חדשות בארץ

אבישי בן חיים ננזף והושעה מחדשות 13: "סתימת פיות"

בעקבות תגובה אוהדת למתקפה של יאיר נתניהו על ערוצים 12 ו-13, זימן מנכ"ל חדשות 13, ישראל טוויטו, את הפרשן אבישי בן חיים לשיחת נזיפה והשעה אותו למספר ימים. פוליטיקאים בימין ואנשי תקשורת הגיבו במחאה על ההשעיה: "פגיעה חמורה בחופש הביטוי"

אבישי בן חיים (צילום: פלאש 90)אבישי בן חיים (צילום: פלאש 90)
אא

נמשכת הסערה בעקבות השעייתו של פרשן חדשות 13, אבישי בן חיים, על ידי מנכ"ל חברת חדשות 13, ישראל טוויטו.

הפרשה נחשפה אתמול (שישי) על ידי כתב ידיעות אחרונות, רז שכניק. ראשיתה בתגובה של בן חיים לציוץ בטוויטר של יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה. במתקפה נגד ערוצי החדשות הישראליים, כתב נתניהו הבן ביום שלישי: "איך לא קם בחמש השנים האחרונות אפילו אמיל זולא אחד בערוצי התעמולה 12-13, שיצא נגד בהצהרה 'אני מאשים'. טעות שלי, רק אחד קם וזועק זאת בערוצי התועבה, וזה אבישי בן חיים, ואני חושב שכל מחנה הימין צריך להודות לו ולהעריך את אומץ ליבו".

בן חיים השיב בתגובה תומכת על דבריו של נתניהו: "הלוואי והייתי ראוי לתודה הזו. לא עשיתי מספיק. אתה בטח לא צריך להודות לי, אבא שלך והמאבק למען אבא שלך הוא שלנו לא פחות משלך. חזק ונתחזק למען עמנו ולמען ראש ממשלתנו, כי בעת הזו הוא הסימבול, המתרס, המגן". בתגובה לדברים, זימן טוויטו את בן חיים לשיחה, נזף בו בשל מה שנתפס בעיניו כפגיעה באתיקה וכחוסר קולגיאליות כלפי עמיתיו בערוץ, והשעה אותו למספר ימים.

השעייתו של בן חיים בשל ציוץ בחשבונו האישי עוררה כאמור סערה. פרשן חדשות 12, עמית סגל, כתב כי מדובר ב"פגיעה חמורה בחופש הביטוי, חמורה לאין שיעור מכל הפגיעות המדומיינות שנגדן 'עמיתיו' בערוץ נוהגים לצעוק בדרך כלל. שיתביישו הם ושיתבייש הערוץ שלהם".

שמעון ריקלין, איש חדשות 20, כתב: "שלום לערוץ 13. שמעתי שהשעיתם את אבישי בן חיים המעולה כי לא מחה בתגובה למחמאה של יאיר נתניהו שקורא לכם ול-12 ערוצי תעמולה. ובכן, התגובה המוגזמת וההיסטרית שלכם מוכיחה שאתם אכן ערוץ תעמולה, שמעסיק דוברים בעיקר ולא יכול להתמודד עם הגות וביקורת כמו של בן חיים".

בפנותו לבן חיים, הוסיף ריקלין: "תגיד לי בבקשה, כשערוץ 13 שאתה עובד בו משעה אותך בגלל דברי תמיכה בראש הממשלה נתניהו – זו הגמוניה שלא מודעת למה שהיא עושה? או שהם דווקא מבינים היטב מה שהם עושים, ונתנו לך כרטיס צהוב כי אתה לא בא להם טוב עם ישראל השנייה ונתניהו כנציגה".

צח שפיצן, לשעבר כתב תאגיד השידור הציבורי כאן, כתב כי "ההשעיה של אבישי בן חיים היא בושה וחרפה. הדעות שלי רחוקות משלו, אבל להשעות עיתונאי בגלל שצייץ את דעותיו זה בלתי נסבל. ולקולגות שלו אני אומר: הייתם צריכים להגן עליו. היום זה הוא. מחר זה אתם".

העיתונאי בני טיטלבוים, איש תאגיד כאן, כתב הערב: "כוהני הדת השעו את אבישי בן חיים. מועצת העיתונות? שוחרי חופש הביטוי? פלורליסטים? אנשי שוק הדעות החופשי? צרידות זמנית?

הפובליציסט רן ברץ, ששימש בעבר כבכיר בתחום ההסברה בלשכתו של ראש הממשלה נתניהו, כתב: "אני חושב שיש הרבה בעיות בתיאוריית ישראל הראשונה והשנייה של אבישי בן חיים. אבל אז אני רואה כמה שנאת שמאל יוקדת, מוטרפת וקוצפת, מושך אליו הבחור הסימפטי, המנומס והמתון הזה, וחושב לעצמי שאולי הוא בכל זאת עלה על משהו".

 

דרעי: "סתימת הפיות לא תצליח"

פוליטיקאים מצדה הימני של הקשת הפוליטית הגיבו אף הם במחאה על השעייתו של בן חיים. יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, מסר : "ד״ר אבישי בן חיים, אל תירא ואל תחת. המשך להגיד את דעתך באומץ, יש ציבור ענק במדינת ישראל שמקשיב, מזדהה ואתה מהווה עבורו פה. אני משוכנע שסתימת הפיות לא תצליח".

יו"ר סיעת הליכוד, חבר הכנסת מיקי זוהר, אמר כי השעייתו של בן חיים היא "תעודת עניות לדמוקרטיה שלנו. זו החלטה לא צודקת, שפוגעת בחופש הדעה של כל עיתונאי באשר הוא. אגב, חוסר האובייקטיביות של חלק גדול מכלי התקשורת הולך ומחמיר, וכבר בלתי אפשרי להתכחש לזה. מה יגידו עכשיו? שהשעייתו של בן חיים הייתה החלטה אובייקטיבית?".

יו"ר הכנסת יריב לוין שיגר דברי הזדהות לבן חיים: "השעייתך היא תעודת הכבוד המשמעותית ביותר שיכולת לקבל. היא עדות לאומץ הלב שלך. למחויבות שלך לומר לצופים בך את האמת כפי שהיא. היא חשפה את האופן הפסול שבו פועלים חלקים נרחבים בתקשורת הישראלית. מדברים על חופש ביטוי וסותמים פיות. מדברים על שליחות עיתונאית ומשדרים תעמולה בלתי פוסקת בהתעלם מהעובדות".

יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', כתב בקצרה: "היום הזה כולנו אבישי בן חיים". חברו למפלגה, חבר הכנסת שמחה רוטמן, סיפר כי התראיין לחדשות 13 והביע בתחילת דבריו מחאה על ההשעיה ועל הפגיעה בחופש הביטוי: "בהגמוניה שאינה מודעת לאירוניה שבהתנהלותה, בערוץ 13 חתכו את הקטע מהראיון ושידרו רק את החלקים שהתאימו להם".

 

מנכ"ל חדשות 13: יש גבול לשיח גם ברשתות החברתיות

מנכ"ל חברת חדשות 13 התייחס להשעייתו של בן חיים ולביקורת שנמתחה עליה. במכתב ששיגר לעובדי החברה, כתב טוויטו: "במהלך השבוע, בעקבות תגובה שבעיניי הייתה לא עיתונאית ולא קולגיאלית של אבישי בן חיים לציוץ שהכפיש עיתונאים ואת הערוץ בו אנו עובדים, החלטתי לנזוף בו ולהשעות אותו לארבעה ימים. לגיטימי לדון בעוצמת הסנקציה, אבל אי אפשר להתווכח על החופש העיתונאי בחדשות 13".

לדברי טוויטו, "מי שמדבר על פגיעה בחופש העיתונאי ובחופש הביטוי לא צפה בחדשות 13 בשנתיים האחרונות. זה המקום היחידי שבו מותחים את גבולות החופש העיתונאי ככל האפשר. זה המקום היחידי בו יש הקפדה על מגוון קולות בדיוק כמו מגוון הקהלים שפוקדים את הערוץ. במסגרת הרצון למתוח את גבולות השיח העיתונאי, משודרים לא פעם אייטמי דעה שמעצם היותם כאלה מעוררים תגובות מסוגים שונים, שאפשר להכניס אותם תחת קטגוריות של תמיכה או התנגדות. זה אף פעם לא מעיד על עמדתה של המערכת, אלא מאפשר הצצה ושיקוף של אופן המחשבה של עיתונאי המערכת".

"בבמה הזו שניתנה לעיתונאים מתנהל שיח יומי בין העורכים לכתבים ובין הכתבים לבין עצמם על התכנים, הניסוחים וגבולות השיח. לא תמיד יש הסכמה. לעיתים חוסר ההסכמה מקבלת פומביות ומייצרת אירוע תקשורתי סביבה. כעורך ראשי אני גאה לשלם מחירים כאלו עבור מתיחת גבולות השיח".

טוויטו הדגיש, כי "גם לאבישי בן חיים, במסגרת עבודתו כעיתונאי חדשות 13 ניתנת הבמה הזו. כפי שמעולם לא ניתנה לו, כך הוא מעיד. אני חושב שהוא מייצג קול של רבים, ומובן מאליו שיביע את דעתו העיתונאית. לבמה הזו ולתפקיד העיתונאי יש זכויות רבות אך גם חובות. עיתונאי חדשות 13 צריך לזכור שהוא קודם כל עיתונאי, ולפני הכל עיתונאי שמייצג את חדשות 13. זה תקף גם לרשתות החברתיות. לכל אמירה שלנו יש משקל שנובע מעצם היותנו עיתונאים בכלי תקשורת מרכזי. תזכרו שלכל ניסוח יש משמעות, ולעיתים גם בחוסר אמירה יש אמירה. מכאן תגזרו את גבולות השיח גם ברשתות החברתיות. עיתונאים הם עיתונאים גם כשהם כותבים ברשתות החברתיות. הם עדיין עובדים ומייצגים את החברה בה הם עובדים גם כשהמצלמה כבויה".

בן חיים עצמו הגיב אתמול על הסערה: "תודה מחדרי הלב לתומכים הרבים. מבקש להדגיש בשביל ההגינות והישרות ובשם מידת האמת: מנכ"ל חדשות 13 ישראל טויטו, עורכים וחברים במערכת חדשות 13 שנפגעו מכך שלא הסתייגתי מהביטוי 'ערוץ תועבה', בצדק, מאפשרים לי ומגבים אותי במשך תקופה ארוכה בהבאה למסך של סדרות, פרשנויות, דעות וקולות מודרים".

תגיות:אבישי בן חייםהתקשורת הישראליתחדשות 13

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה