חדשות בארץ

הפרשן הכלכלי חשף: ליברמן ביקש "ללמד לקח" את החרדים

הפרשן הכלכלי הוותיק סבר פלוצקר מותח ביקורת על המיסים החדשים שהוטלו על הכלים החד-פעמיים והשתייה הממותקת, וחושף כי גם בכירים באוצר ניסו למנוע אותם: "נכנעו לשר שרצה 'ללמד לקח' את המגזר החרדי"

ליברמן (צילום: Ohad Zwigenberg/POOL)ליברמן (צילום: Ohad Zwigenberg/POOL)
אא

הפרשן הכלכלי הוותיק סבר פלוצקר חשף בסוף השבוע, כי כלכלנים בכירים במשרד האוצר התנגדו להטלת המיסים על הכלים החד-פעמיים והשתייה הממותקת, אולם שר האוצר אביגדור ליברמן התעקש על כך כדי "ללמד לקח" את החברה החרדית.

בטורו ב"ידיעות אחרונות", כתב פלוצקר כי אישור התקציב לשנים 2021 ו-2022 הינה בשורה "משמחת", אולם הוסיף כי "בכל זאת דרושות הסתייגויות". בין ההסתייגויות שלו הוא מונה את שני המיסים החדשים שהוטלו על החד-פעמי ועל המשקאות הממותקים: "כמיסים עקיפים – שישראל ממילא בולטת לרעה במשקלם במימון התקציב – הם גם תורמים לאינפלציה בתקופה רגישה במיוחד וגם רגרסיביים: רמת החיים של המשפחות מהעשירונים הנמוכים תיפגע מהם הרבה, הרבה יותר".

פלוצקר ציין כי הנימוקים להטלת מיסים אלו התבססו על "נתונים מפוקפקים", כלשונו: "צריכת הסוכר לנפש וצריכת הפלסטיק בישראל דווקא נמוכות בהשוואה למדינות ה-OECD. המיסים, שלא קשורים למאבק באקלים, גם מסבכים את חייו של הממונה על הכנסות המדינה, עד כדי כך שהוא היה חייב להבטיח לתעשיינים החזר מלא של 'מס סוכר' שייגבה ממשקאות טבעיים ללא תוספת סוכר".

"מכל הסיבות הללו היו כלכלנים בכירים באוצר שהתנגדו להטלת המס דווקא עכשיו, אך נכנעו לשר האוצר ליברמן שרצה 'ללמד לקח' את המגזר החרדי", כך פלוצקר.

מבדיקה שנעשתה בלשכתו של חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) עולה, כי משפחה חרדית ממוצעת תשלם למעלה מ-1,500 שקלים נוספים בשנה רק עבור המס על הכלים החד-פעמיים. כלל בתי האב החרדים בישראל ישלמו יותר מ-290 מיליון שקלים עבור המס, זאת מלבד עלויות של שמחות ואירועים.

הפגיעה הכלכלית תבוא לידי ביטוי גם בעולם הישיבות. על פי החישוב, עלות התוספת ל-100 בחורי ישיבה תעמוד על כ-1,750 שקלים לחודש. במצטבר, עלות המס בשנה לעולם הישיבות תסתכם ב-14 מיליון וחצי שקלים.

תגיות:חד פעמיאביגדור ליברמןהחברה החרדית

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה