חדשות בעולם

מחייכים ומבשלים: איראן פרסמה תיעוד של הצוות במכלית הבריטית

בתיעוד שפורסם באיראן נראים אנשי הצוות של המכלית הבריטית שנגררה לאיראן על ידי משמרות המהפכה בשבוע שעבר, מבשלים במטבח ומחויכים סביב שולחן. איראן: "כולם במצב בריאותי טוב ועדיין נמצאים על המכלית". הבוקר הבהיר בכיר איראני כי המכלית תישאר בתחום ארצו עד לתום החקירה

אחד מאנשי הצוות שתועד אחד מאנשי הצוות שתועד
אא
כלי התקשורת באיראן פרסמו היום (שני) תיעוד ראשון מתוך המכלית הבריטית "סטמס אימפרו" שנתפסה על ידי משמרות המהפכה בשבוע שעבר. בתיעוד נראים חלק מ-23 אנשי הצוות בספינה כאשר חלקם מבשלים במטבח וחלקם ישובים על יד שולחן ומחייכים. קבוצה אחרת נראית סמוך לאחד החלונות בסיפון וצופה לעבר גורם רשמי כשלצדו ערימת נעליים.
ֿ
התיעוד האיראני, היום 

למרות שהמכלית מוגדרת כבריטית ועל סיפונה דגל בריטי, הספינה קיימת בבעלות שבדית ועל סיפונה אף אזרח בריטי. 23 אנשי צוותה מרכבים מאזרחי הודו, לטביה, רוסיה והפיליפינים. מטרת פרסום הסרטון הוא לאמת את טענת טהראן כי שלומם של אנשי הצוות טוב. "כולם, כולל האזרחים ההודים, במצב בריאותי טוב ועדיין נמצאים על המכלית", נמסר מטעם שגרירות איראן בהודו ל"רויטרס".

בסוף השבוע, כשבועיים לאחר ההשתלטות הבריטית על מכלית נפט איראנית במפרץ גיברלטר, משמרות המהפכה של איראן השתלטו על מכלית נפט בריטית במצר הורמוז. המכלית נגררה לנמל בעיר בנדר עבאס שבדרום איראן, ותשהה שם עד לסוף חקירת התקרית, כאשר אנשי צוותה יישארו על סיפונה. הבוקר אמר הממונה על נתיבי השיט והנמלים באזור הורמוז, אלחמוראד אפיפיפור, כי המכלית תוחזק בידי איראן עד לסיום החקירה. "משך החקירה ייקבע לפי מידת שיתוף הפעולה של הגורמים המעורבים", אמר הבכיר לערוץ הטלוויזיה הממלכתי.

לפי הרשויות בטהראן, המכלית הפרה את החוק הבינלאומי לאחר שהצוות כיבה את המערכת שאמורה לעדכן במיקומה של המכלית, וכי הם התעלמו מקריאות בקשר. "כלי השיט היה מעורב בתאונה עם סירת דיג איראנית. כשאנשי הסירה שידרו אותות מצוקה, צוות הספינה התעלם מהם", אמר ראש משמר החופים במחוז הורמוזגן, אלהמורד אפיפיפור, לסוכנות הידיעות פארס. גם בהודעת משמרות המהפכה האיראנים נטען כי תפיסת המכלית "סטנה אימפרו", שיעדה המקורי היה סעודיה, נעשתה לאחר שזו הפרה את החוק הבינלאומי. חברת "סטנה באלק", בעליה של "סטנה אימפרו", טענה מנגד כי זו עמדה בכל כללי הניווט והתקנות הבינלאומיות, ולא הפרה אותן. "כלי שיט קטנים ומסוק התקרבו אליה בשעה שעברה במצרי הורמוז והייתה במים בינלאומיים", נאמר בהודעת החברה, שם הובהר בנוסף כי "איננו יכולים ליצור קשר עם הספינה, והיא בדרכה לאיראן". במקביל, בטהראן הודיעו כי תפסו בנוסף מכלית שנייה, Mesdar, אשר מופעלת על ידי החברה הבריטית נורבולק. בהמשך מסרו כי היא שוחררה לדרכה.

תגיות:איראןבריטניהההסלמה במפרץמכלית נפט

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה