חדשות כלכלה

השרים אישרו: מאגר נתוני האשראי מתקופת משבר הקורונה יימחק

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי מה שנאסף בתקופה האמורה וכבר נמסרו ללשכת אשראי או ללשכת מידע על עוסקים, לא ישמשו לשם עריכת דוח אשראי, דירוג אשראי, או מתן חיווי אשראי. הצעת החוק צפויה לעלות עוד השבוע להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת

אילוסטרציה (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)אילוסטרציה (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
אא

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) חוק לפיו מאגר נתוני האשראי של האזרחים מתקופת משבר הקורונה יימחק ולא ייעשה בו כל שימוש. את הצעת החוק יזם יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני יחד עם סגן שר התחבורה אורי מקלב, והוא צפוי לעלות עוד השבוע להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת.

יוזמי החוק, גפני ומקלב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)יוזמי החוק, גפני ומקלב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי בעקבות משבר הקורונה נפגע מקור פרנסתם של אזרחים רבים עקב סגירת בתי עסק, פיטורים, יציאה לחל"ת או בידוד. "כתוצאה מכך, רבים מהאזרחים שנפגעו אינם יכולים לעמוד בהתחייבויותיהם, להחזיר הלוואות ולעמוד בהוצאותיהם בתקופה קשה זו", נכתב. בנוסף, בהוראת בנק ישראל, הבנקים הקפיאו את תשלומי המשכנתאות, מה שהוביל לחשש בקרב הלווים שדירוג האשראי שלהם ייפגע, שכן פגיעה שכזו עשויה להקשות עליהם לחזור לתפקוד מיטבי.

לפיכך, מציע גפני לתקן את חוק נתוני האשראי, ולקבוע כי בנק ישראל לא יכלול במאגר נתוני אשראי נתונים שנאספו בתקופת משבר הקורונה. עוד הוצע כי לשכות האשראי לא יקבלו ולא יעשו שימוש בנתונים שנאספו בתקופה האמורה, וכל הנתונים שנאספו בתקופת המשבר לפני כניסתו לתוקף של החוק ונכללו במאגר - יימחקו. "מה שנאסף בתקופה האמורה וכבר נמסרו ללשכת אשראי או ללשכת מידע על עוסקים, לא ישמשו לשם עריכת דוח אשראי, דירוג אשראי, או מתן חיווי אשראי", נכתב.

לדברי גפני, "מדובר בהצעת חוק חברתית מהמעלה הראשונה, בכך שאנשים רבים שנקלעו לקשיים כלכליים בעקבות משבר הקורונה לא יירשם עליהם כתם שחור בעתיד וכי דירוג האשראי שלהם ישאר כמו שהיה טרם המשבר הנוכחי".

תגיות:דירוג אשראימשה גפניקורונה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה