חדשות בעולם

בריטניה למעצמות: "איראן במרחק שנה מפיתוח הפצצה הגרעינית"

שר החוץ הבריטי קרא למדינות אירופה החתומות על הסכם הגרעין לפעול להצלת ההסכם, שאותו חפצים גם בטהראן לשמר ולא להביא למיטוט שיגרור תוצאות הרות אסון לכלכלתה. מזכיר המדינה האמריקני הודיע על הענקת ויזה לשר החוץ האיראני, והודיע כי היא מוגבלת לשהייה רק לאזור מטה האו"ם בניו יורק

| י"ב תמוז התשע"ט |
שר החוץ הבריטי, ג'רמי האנט (צילום: שאטרסטוק)
אא

כשבוע לאחר שגינתה את הודעת טהראן והודיעה כי תקיים התייעצויות עם יתר המעצמות החתומות בהסכם הגרעין עם איראן, שר החוץ של בריטיניה, ג'רמי האנט, דחק היום (שני) במדינות אירופה להציל את ההסכם. "איראן עדיין נמצאת במרחק של שנה מפיתוח פצצת גרעין", הזהיר האנט עם בואו לבריסל לקראת פסגת שרי חוץ.

"יש עדיין חלון קטן, שהולך ונסגר, להשאיר את ההסכם בחיים", אמר שר החוץ הבריטי והצטרף לעמדה האיראנית המאיימת בהחזרת המצב לקדמותו אם מעצמות אירופה החתומות בהסכם לא ימלאו אחר התחייבויותיהן. למרות העובדה שוושינגטון הינה בעלת ברית קרובה של לונדון, האנט הדגיש כי הארצות לא רואות עין-בעין את אופי הטיפול במשבר החריף שפרץ מול איראן.

בשבוע שעבר, לאחר הודעת טהראן כי החלה בהפרת הסכם הגרעין וחידוש ייצור האורניום המועשר, בגרמניה ובבריטניה גינו את המהלך וקראו לה לעצור את הפרות הסכם הגרעין שחתמו עמה ב-2015. בהודעת משרד החוץ הבריטי הובהר באופן חד-משמעי כי "איראן הפרה את תנאי הסכם הגרעין מ-2015 וחייבת לעצור לאלתר ולחזור בה מצעדיה", נאמר, "בזמן שבריטניה נותרה מחויבת לחלוטין להסכם, איראן חייבת להפסיק את כל ההפרות", הוסיפו בלונדון. בהודעתם הדגישו גם הם כי יקיימו שורת התייעצויות עם שאר המדינות החברות בהסכם ויחליטו על אופן הפעולה מול טהראן.

במאי אשתקד הודיע נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על פרישה מהסכם הגרעין, והחזרת הסנקציות הכלכליות עליה. אתמול נחשף כי במזכר מסווג ששלח השגריר הבריטי בארצות הברית, קים דארוק, לקראת הודעת טראמפ, טען כי החלטת הנשיא נובעת רק מעצם העובדה שההסכם נחתם על ידי קודמו בתפקיד, ברק אובמה, ולא על ידו. לדבריו, טראמפ החליט לפרוש מההסכם "כדי לעשות דווקא" לאובמה.

בתוך כך אמש אמר מזכיר המדינה של ארצות הברית, מייק פומפאו, כי אישר לשר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, ויזה מוגבלת לשהייה בארצות הברית. על פי הודעת מחלקת המדינה, התנועה של זריף תוגבל אך ורק לאזור מטה האו"ם בניו יורק. "הדיפלומטים האמריקנים לא מסתובבים ברחבי טהראן, ולכן אנחנו לא רואים שום סיבה לכך שדיפלומטים איראנים יסתובבו בחופשיות ברחבי ניו יורק", אמר פומפאו לוושינגטון פוסט.

הודעתו של פומפאו מגיעה על רקע דבריו של נשיא איראן, חסן רוחאני, שאמר כי יש מקום לקיים משא ומתן עם ממשל טראמפ רק במצב שבו יוסרו הסנקציות. "תמיד האמנו בשיחות. אם הם יסירו את הסנקציות ויחזרו להסכם הגרעין נסכים לקיים שיחות עם אמריקה היום, עכשיו ובכל מקום". במהלך הריאיון לוושינגטון פוסט, דחה מזכיר המדינה האמריקני את הצעתו של רוחאני ואמר כי זוהי אותה הצעה שהציע לג'ון קרי וברק אובמה - מזכיר המדינה והנשיא הקודמים. לדברי פומפאו, "טראמפ הוא זה שיקבל כמובן את ההחלטה הסופית, אבל זה מסלול שבו הלך הממשל הקודם, וזה הוביל להסכם הגרעין - שגם אני וגם טראמפ חושבים שהיה אסון".


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.4 (7 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

יומן "שנה וברכותיה" לשנת תש"פ - הרבנית ימימה מזרחי

65לרכישה

מוצרים נוספים

ערכת חזרה ללימודים לבנות - חיים ולדר וילדות מספרות על עצמן

ערכת חזרה ללימודים לבנים - חיים ולדר וילדים מספרים על עצמם

ערכת חזרה ללימודים - מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 3 - חיים ולדר

60 גיבורים - הרב יוסף ברוק

סדר הדורות הקצר - הרב שלמה בניזרי

לכל המוצרים