חדשות בריאות

לראשונה: יותר ממיליון מובטלים בישראל

כמעט רבע מן המועסקים במשק הישראלי הם כיום מחפשי עבודה. רובם המוחלט הוצאו לחל"ת כפוי בשל תקנות הבריאות

  • ז' ניסן התש"פ
(צילום: shutterstock)(צילום: shutterstock)
אא

עדכון שירות התעסוקה, יום רביעי 1.4.2020:

• המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל עבר את המיליון מעט לפני חצות אתמול, ועומד הבוקר על 1,004,316 נכון לשעה 07:00 (יחד עם המתייצבים הפעילים מהתקופה שקדמה למשבר הקורונה)

• עלייה בקצב ההרשמה: אתמול, 31.3.2020, נרשמו 35,668 דורשי עבודה – כ-49% יותר מאשר ביום שני (23,978) וביום ראשון (23,946), והנתון הגבוה ביותר מאז יום חמישי האחרון (42,860)

• בחודש מרס כולו נרשמו בשירות התעסוקה 843,945 בני אדם (89.7% מהם הוצאו לחל"ת, 6.4% פוטרו) – נתון חסר תקדים, מול 23,063 ו-25,456 בלבד בחודשים ינואר ופברואר בהתאמה

• שיעור האבטלה עולה בעקביות ומגיע היום ל-24.1%.

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "לצערנו, התחזיות שלנו התגשמו - הגענו למיליון דורשי עבודה עוד במרס. אנו שוקדים על יצירת התנאים לכך שהחודש הבא יוכל להיפתח באבטלה נמוכה יותר, עם חזרה הדרגתית של המשק לשגרה עד כמה שניתן ולפי ההנחיות. גם בחודש האחרון, על אף הקשיים הרבים, ביצענו השמות לאלפי עובדים שנפלטו משוק העבודה ובמיוחד למעסיקים שצריכים דווקא עכשיו עובדים. אנו ערוכים ודרוכים לתת מענה לציבור עם מסלולי הסיוע המפורטים במסגרת תוכנית החירום אותה גיבשנו.

עד כה, התמקדנו בדברינו באוכלוסיית השכירים. אם רבע מהמועסקים במשק אינם עובדים - ברור שגם לפחות מרבע מכלל העצמאים נמצאים במצב דומה ואולי אף חמור יותר. הערכת שירות התעסוקה היא שישנם לפחות 125 אלף עצמאים שכבר נפגעו מהמשבר באופן משמעותי.

אני מברך על תוכנית הסיוע הממשלתית למשק – ומבקש עם זאת להדגיש כי פיצויים ומענקים אינם המטרה, אלא, לוודא שאותם עצמאים ועסקים יוכלו לעמוד בעצמם שוב על רגליים איתנות - כך שמעסיקים  יוכלו לשוב ולהעסיק את שכיריהם. לשם הגעה ליעדים אלה, תידרש השקעה בהכשרות מקצועיות לא רק במסלולים שהצגנו לשכירים כי אם גם לעצמאים שניזוקו קשות מהמשבר ויצטרכו קרש קפיצה בחזרה למעגל העבודה."

 

אלה שלושת המסלולים בתכנית החירום שגיבש שירות התעסוקה:

• מסלול השמה ישירה: מיועד לדורשי עבודה בעלי סיכויי השמה מהירה גבוהים וכולל התאמה בין דורש עבודה למשרה מתאימה, תוך שימוש בכלים דיגיטליים מתקדמים וסדנאות לחיפוש עבודה.

• מסלול חיזוק כישורים ומיומנויות: מיועד לאנשים שלצורך שילובם במקום עבודה הולם נדרש סיוע קצר וממוקד לחיזוק יכולת ההתמדה, הקידום ופריון העבודה שלהם.

• מסלול הכשרה מקצועית (VT): מיועד לאנשים בעלי פוטנציאל גבוה להידרדר לאבטלה ממושכת, או לאלה שזהו אינו המקרה הראשון שבו הם מקבלים קצבה. מסלול זה כולל הפנייה להכשרה במכללה או אצל המעסיק, תוך ביצוע ליווי ממוקד.

• כמו כן הוקם מסלול עבודה מול המעסיקים להשבת עובדי החל"ת: מיועד להגדלת סיכויי החזרה לעבודה אצל המעסיק ולקליטת העובדים מחדש. יידרשו התאמות משמעותיות של סביבת העבודה ויהיה צורך להפנות משאבים לסיוע לעובדים ובעיקר בעלי שכר נמוך.

תגיות:אבטלה

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה