זוגיות ושלום בית
בזכות מי יכנס הרב יוסף חיים זוננפלד לגן עדן?
"בטוחני כי תזכי לגן עדן", אמר הרב יוסף חיים זוננפלד לאשתו, "אך בזכותך – אזכה אף אני להגיע לגן עדן". מדוע?
- פנחס גאוליוב
- כ"ז סיון התשע"ט
![הרב יוסף חיים זוננפלד הרב יוסף חיים זוננפלד](https://storage.hidabroot.org/articles_new/191700_tumb_750Xauto.jpg)
סִפֵּר מָרָן הָרַב שַׁךְ זצ"ל כִּי שָׁמַע שֶׁהַגָּאוֹן רַבִּי יוֹסֵף חַיִּים זוֹנֶנְפֶלְד זצ"ל אָמַר פַּעַם לְאִשְׁתּוֹ: "בַּאֲשֶׁר לָךְ, בְּטוּחַנִי כִּי תִּזְכִּי לְגַן עֵדֶן... כַּאֲשֶׁר תָּבוֹאִי בִּפְנֵי בֵּית דִּין שֶׁל מַעְלָה, וְיִשְׁאֲלוּ אוֹתָךְ מֶה עָשִׂית בִּימֵי חַיַּיִךְ – הֲרֵי שֶׁאַתְּ תֹּאמְרִי לָהֶם כִּי כִּבַּדְתְּ בַּעַל תַּלְמִיד חָכָם.
"וְהֵן אָמְנָם שֶׁיִּשְׁאֲלוּךְ: 'וְכִי זֶה נֶחְשָׁב תַּלְמִיד חָכָם?', אוּלָם אַתְּ תָּשִׁיבִי לָהֶם כִּי אִשָּׁה פְּשׁוּטָה אַתְּ, אֵינֵךְ לוֹמֶדֶת תּוֹרָה, וְלֹא הָיְתָה לָךְ כָּל דֶּרֶךְ לְבָרֵר אֶל-נָכוֹן אִם בַּעֲלֵךְ תַּלְמִיד חָכָם הוּא אוֹ לֹא... 'בְּלֵית בְּרֵרָה' – אַתְּ תִּטְעֲנִי – 'הִסְתַּמַּכְתִּי עַל הַשְּׁמוּעוֹת אֲשֶׁר יָדְעוּ לְסַפֵּר כִּי בַּעֲלִי תַּלְמִיד חָכָם הוּא, וְלָכֵן כִּבַּדְתִּי אוֹתוֹ!'...
"אֵין לִי כָּל סָפֵק" – הוֹסִיף הַגרי"ח – "כִּי טַעֲנָתֵךְ תִּתְקַבֵּל... וְכִי מַה יּוּכְלוּ לְהָשִׁיב לָךְ? הֲלֹא בֶּאֱמֶת אַתְּ עָשִׂית אֶת כָּל מַעֲשַׂיִךְ מִתּוֹךְ כַּוָּנָה טוֹבָה וּטְהוֹרָה, בְּהִסְתַּמֵּךְ עַל הַמֵּידָע אֲשֶׁר הָיָה בְּיָדַיִךְ! כְּלוּם יָכֹלְתְּ לַעֲשׂוֹת יוֹתֵר מִכָּךְ?
"אוּלָם חִדּוּשׁ נוֹסָף יֵשׁ לִי עֲבוּרֵךְ..." – הִמְשִׁיךְ הַגרי"ח אֶת דְּבָרָיו – "וְהוּא, כִּי בִּזְכוּתֵךְ – אֶזְכֶּה אַף אֲנִי לְהַגִּיעַ לְגַן עֵדֶן וְלֵישֵׁב עִם הַצַּדִּיקִים שֶׁעַטְרוֹתֵיהֶם בְּרָאשֵׁיהֶם... 'וְכָל כָּךְ לָמָּה?' – אַתְּ שׁוֹאֶלֶת? וּבְכֵן, הַתְּשׁוּבָה הִיא פְּשׁוּטָה...
"אָמְנָם אֲנִי כְּשֶׁלְּעַצְמִי, בַּאֲשֶׁר יוֹדֵעַ אֲנִי אֶת עֶרְכִּי הָאֲמִתִּי – לֹא אוּכַל לִטְעֹן בִּפְנֵי בֵּית דִּין שֶׁל מַעְלָה כִּי מַגִּיעַ לִי לְהִכָּנֵס לְגַן עֵדֶן... כַּאֲשֶׁר יִתְיַשְּׁבוּ בֵּית-הַדִּין וְיִגְמְרוּ אֶת דִּינִי – הֵם בְּוַדַּאי יַכְרִיעוּ כִּי אֵין לִי דֵּי זְכֻיּוֹת כְּדֵי שֶׁאוּכַל לִזְכּוֹת לְמַתַּן שְׂכָרָם שֶׁל צַדִּיקִים... אוּלָם אָז תָּבוֹאִי אַתְּ וְתִטְעֲנִי: 'הַאִם בֶּאֱמֶת חוֹשְׁבִים אַתֶּם כִּי יִהְיֶה זֶה גַּן עֵדֶן עֲבוּרִי – כַּאֲשֶׁר רוֹאָה אֲנִי אֶת בַּעֲלִי עוֹמֵד מֵעֵבֶר לַגָּדֵר וְשׁוֹמְרֵי הַגַּן אֵינָם מַנִּיחִים לוֹ לְהִכָּנֵס?
"וּבִכְלָל, הַאִם יִתָּכֵן כִּי אֲנִי אֶזְכֶּה לְגַן עֵדֶן מִשּׁוּם שֶׁסִּיַּעְתִּי לְבַעֲלִי אֲשֶׁר חֲשַׁבְתִּיו לְתַלְמִיד חָכָם – וְאִלּוּ הוּא עַצְמוֹ יִירַשׁ חָלִילָה גֵּיהִנֹּם?'
"וְכָאן" – סִיֵּם הַגרי"ח – "שׁוּב יְכוֹלַנִי לִהְיוֹת בָּטוּחַ כִּי טִעוּנַיִךְ יִתְקַבְּלוּ בִּפְנֵי בֵּית הַדִּין... שֶׁהֲרֵי אָמְנָם כֵּן, כְּלוּם גַּן עֵדֶן הוּא זֶה – לֵישֵׁב וְלֵהָנוֹת מִזִּיו הַשְּׁכִינָה כַּאֲשֶׁר בַּעֲלֵךְ נָמֵק בְּאֵשׁ הַגֵּיהִנֹּם? וּלְפִיכָךְ, לֹא תִּהְיֶה בִּפְנֵי הַדַּיָּנִים כָּל בְּרֵרָה חוּץ מִלְהוֹרוֹת לְמַלְאֲכֵי מָרוֹם כִּי יַכְנִיסוּ אַף אוֹתִי לִישִׁיבָה שֶׁל מַעְלָה, עַל מְנָת שֶׁיְּהֵא שְׂכָרֵךְ שָׁלֵם וּמְתֻקָּן!"... (הבית היהודי, מכבדה יותר מגופו עמ' צז)
מתוך הספר "גדולי ישראל בביתם", מאת פנחס גאוליוב