חדשות בארץ

עדות הקצין היורה: לא יריתי באוויר כי הייתי בלב שכונת מגורים

ימים לאחר הירי בצעיר האתיופי שהביאו לסערה עצומה ברחבי המדינה, וקשיים חמורים התגלו בחקירת מח"ש. השוטר טוען כי לא ביצע ירי בכינון ישיר אלא לעבר הקרקע, אולם גרסתו לא נתמכת באף גרסה. מנגד טוענים עדי ראייה כי בשום שלב הקצין לא היה בסכנת חיים, וכי הירי בוצע ממרחק רב של 30 מטר

מדליקים נרות לזכרו של סלומון טקה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)מדליקים נרות לזכרו של סלומון טקה (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
אא

4 ימים לאחר הסערה שפרצה בעקבות הירי של קצין בכיר בסלומון טקה ז"ל, והיום (חמישי) נחשפה עדותו במשטרה לפיה הסיבה שלא ירה באוויר, כמו שלכאורה היה אמור לעשות, היא מפני שהאירוע התרחש בלב שכונת מגורים שהגבירה את חששו כי יפגע באזרחים לא מעורבים. לפי הדיווח ב'הארץ', המסתמך על מקורות המעורים בחקירה, הקצין טען להגנתו כי לא ביצע ירי בכינון ישיר לעבר ההרוג, כי אם לעבר הקרקע, ומשם ניתז הכדור לעבר טקה והביא למותו. עם זאת, עד כה לא אותרו ממצאים חד-משמעיים התומכים בגרסתו.

כזכור, האירוע שהוליד סערה רבתי בקרב בני העדה האתיופית, החל ביום ראשון בלילה, אז נכח הקצין, שלא היה בתפקיד, עם משפחתו בסמוך לפארק בקריית חיים שבחיפה, כאשר שמע ריב קולני של טקה וחבריו עם נער בן 13. בשלב זה, טען הקצין, החליט לעזוב את משפחתו והתקרב לזירה במאמצים להפריד בין הניצים. לאחר מכן שב הקצין לנקודה בה שהתה משפחתו, כאשר אבנים שנזרקו מכיוונם של טקה וחבריו החלו לעוף לעברו, ואף הביאו לפגיעות בראשו ובכתפו.

הקצין, שלטענתו חש סכנה ברורה לחייו ולחיי משפחתו, החל במרדף אחר הצעירים, ובשלב מסוים ביצע ירי לעבר הקרקע, כשהוא עושה זאת כאמצעי הרתעה ולא כדי להביא למותו של טקה. לפי מקורב לקצין, החשוד עמד בקשר רציף עם המשטרה לכל אורך האירוע, טענה שלא זכתה לאישור מח"ש.

לפי המדריך של הצעיר, לאחר שטקה נפגע בחזהו, "אחד המדריכים ניסה להנשים אותו ואני ראיתי את השוטר שירה ממש מסתובב בינינו מעל הגופה. הוא הסתובב כאילו לא קרה כלום ודיבר בפלאפון. חד-משמעית, השוטר לא ירה תוך כדי מנוסה. כשהוא הסתובב בינינו, גם לא ראיתי שהוא פצוע ואם הוא היה פצוע, הוא הצליח להסתיר את זה ממש טוב. הוא יותר בריא משלושת הנערים שהיו שם גם יחד. סלומון הוא בחור דרדרל'ה כזה וגם שני הנערים האחרים הם ממש ילדים. לא היתה שם סכנת חיים וגם הילדים שלו לא היו לידו, הרחוב היה ריק".

במסגרת החקירה, הועבר נשקו של הקצין לבדיקה בליסטית במחלקה לזיהוי פלילי שבמטה הארצי של המשטרה, במטרה לקבוע האם זווית הירי בוצעה בכינון ישיר או לעבר הקרקע. כאמור, עד כה לא ניתן להניח באופן חד-משמעי כי הירי בוצע לעבר הקרקע, אך נבדקת אפשרות שהירי כוון לעבר חומה או גדר שהיו צמודים להרוג, ומשם חדר לגופו. לפי הגורם המעורב בחקירה, ישנם "פערים משמעותיים" בין גרסת הקצין לבין גרסתם של עדי הראייה.

לנוכח העובדה כי הבדיקה הבליסטית לא מספקת תשובות ברורות, במח"ש ממתינים כעת לדו"ח הסופי של המכון לרפואה משפטית באבו כביר, שייקבע מאיזו זווית חדר הכדור לגופו. אלא, שגם תוצאות נחיתת גופתו של טקה, כך לפי גורמים המעורבים בחקירה, אינה מספקת מענה חד-משמעי לשאלה באיזה אופן נהרג. צורת הקליע לאחר הפגיעה - הזווית שבה נמעך ושינה את צורתו - עשויה לשפוך אור על האופן בו בוצע הירי, והאם תתיכן אפשרות שהצעיר מת כתוצאה מפגיעה ישירה. יחד עם זאת, גם אם יעלו ממצאים שיתמכו בגרסה מסוימת, ישנו קושי משפטי מהותי להציג זאת בבית משפט, זאת לנוכח ההתערבות הרפואית של כוחות ההצלה שעמלו להציל את חייו. לדבריהם, סביר להניח כי המגע אם הפציעה הביאה לשינויים מהותיים בה, אשר עשויים לקלקל את הסיכויים לברר את תמונת המצב המהימנה.

לאור הקשיים החמורים בחקירה, במח"ש פתחו במאמצים לשכנע את עדי הראייה להעיד במשטרה, ניסיון שנתקל גם הוא בקשיים. חוקרי מח"ש שפנו למדריכים הקהילתיים במטרה לגרום לעדים להעיד בחקירה, לא הועילו עד כה. בתחילת השבוע העיד אחד המדריכים כי הקצין לא היה בשום שלב בסכנת חיים. לדבריו, "הוא ממש נעמד לעמדת ירי וירה כדור בודד כשסלומון היה במרחק של לפחות 30 מטרים ממנו. השוטר לא היה איתם באינטראקציה כלשהי של מכות" והדגיש: "מהזווית שלי הוא לא ירה לכיוון הרגליים אלא ממש נעמד לירי מכוון".

גורמים משפטיים מעריכים כי גם אם לא יוכח עבירה להריגה (עונש הקצוב בחוק עד 20 שנות מאסר), סביר כי יועמד לדין בעוון גרימת מוות ברשלנות (עונש של עד 3 שנות מאסר), זאת בשל ההנחה כי לא הייתה סיבה סבירה לפתוח בירי, ואף לא להשתמש באקדח. עם פרסום התקרית, הועבר הקצין למלון במרכז הארץ, תחת אבטחה מוגברת, זאת בעקבות מידע מודיעיני לפגוע בו ובבני משפחתו, והאיום לחייו מוגדר ברמה 6 – הרמה הכי גבוהה. ביום שני הורה בית המשפט השלום לשחררו למעצר בית.

תגיות:סלומון טקהמשטרת ישראלמח"ש

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה