדומה. בהלכה אין בערך "לבערך אין ערך, בהלכה יש מותר או אסור. ישנם דברים שהם קו ורוח ואדם צריך להיות חכם בלהתנהל עם קו ורוח.
שמענו סיפור לפני הרבה שנים שהסיפור הזה השאיר עלינו רושם, שיש בו מוסר גדול.
אדם אחד בא לביתו ומוצא את כל המטבח שבור, כל המטבח מלא בשברי זכוכית ושבור.
נגש לאישתו בשפה נעימה ושאל אותה לפשר העניין, מדוע שברה את כל המטבח. ענתה לו אשתו רציתי לאפות לך עוגה ובספר המתכונים כתוב שצריך להוסיף שלוש כוסות קמח בגודל מסוים למתכון. אך על הכוסות להיות ללא ידית, ולנו במטבח לא היתה ולו כוס אחת ללא ידית לכן ניסיתי לשבור לשלוש כוסות את הידית ופעמים שזה לא צלח כי הכוס נשברה כולה  או חלקה וכך התמלא כל המטבח שברי זכוכית מכל הכוסות ששברתי.

בספר נכתב בלי ידית ואותה אישה ניסתה למלא את ההוראות במלואן  ושברה את כל המטבח במקום לנסות לעשות בערך  ולשים כוסות קמח מכוס עם ידית והיתה יוצאת עוגה בלי לשבור את כל המטבח.
אדם הרבה פעמים יכול לעשות את מה שכתוב במלואו אולם עד שיגיע לבערך הזה הוא עלול לשבור את כל העולם.

ישנו עוד סיפור אחד שקרה לפני כמה שנים היו שני שוטרים שהיו במרדף אחר רוצח ברכב  המשטרתי. בקשר המפקד של אותם שוטרים שואל אותם האם תפסו את הרוצח.
ענו לו השוטרים כמעט ממש כמעט הגענו לתפוס את הרוצח אולם כתוב בחוקי המשטרה שלאחר כך וכך קלומטרים צריך לעשות טיפול שמן, הגענו עד אליו  אבל אז ראינו תחנת דלק ונכנסנו לטיפול שמן.

נכון יש צורך לעשות טיפול לרכב לפי חוקי המשטרה אולם היה עליהם לתפוס קודם את הרוצח. לכן האדם צריך בחכמה ללכת בין לבין ובמקרה הזה לתפוס את הרוצח.

אם אדם יעשה בצורה שרירותית כי יש כללים ברורים או בגלל דעה של אדם אחר אז יגיע לנזקים מיותרים עד שתגיע לתוצאה הרצויה הנזק נעשה.
אם  מדובר בדברים של השקפה תדע להיות חכם כיצד ללכת בין לבין הטיפות להשיג את מה שתרצה להשיג.

תגיות:הרב יאשיהו פינטומתבגרים

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה