בין אדם לחברו

הרב יצחק בצרי בסיפור מצמרר: עד כמה חשובה בשמים מצות גמילות חסדים?

התפעלתי וגם תמהתי. כיוון שהוא הסיע אותי הרבה פעמים וכבר נעשינו ידידים, הרהבתי עוז ושאלתי אותו, "אני רואה שאתה ממש מחפש נוסעים. מה העניין שלך בזה?", התשובה שלו הפתיעה אותי: "אני עושה את זה אחרי שקיבלתי מסר מן השמים"

אא

מורינו הגאון המקובל הרב יצחק בצרי שליט"א בשיעורו הביא את חובת האדם לעשות חסד עם הזולת.

והביא סיפור שסיפר רבי אברהם ולס: לפני עשר שנים עבדתי כמלמד בשכונת 'נווה יעקב'. יום אחד, ברצוני להגיע לביתי שבמאה שערים, עצרתי טרמפ, והנהג פתח לי את דלת הרכב ברוחב לב והזמין אותי להיכנס. לא הייתי היחיד. הנהג חיפש אנשים כדי להעלות אותם, והיה נראה שהוא שמח לקחת אותם למחוז חפצם.

במשך תקופה נסעתי איתו. לא מספיק לומר שהיה לו רצון טוב להיטיב עמי ועם אנשים נוספים בדרך. יותר מדויק לומר שהייתה לו להיטות לדבר. הוא ממש חיפש נוסעים והסיע יהודים ממקום למקום בשמחה, כאילו זה איזה עסק שלו.

התפעלתי וגם תמהתי. כיוון שהוא הסיע אותי הרבה פעמים, וכבר נעשינו ידידים, הרהבתי עוז ושאלתי אותו, "אני רואה שאתה ממש מחפש נוסעים. מה העניין שלך בזה?"

התשובה שלו הפתיעה אותי: "אני עושה את זה אחרי שקיבלתי מסר מן השמים".

עכשיו כבר הסתקרנתי לגמרי. "מה פירוש? אתה נביא?"

הוא חייך. "לא נביא ולא בן נביא, אלא מעשה שהתחיל לפני שנה...", והוא סיפר:

יום אחד, מצאתי בן אדם זרוק על ספסל. זקן גלמוד, לבוש סחבות ללא מכר וגואל. ריחמתי עליו והצעתי לו לבוא אלי הביתה. אני עובד כקבלן בניה, ובאופן אישי הקב"ה בירך אותי בבית גדול. יש לי וילה וגם יחידת דיור קטנה שמכילה כל מה שאדם צריך כדי להסתדר בכבוד. אמרתי לו שיש לי מקום בשבילו, והוא שמח. הוא הגיע לגור אצלי, ומאותו רגע הוא הפך להיות כמו בן משפחה. דאגתי לו לכל מה שהוא צריך, לבגדים ולאוכל. כאשר לא חש בטוב דאגתי לו גם לרופאים ולתרופות. הוא התגורר אצלי במשך כשנה. יום אחד הוא אומר לי "אני מרגיש שימי ספורים ואני רוצה להכיר לך טובה על החסד שגמלת איתי, אבל יש לי בעיה. כמו שאתה רואה אני עני וגלמוד ואין לי שום דבר. לא אוכל להשאיר לך כלום בירושה, ועם כל זה אני רוצה לתת לך דבר מה. מה אתן לך?"

"תתן לי תקיעת כף", העזתי לבקש, "שתבוא לספר לי מה עלה בדינך בבית דין של מעלה". הוא נתן לי תקיעת כף, ואחרי תקופה הוא נפטר לבית עולמו.

עברו כמה חודשים. כמעט התייאשתי מבואו של הזקן, עד שלילה אחד הוא פשוט הופיע בחלומי. "באתי במיוחד אליך", הוא אמר לי, "תדע לך שביקשת דבר קשה מאד, אל תעשה את זה שוב.

קודם כל, אין זה דבר קל לקבל רשות לרדת, אבל גם אחרי שקיבלתי רשות, לא רציתי לעשות זאת. כל כך טוב שם למעלה, ולרדת לכאן אלו ייסורים גדולים לנשמה. בכל זאת, כיון שהצלת אותי והבטחתי לך, הייתי מוכרח לבוא. אין לי רשות לספר לך מה קורה שם, בבית דין של מעלה, אבל בגלל מצות החסד שעשית עימי הרשו לי לומר לך דבר אחד.

תדע שבכל מצוה שאדם עושה, תפילה, תורה, ציצית, שבת וכו', אם בן אדם עושה את זה עם פניות, לשם כבוד, השכר של המצווה יורד. ממש נופלות חתיכות מהמצווה.

לעומת זאת מצוות גמילות חסדים אם אתה עושה אפילו עם פניות, ואפילו עם כבוד, המצווה נשארת שלך בשלמות. החסד חשוב מאד בשמים".

זהו, זה המסר שקבלתי משמים – אמר לי הקבלן – ומאז אני מקדיש בכל יום שעה של עשיית חסד.

שעה ביום אני מסתובב עם האוטו ומחפש אנשים כדי להסיע אותם. את המסר שהקבלן העביר לי אני ממשיך להעביר הלאה. כמה החסד חשוב בשמים!!!!

הרב בצרי שליט"א מסיים ואומר חשוב בכל יום לעשות חסד עם הזולת ובכל מה שאפשר, ויותר חשוב לזכור שחסד יכולים לעשות גם עם בני משפחה קרובים, והעיקר מה אדם חושב בשעת מעשה, רחמנא ליבא בעי.

נא לשתף ולהפיץ לזיכוי הרבים.

תגיות:הרב יצחק בצריחסד

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה