חדשות בארץ

בחודשים הקרובים: איסור על דיג באזור הכינרת

תקופת האיסור על הדיג באזור הכינרת, שתימשך בשלושת החודשים הבאים, נועדה להבטיח תהליך רבייה תקין וסדיר של הדגים בכינרת ובכך לשמור על משאב הדגה

| י"א ניסן התשע"ט |
דיג בכינרת (צילום: David Cohen/Flash0)
אא

היחידה הימית של רשות הטבע והגנים, המפקחת מטעם משרד החקלאות על הדיג בישראל, תגביר בחודשים הקרובים את מאמצי ההסברה והפיקוח בכינרת במהלך תקופת האיסור על הדיג בעונת הקינון וההטלה של הדגים.

אגף הדיג במשרד החקלאות מכריז מדי שנה על תקופת איסור הדיג, על שיטותיו השונות, בכינרת ובים התיכון בהתאם לתזמון עונת הרבייה. איסור הדיג נועד להבטיח, עד כמה שניתן, את השלמת תהליך ההתרבות התקין והסדיר של הדגים, על מנת לשמור על משאב הדגה.

תקופת האיסור על הדיג בכינרת החלה שלשום (ראשון) ותימשך עד ה- 12 ביולי. בתקופה זו חל איסור על דיג על האזורים בתחום שפכי הנחלים הגדולים של רמת הגולן לצפון הכינרת (ה"בטיחה") ובתחום הימי שבין המושבה מגדל ועד חוף כרי דשא. אזורים אלו מהווים אזורי קינון והטלה עיקריים למינים שונים של דגי אמנון, ובראשם אמנון הגליל ("מושט"). איסור הדיג המסחרי והספורטיבי באזורים אלו נועד לסייע לאוכלוסיית אמנוני הגליל לגדול ולהתחזק כחלק מהמאמץ הלאומי לשמירה על משאב הדגה ועל איכות המים באגם. אזורי האיסור הזמני על הדיג יסומנו במצופים. פקחי היחידה הימית של רשות הטבע והגנים – האוכפים את פקודת הדיג בכינרת, בחופי הים התיכון ובמפרץ אילת – יפעלו בצוותים מתוגברים ויאכפו את האיסור בכל שעות היממה.

יגאל בן ארי, מנהל היחידה הימית ברשות הטבע והגנים, הסביר: "לנו ולדייגים המקצועיים והחובבים אינטרס מובהק ומשותף להגן על הדגים בעונת ההטלות, למען שמירה על שלל הדגים בכינרת שמדי שנה הולך ופוחת. איסור הדיג בשטחים אלו (כ- 5% משטח האגם) נועד לאפשר לדגים להתרבות בשקט ולהעמיד בהצלחה דור צאצאים. במהלך הימים הקרובים נפעל מול קהילת הדייגים בכינרת, במעגנות ובחנויות הדיג במספר ערוצים כך שיהיו מעודכנים על מועדי ומשך תקופת איסור הדיג. במקביל נגביר את פעולות הפיקוח מול הגורמים הרלוונטיים בשיתוף גורמי אכיפה נוספים כדי לאכוף בהצלחה את איסור הדיג, ובכך לשמור בהצלחה על שגשוג הדגה באגם".

ניר פרוימן, מנהל אגף הדיג במשרד החקלאות, הוסיף: "בעונת הרבייה נוצר הדור הבא של הדגיגים, שיסייעו להגנת מיטבית על הדגה בכינרת. אנו קוראים לדייגים לשתף פעולה ובכך לשמור על משאב חשוב זה".

אמנון הגליל, הדג בעל הערך המסחרי המשמעותי ביותר מבין דגי הכינרת והדג המועדף על סועדי ישראל, ממלא גם תפקיד חיוני בשמירת המאזן האקולוגי של מי הכינרת: הוא ניזון, בין היתר, גם מאצות שצמיחת יתר שלהן עלולה לפגוע באיכות המים באגם.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4.5 (8 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים