עובדות שלא ידעתם

הידעתם איפה יש גשר אקרובטי מתקפל?

במה ניגנו לפני הגיטרה, איפה יש גשר מתקפל, ומהו הנחש הקטן ביותר בעולם?

| כ"א אייר התשע"ט |
הגשר האקרובטי (צילום: shutterstock)
אא

1. הידעתם איזה כלי נגינה קדם לגיטרה הקלאסית? הלאוטה היה כלי פריטה שהומצא לפני המצאת הגיטרה הקלאסית. הלאוטה היתה פיתוח של העוד הערבי, וממנו גם נגזר שמה, בשיבוש. בעוד שהעוד הוא חד-קולי ומנוגן במפרט, בלאוטה נגנו באצבעות, מה שאפשר נגינה של אקורדים.

2. הידעתם כיצד אנו מצליחים להשמיע קול? מיתרי הקול הם שני שרירים צמודים שנמצאים במרכז הגרון. כשאנחנו רוצים להפיק צליל, מיתרי הקול מתקרבים זה לזה ונצמדים. האוויר שיוצא מן הריאות גורם להרעדה של רירית שעוטפת את מיתרי הקול, וכך נוצר הצליל.

3. הידעתם שבניינים יכולים להסתובב? טוב, לא בדיוק. אבל פיתוחים שמשלבים אדריכלות ורובוטיקה כבר קיימים, במטרה שבעתיד נגור בבניינים שיכולים להסתובב, כדי שאפשר יהיה להפנות את הבית לכיוון השמש וכדומה. כבר היום קיימת וילה מסתובבת בלוס אנג'לס, וגם בניין בברזיל בו 15 קומות, כשכל קומה יכולה להסתובב בעצמה. ישנן גם תוכניות להקים בניינים מסתובבים בדובאי ובמוסקבה.

4. הידעתם איך מיוצר הדונג? הדבורים מפרישות דונג מבלוטה שבצד הבטן שלהן, על מנת לבנות את חלות הדבש שבכוורת. כאשר מפיקים את הדבש מהכוורת, משתמשים בדונג שנותר בה לייצור של מגוון מוצרים, כמו נרות, משחות רפואיות ומוצרי קוסמטיקה.

5. הידעתם שבאנגליה קיים גשר מתקפל? גשר פדינגטון שבלונדון, המכונה "הגשר האקרובטי", נפתח רק בשעות מסוימות, כדי לאפשר להולכי רגל לעבור מעל לתעלה. בשאר היום, הוא נסגר באמצעות מערכת הידראולית, ונראה כמו יצירת פיסול מודרנית בצורת מתומן.

6. הידעתם איזה דג משריץ הכי הרבה צאצאים? מדובר בדג השמש, המוכר גם בשם "מולה מולה". לדג זה מראה מוזר וייחודי, ובנוסף – בכל השרצה הוא משריץ עד 300 מיליון דגיגים.

7. הידעתם מיהו הנחש הקטן ביותר בעולם? מדובר בנחש בשם לפטוטיפלופס קרלי, שאורכו מגיע ל-10 ס"מ בלבד, ורוחבו הוא ממש כמו זה של אטריית ספגטי. את הנחש הקטנטן הזה אפשר למצוא באי ברבדוס.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (3 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים