התבוללות

תיעוד מצמרר של חילוץ שבויה מכפר ערבי עויין

פניה שהגיעה בשעה 11:58 בבוקר, הגיעה לסיומה הטוב תוך 4 שעות לאחר מכן. איך זה קרה? מחלקת "שבויות" של ארגון הידברות, זוהי התשובה

| ב' אייר התשע"ט |
אא

השעה היא 11:58, ובמערכת אתר הידברות, מחלקת שבויות, מתקבלת הודעה.

"לארגון הידברות מחלקת שבויות, שלום. חברה יעצה לי ליצור אתכם קשר, בגלל שהיא אמרה לי שמחלקת שבויות עוזרת לנשים במצבי. אני מקווה שהגעתי למקום הנכון. לפני 4 שנים הכרתי בן מיעוטים, וחיינו באחת הערים במרכז הארץ ישראל. חיינו בהתחלה טוב עד שהוא הציע ולחץ עלי בכל דרך לעבור לכפר שלו. הוא הבטיח ששם יהיה לי טוב פי 100, והאמנתי לו. כיום אחרי שאני רואה איך השתנו החיים שלי ושל הילדים שלי למצב של כלא ואלימות פיזית מילולית נפשית אז אני מבקשת בכל קול של בקשה תעזרו לי לצאת מפה. מפה זה אומר מתוך השטח של הרשות הפלסטינית שאין כניסה לא למשטרה ולא לצבא. כלא ממש".

בשעה 16:00, בסך הכל 4 שעות אחרי הפניה, כבר היתה הפונה בתחנת המשטרה הסמוכה למחסום הישראלי-פלסטיני, בדרך לדירת סיוע במרכז הארץ.

איך זה קרה כל כך מהר?

זוהי בדיוק הפעילות של מחלקת שבויות של ארגון הידברות. המחלקה מסייעת לנשים אשר נקלעו למצבים וקשרים עגומים מסוג זה, ומחלצת אותן בדרכים שונות, שלעיתים אינן מתקבלות על הדעת כלל. המחלקה מסייעת גם לנשים שאינן מודעות למצבן, או שאינן מבקשות עזרה וסיוע. אך כאשר מגיעה פנייה מאישה שרוצה להיחלץ – כל המשאבים מופנים אליה באופן מידי.

וכך זה קרה: מיד כאשר התקבלה ההודעה, פנתה אליה בחזרה אחראית מחלקת שבויות ומחלקת אמ"א (אמא מצילה אותי – המחלקה למניעת הפלות) בהידברות. היא כתבה לה כי תשמח לעזור לה, אם רק תשלח מספר טלפון כדי שניתן יהיה ליצור איתה קשר ישיר. האישה שלחה את המספר, וצוותי החילוץ של מחלקת שבויות התעוררו לפעולה.

האזור שבו נמצאה האישה, כאמור, הוא שטח פלסטיני, שאין בו כניסה למשטרה, וגם לא לצבא. לכאורה, אין דרך להגיע לשם כלל. אך מחלקת שבויות השתמשה בנהג מונית מהרשות הפלסטינית, שסייע בשרות הוצאתם. בתוך זמן קצר, האישה עם שני ילדיה עלו על המונית, כשהם לוקחים איתם תיק אחד בלבד. המונית הסיעה אותם אל מחוץ לשטח הרשות הפלסטינית אל המחסום הישראלי.

שם חיכה לה צוות ליווי מאבטח של ארגון הידברות שהביאם עד לתחנת המשטרה הקרובה ביותר. בזמן ששהתה בתחנת המשטרה, הגישה האישה תלונה על אלימות כלפפיה וכלפי הילדים ועל כל שאר הדברים שסבלה מהם בתקופת שהותה שם.

מתחנת המשטרה הובילו הצוותים של מחלקת שבויות את האישה ואת ילדיה לדירת סיוע זמנית, ובתוך מספר ימים היא כבר הועברה לדירת קבע, שם היא נמצאת עד היום. את הדירה היא קיבלה מן הארגון, כולל כל הפריטים שהיתה זקוקה להם על מנת להתקיים ועל מנת להשתקם – החל בכסף מזומן ועד ביגוד עבורה ועבור ילדיה, מזון, ריהוט וכן הלאה. במקביל הילדים נכנסו למסגרות חינוך יהודיות ב'ה.

האישה, שגם היתה בהריון מתקדם באותו הזמן, קבלה מן הארגון גם את כל המוצרים הנדרשים עבור התינוק החדש. 

זמן מה לאחר מכן, הבעל, שנותר ברשות הפלסטינית, הגיע לתחנת המשטרה על מנת לדווח על היעלמותה של אשתו… הוא נעצר מיד באשמת אלימות, ויושב בכלא מאז ועד היום. גם האשרה שניתנה לו לעבודה בארץ נלקחה ממנו.

תוך כמה דקות עניתי לה שנשמח לעזור לה רק שתשלח לי טלפון שלה. בשעה 4 היא כבר היתה בתחנת המשטרה הסמוכה למחסום הישראלי – פלסטיני.

עד היום מלווה הצוות של מחלקת שבויות את האישה, והיא מקבלת מן הארגון כל דבר שהיא זקוקה לו – טיפול לילדים, קואוצי'נג וכל דבר אחר.

הסיפור המיוחד הזה הוא רק אחד מתוך מיקרים רבים מאוד שמגיעים למחלקת שבויות של ארגון הידברות. כל פנייה למחלקה מקבלת התייחסות מהירה, עניינית ומידית. המחלקה מעבירה תחת ידיה עשרות פניות בכל חודש, וכולן מטופלות על הצד הטוב ביותר, עד לפרט האחרון. "כשמרימים יד – אנחנו נמצאים שם ומסייעים בהתאם למקרה, בעז"ה ובסיעתא דשמיא", אומרת אחראית המחלקה ומבקשת מכל מי שנמצאת בצרה, פשוט להרים יד.  "אין לחשוש מפניה לבקשת עזרה, עוד לא היתה בחורה שהתלוננה או פנתה לעזרה ונפגעה אלא להיפך, נשים נפגעות כי הן לא פונות לקבלת עזרה וסיוע, מנסות להתמודד או להפנים את הקשיים וזו בעיה קשה שממוטטת נפשית ורוחנית בעיקר,  מחלקת שבויות עוזרת בכל הפרטים התואמים לכל מקרה על מנת להביא כל אישה בחזרה לחיים נכונים לביטחון ולשלווה".

 

לפרטים ויצירת קשר, חינם ללא תשלום:

שבויות – המחלקה למניעת התבוללות, לסיוע, דיווחים ותרומות:

טל' 073-2221333, נייד 052-9551591. מייל kalina@htv.co.il

 

 


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (2 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים