חדשות בארץ

צפו: הכתבה הייתה מוכנה אבל גיבורת הסיפור נפטרה

לא כך ציפתה סיון רהב מאיר שהריאיון המרגש יסתיים. זוג הורים ניצולי שואה קיימו במשך 37 שנים שיעור תורה לזכר בנם הנופל. רהב-מאיר, שהכינה עליהם ריאיון שהיה אמור להתפרסם הערב, הוכתה בהלם כאשר נודע לה כי אם המשפחה הלכה הבוקר לעולמה

| ג' אייר התשע"ט |
צילום: שאטרסטוק)
אא
(קרדיט סרטון: קשת 12)

טוויסט מפתיע חל בכתבה שערכה אשת התקשורת, סיוון רהב מאיר, ואשר הייתה אמורה להיות משודרת הערב (רביעי) בקשת 12, לקראת סיומו של יום הזיכרון לחללי צה"ל, כאשר אמו של החלל נלקחה לבית עולמה. 

הכתבה עסקה בקורותיהם של משפחת מוצן, משפחה ששיכלה לפני 37 שנים את בנם אברימי, ואשר הורי המשפחה ניצולי השואה קיימו מאז נפילת בנם שיעור תורה יומי. אלא, שכאמור, הבוקר התקשר בנה של האם מרתה, בת ה-92, והודיע לה כי היא נפטרה. 

"בחודשים האחרונים צילמתי כתבה מיוחדת ליום הזיכרון, שבה רציתי לספר את הסיפור הבא: מרתה ויוסף מוצן הם ניצולי שואה", תיארה רהב מאיר את קורות המשפחה. "בנם אבריימי, בוגר ישיבות "קול תורה" ו"שעלבים", נפל במלחמת לבנון. הטנק שלו נשרף. מיד אחרי השבעה החליטו חבריו להתחיל שיעור תורה לזכרו, בבית ההורים. יש הרבה שיעורי זיכרון, אבל כמה מהם נמשכים 37 שנים רצופות? הם התחילו כבחורים צעירים, היום כולם כבר סבים לנכדים. בכל שלושה שבועות, כמו שעון, הם מגיעים לבית משפחת מוצן בפתח תקווה. האבא יוסף נפטר לפני כמה שנים, והשיעור נמשך: חלקם רבנים ומחנכים, חלקם בתחום העסקים, אחד מהם שופט – והמשפחות של כולם יודעות שאי אפשר לקבוע שום אירוע בערב של 'השיעור אצל מרתה'".

רהב-מאיר משחזרת את הריאיון המסעיר: "כשבאנו לצלם, מרתה ישבה בסלון. המספר מאושוויץ על היד, ומולה תמונה שבה המספר האישי של אבריימי. כשהחברים נכנסו בזה אחר זה, וקול התורה נשמע בסלון – פניה אורו. "אין דבר כזה בעולם", אמרה לי, "שככה דואגים לעילוי נשמתו של חבר". באותו ערב, אחרי השיעור, חשה ברע ואושפזה. בנה, החזן יעקב מוצן, עדכן אותי לאחרונה שהיא הולכת נחלשת. הלילה מרתה נפטרה.

"היא תובא למנוחות היום, ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. מסע חיים של אמונה וגבורה, שנמשך 92 שנים, שעובר דרך אושוויץ ולבנון – יסתיים בבית העלמין בפתח תקווה. לא ידעתי שאני מצלמת את השיעור האחרון, אבל כשיצאתי מהסלון הקטן והחמים שלה, הייתה לי תחושה שכל המאה האחרונה בתולדות העם היהודי נוכחת כאן: שואה, תקומה, תורה".

יהי זכרה ברוך.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (51 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים