חדשות בריאות

מחקר חדש: יעילות גבוהה לחיסון נגד זן דלתא בקרב בני נוער

מחקר גדול שערכו מכון כללית למחקר ואוניברסיטת הרווארד מלמד, כי חיסון הקורונה יעיל ב-90% במניעת הדבקה וב-93% במניעת מחלה עם תסמינים בקרב בני נוער בגילאי 18-12

(צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)(צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
אא

החיסון נגד נגיף הקורונה יעיל ב-90% במניעת הדבקה בקרב בני נוער וב-93% במניעת מחלה עם תסמינים. כך עולה מתוצאות מחקר משותף של מכון כללית למחקר ואוניברסיטת הרווארד, שפורסמו הלילה (חמישי) בכתב העת הרפואי המוביל New England Journal of Medicine.

המחקר, מהרחבים שפורסמו עד כה בעולם, בדק את יעילות המנה הראשונה והשנייה של חיסון פייזר נגד זן הדלתא בקרב בני 18-12. החוקרים סקרו נתונים של 94,354 מתבגרים בגילאי 12 עד 18, שהתחסנו בתקופה שבין ה-8 ביוני ל-14 בספטמבר 2021, במהלך הגל הרביעי. נתונים אלו הושוו לקבוצת ביקורת של 94,354 מתבגרים לא מחוסנים עם נתונים זהים מבחינת דמוגרפיה, גיאוגרפיה, רקע קליני והתנהגות בריאות, הקשורים בסיכון להידבקות בקורונה. המתבגרים חולקו לקבוצות באופן דינמי בהתבסס על מצב החיסון המשתנה שלהם.

כאמור, מממצאי המחקר עלה כי בקרב בני נוער מחוסנים באופן מלא (שבוע ויותר אחרי קבלת מנת החיסון השנייה) נצפתה הפחתה של 93% במחלה עם תסמינים בהשוואה ללא מחוסנים, וכן הפחתה של 90% במקרי הדבקה מתועדים. המחקר אינו מספק אומדן מדויק להשפעת החיסון על עוצמת ההפחתה במקרי תחלואה קשה, שכן טרם נצבר די מידע על כך בקבוצת גיל זו, בשל הנדירות היחסית של מחלה קשה בקרב מתבגרים.

פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בכללית, הסביר: "עם פרוץ הגל הרביעי עקב זן דלתא, עלתה השאלה האם החיסון הנהוג בישראל מספק הגנה מספקת גם כנגד הדבקה בזן זה, כפי שהגן מפני זן אלפא לאחר מבצע החיסון בינואר. מכיוון שמרבית המתבגרים חוסנו לראשונה במהלך גל זה, הערכת יעילות החיסון בהם יכולה לספק תשובה לשאלה".

"תוצאות המחקר מלמדות באופן חד-משמעי, כי החיסון יעיל ביותר בהפחתת הדבקה בזן דלתא ובמניעת מחלה תסמינית שבוע לאחר קבלת שתי מנות. תוצאות המחקר מראות, שעוצמת ההגנה כנגד זן דלתא דומה מאוד לזו שנצפתה במבוגרים צעירים כנגד זן אלפא לפני שישה חודשים. מסקנות אלה מספקות מידע חשוב ומבוסס להורים המתלבטים לגבי חיסון ילדיהם המתבגרים".

תגיות:חיסוןנגיף הקורונהפרופ' רן בליצר

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה