פעילות הידברות

השידור ההיסטורי: "למה הם באים?" שאל נשיא מועצת גדולי התורה על המתקרבים בהידברות

כשמהחדר של נשיא מועצת גדולי התורה מרן הגרי"ג אדלשטיין הועברה שיחתו המיוחדת של הרב למתקרבים בהידברות, התגובות מהעולם היהודי כולו היו נרגשות במיוחד. צפו בגלריה

  • ז' טבת התשפ"א
אא

בשעת לילה, זמן מה לאחר שצוותי השידור החי של הידברות, פירקו את האולפן הנייד שהקימו תחת ביתו של נשיא מועצת גדולי התורה מרן הרב גרשון אדלשטיין, חזר הרב מהישיבה. הוא הביט בסלון הצנוע והריק שממנו הועבר השידור הנדיר. "איפה הם?", הוא שאל בנימת אכזבה, "מאוד נהניתי מהם", אמר, ולא היה צריך יותר מזה בכדי להתרגש עד גדות הלב.

את הדירה הקטנה כמעט בקומה העליונה של הבניין הישן ברחוב ראב"ד בבני ברק, מכירים היטב רבני הידברות ובראשם הרב זמיר כהן שליט"א. מפעם לפעם נערכים התייעצויות ודיונים בהם מועלים נושאים מורכבים ביותר שמרן ראש הישיבה מחווה בהם את דעתו.

במהלך ימי החנוכה זה קרה. לראשונה התיישב נשיא המועצת בביתו מול המצלמות לשיחה למתקרבים שהועברה בשידור חי אל עם ישראל, אל אחינו בכל מקום שהם. באילת או בקיבוץ, בלוס אנג'לס או מקסיקו.

לקראת השעה שמונה בערב, הקונטרול באולפני הידברות בפתח תקווה ובניידת השידור בבני ברק הגיעה לדריכות שיא. נתוני הצופים המתקבלים באופנים שונים הראו מגמת עלייה בלתי פוסקת.

בסלון ביתו של הרב כבר היו רבני הידברות והמנחים בעיצומו של השידור. ואז פסע הרב אדלשטיין למקומו, יושב מאחורי מחיצה שקופה המפרידה בינו לבין הנוכחים.

הוא מביט ורואה בחדרו תלמידים מישיבת "היכל מאיר" של הרב זמיר כהן, כאלה שהגיעו אל בית המדרש בזכות הידברות. הם הגיעו לשמוע ישירות את דברי החיזוק שהועברו באותה עת לכל העולם באמצעות הידברות.

"הם לומדים בחשק?", שאל, "דברי התורה מעניינים אותם?". משראה כי הם מהנהנים, הגיב בשביעות רצון: "זה סימן טוב".

הוא מביט ואומר ממעמקי לבו: "מישהו שהעסק שלו זה תורה, כל החיים יהיו לו מאושרים". מי כמותו יודע מהו מחסור ודלות, ועד כמה קשה להתחזק עוד יותר כשהמצב מתוח. הוא עבר מלחמות ורעב, דלות ולימוד תורה בסכנה או בתנאים לא תנאים. ובכל זאת, תמיד אושר נסוך בו.

"הבית הוא מלא שמחה, בית שעוסקים בתורה, הוא בית מלא שמחה", הוא חוזר ואומר, "זו מציאות שתתקיים אפילו שאין הרבה כסף, חיים לפעמים בצמצום, אבל עדיין אפשר להיות מאושר".

שוב מבטו חוזר אל הבחורים שבאו מהישיבה של הרב זמיר כהן. הוא מתעניין במקומות מגוריהם של הבאים ללמוד ובתכני הלימוד. הרב איתמר אינסהאזן, מרבני הידברות, מספר לרב איך לפעמים הרקע התורני של הבאים ללמוד כל כך מנותק וכמה המהפך שלהם מדהים.

הרב אדלשטייו שומע כי מספר התלמידים מוגבל אל מול הביקוש הרב, ואומר כי "צריך לבנות עוד בניין!", להרחיב את הישיבה, להכיל את כל המבקשים. הוא מברך בחום את רבני הישיבה להצלחה בכך. "כל זה", מחדד הרב איתמר, "מההרצאות של הידברות".

"ואחד מושך את השני", מסיק מרן ראש הישיבה, ומצטט מן הגמרא: "חברא, חברא אית ליה" - לכל אחד יש חבר, שגם לחבר יש חבר, וכך זה בא אחרי זה.

"שתהיה סייעתא דשמיא לכל מי שיש לו שייכות לעניין הזה", מברך הגרי"ג "זו זכות גדולה מאוד. הצלחה בכל מה שצריך, בכל העניינים. ובימים הללו של חנוכה, בהם ביקשו להשכיחם תורתך, אז חשוב לזכור  - הצלחה בתורה".

צפו בגלריה מהמשדר המיוחד:

תגיות:גלריהפעילות הידברות

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה