בחירות 2019

מלצר: צילום בתוך הקלפי – רק אם קיים חשש לטוהר הבחירות

בעקבות תלונות על שימוש שעשו פעילי ימין במצלמות נסתרות בקלפיות במגזר הערבי, הבהיר יו"ר ועדת הבחירות כי ניתן יהיה להשתמש במצלמות רק במקרים בהם קיים "חשש לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות או בסדרן התקין"

| ד' ניסן התשע"ט |
אילוסטרציה (קרדיט: שאטרסטוק)
אא

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט חנן מלצר, הוציא היום (שלישי) החלטה המבהירה מתי מותר לתעד בוידאו את המתרחש בקלפיות באמצעות שימוש במצלמות סמויות.

החלטתו של מלצר באה בעקבות תלונות שהגיעו לוועדת הבחירות על שימוש במצלמות סמויות שעשו משקיפים מטעם מפלגות הימין בתוך קלפיות במספר יישובים במגזר הערבי. על פי הדיווח ב- ynet, פעילים מטעם הליכוד התקינו כ- 1,300 מצלמות נסתרות בקלפיות במגזר הערבי, וזאת על מנת למנוע זיופים אפשריים. חלק מהמצלמות הותקנו על גופם של משקיפים מטעם המפלגות המוצבים בקלפיות. במפלגות הערביות טענו כי מדובר בניסיון להרתיע את הציבור הערבי מלהגיע לקלפיות. רשימת חד"ש-תע"ל הגישה בקשה לוועדת הבחירות לאכוף את האיסור על התקנת מצלמות בקלפיות. רשימת רע"ם-בל"ד הגישה אף היא תלונה לוועדה נגד הליכוד ומפלגות ימין אחרות.

מלצר הבהיר בהחלטתו כי אפשרות השימוש במצלמות תהיה מוגבלת: "בשעות ההצבעה ניתן יהיה להפעיל תיעוד וידאו באמצעות המצלמות רק במקרה של חשש לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות או בסדרן התקין, למשל השמעה של איומים על חברי ועדות הקלפי, הצעות למתן שוחד בחירות או חשש לאלימות במהלך יום הבחירות".

עוד נאמר בהחלטה כי "לאחר תום שעות ההצבעה וסגירת הקלפיות, ניתן יהיה להפעיל תיעוד וידאו למהלך ספירת הקולות בקלפי, אך יש ליידע את המשתתפים בספירה שיצולמו בתחילת ההקלטה ובמהלכה, ולתעד הודעה זו בפרוטוקול ועדת הקלפי. עיון בתיעוד מהמצלמות ייעשה על ידי משטרת ישראל. בשום מקרה לא יצולמו ולא יישמרו תמונות של רשימות הבוחרים בקלפיות או של פרוטוקולי ועדות הקלפי".

עורך הדין קובי מצא, נציג הליכוד בוועדת הבחירות, אמר כי המצלמות שנתפסו נועדו לשמור על טוהר הבחירות. בראיון לכאן חדשות ציין מצא כי "לא מדובר במצלמות נסתרות, אלא מצלמות גלויות בדגש על מגזר שבו יש חשש כבד לזיופים".

ובתוך כך, על פי הנתונים שמסרה ועדת הבחירות המרכזית, אחוז ההצבעה בבחירות נכון לשעה 12:00 עמד על 24.8% מכלל בעלי זכות הבחירה - 2.1% פחות מהנתון שנרשם בשעה זו בבחירות הקודמות לכנסת ב- 2015.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (1 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים