חדשות בארץ

נתניהו: פעלנו מאות פעמים נגד ההתבססות של איראן בסוריה

במרכז מפגש הפסגה של היועצים לביטחון לאומי של ארצות הברית, רוסיה וישראל, שנפתח בירושלים, עומדות הזירה הסורית והמתיחות הגוברת במפרץ הפרסי. ראש הממשלה נתניהו הביע תקווה שהכינוס יקדם את שאיפתה של ישראל להרחקת הנוכחות האיראנית מסוריה

נתניהו עם היועצים לביטחון לאומי של רוסיה, ארצות הברית וישראל (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)נתניהו עם היועצים לביטחון לאומי של רוסיה, ארצות הברית וישראל (צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90)
אא

מפגש הפסגה המשולש של היועצים לביטחון לאומי של ארצות הברית, רוסיה וישראל נפתח הבוקר (שלישי) במלון "אוריינט" בירושלים.

בנאומו בוועידה, הודה ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ולנשיא רוסיה ולדימיר פוטין על ששלחו את יועציהם הבכירים לישראל: "אני מאמין שישנו בסיס רחב יותר לשיתוף פעולה בין שלושתנו. הוועידה הזאת מהווה הזדמנות ממשית לסייע בקידום היציבות באזור, ובייחוד בסוריה".

במרכז הפסגה המיוחדת בירושלים, שכינוסה תוכנן עוד לפני ההסלמה האחרונה במפרץ הפרסי, עומדת הזירה הסורית. "כפי ששניכם יודעים, ישראל פעלה מאות פעמים כדי למנוע את התבססותה הצבאית של איראן בסוריה, בזמן שהיא קוראת בגלוי להשמדתנו ופועלת לשם כך", אמר נתניהו. "פעלנו מאות פעמים כדי למנוע מאיראן העברת נשק מתוחכם לחיזבאללה והקמת חזית שנייה בצפון נגד ישראל מרמת הגולן. ישראל תמשיך למנוע מאיראן להשתמש בשטחן של מדינות שכנות כבסיס למתקפות נגדנו, וישראל תגיב בעוצמה לכל מתקפה כזאת".

בנוסף לממד הצבאי, ישראל פועלת לגיבוש הסכמות מדיניות בין ארצות הברית ורוסיה, שיובילו להרחקתה של איראן מסוריה. הרוסים, מצדם, מעוניינים להשיג הכרה בלגיטימיות משטרו של בן חסותם הסורי, בשאר אל-אסד.

"יש לנו גם יעד כולל", ציין ראש הממשלה בדבריו, "והוא ששום כוח זר שהגיע לסוריה אחרי 2011 לא יישאר בסוריה. אנחנו חושבים שישנן דרכים להשיג את היעד המשותף הזה שייצור מזרח תיכון יציב יותר, או לפחות מזרח תיכון יציב יותר בחלק הזה של האזור. אני מאמין שהשגת היעד שתיארתי זה עתה - הוצאתם של כל הכוחות הזרים מסוריה, אלה שנכנסו לסוריה אחרי 2011 - תהיה טובה לרוסיה, טובה לארצות הברית, טובה לישראל, ואם יורשה לי להוסיף, טובה לסוריה. אנחנו מצפים לדון בדרכים הקונקרטיות להשיג את היעד הזה. ישראל מקווה שהוועידה הזאת תקרב אותנו להשגת היעד המשותף של שלום, שגשוג וביטחון, שהולכים כולם יחד באזורנו".

האינטרסים הרוסיים בסוריה אינם חופפים בהכרח את אלו של איראן. עם זאת, היועץ לביטחון לאומי של רוסיה, ניקולאי פטרושב, הבהיר בנאומו כי "צריך לזכור גם את האינטרסים של כוחות אחרים באזור, שאם נתעלם מהם לא נגיע לתוצאות". פטרושב ציין כי רוסיה ואיראן פועלות ביחד במאבק נגד הטרור: "אנחנו מודעים לדאגתה של ישראל ומקווים שהאיומים יוסרו כך שהיא תהיה בטוחה". הבכיר הרוסי הוסיף כי הוא תומך בדבריו של נתניהו כי יש להגיע לשלום וביטחון בסוריה: "צריך להגיע לריבונות סורית על פי ההגדרות הבינלאומיות, וכך צריכים לפעול".

 

"איראן ממשיכה לפעול להשגת נשק גרעיני"

היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, הדגיש את מעורבותו העמוקה של המשטר האיראני בטרור: "בכל המזרח התיכון אנו רואים את איראן כמקור של תוקפנות. בשעה שאנו מדברים, נציגים דיפלומטיים אמריקניים מחפשים דרך לשלום במזרח התיכון, אבל איראן מגיבה בשתיקה רועמת. היא ממשיכה לפעול להשגת נשק גרעיני. אין כל ראיה שאיראן קיבלה החלטה אסטרטגית לוותר על נשק גרעיני ולפתוח בדיון ריאליסטי כדי להוכיח זאת. היא מאיימת לחרוג בימים הקרובים מהמגבלות המרכזיות שהוטלו עליה בהסכם הגרעין הבלתי מספק והכושל מ- 2015". בולטון הוסיף כי הנשיא טראמפ הטיל אתמול סנקציות חדשות ומשמעותיות על איראן, כולל על מנהיגה העליון עלי חמינאי. "בה בעת, הנשיא השאיר את הדלת פתוחה למשא ומתן אמיתי. כל מה שאיראן צריכה לעשות הוא לצעוד דרך הדלת הפתוחה".

היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל, מאיר בן שבת, אמר כי קיומו של מפגש היועצים בירושלים הוא "עדות למעמדה של ישראל, לאמון בה מצד המעצמות ולמשקל הניתן לעמדתה בסוגיות שעל סדר היום האזורי והעולמי". הוא הדגיש כי לא ניתן יהיה להשיג ביטחון ויציבות באזור מבלי לרסן את שאיפותיה ופעולותיה של איראן: "אירועי התקופה האחרונה נותנים תוקף נוסף למסקנה זו, המחייבת התייחסות בכל מתווה להסדר".

תגיות:רוסיהאיראןסוריהג'ון בולטון

כתבות שאולי פספסת

הידברות שופס

מסע אל האמת - הרב זמיר כהן

60לרכישה

מוצרים נוספים

מגילת רות אופקי אבות - הרב זמיר כהן

המלך דוד - הרב אליהו עמר

סטרוס נירוסטה זכוכית

מעמד לבקבוק יין

אלי לומד על החגים - שבועות

ספר תורה אשכנזי לילדים

לכל המוצרים

*לחיפוש ביטוי מדויק יש להשתמש במירכאות. לדוגמא: "טהרת המשפחה", "הרב זמיר כהן" וכן הלאה