חדשות בארץ

"צינור חמצן לתושבי חבל בנימין": כביש 4370 נפתח לתנועה

הכביש, המחבר את חבל בנימין לירושלים דרך מנהרת נעמי שמר והגבעה הצרפתית, יקל באופן משמעותי את עומסי התנועה בחלקה הצפוני של ירושלים ויחזק את חבל בנימין

| ג' שבט התשע"ט |
חנוכת הכביש, היום (קרדיט: דוברות)
אא

כביש 4370, המחבר את חבל בנימין לירושלים דרך מנהרת נעמי שמר והגבעה הצרפתית, נפתח היום (רביעי) לתנועה.

הכביש, שהינו חלק מפרויקט תחבורתי בצפון ירושלים ומהווה את המקטע הראשון של כביש הטבעת המזרחי, נפתח בטקס שנערך במעמד שר התחבורה ישראל כץ, השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ראש העיר ירושלים, משה ליאון, וראש מועצת מטה בנימין, ישראל גנץ.

ההשקעה בכביש הסתכמה בכ- 30 מיליון שקלים. פתיחתו תקל באופן משמעותי את עומסי התנועה בחלקה הצפוני של ירושלים, החל משכונת פסגת זאב, ותשליך עד צומת הגבעה הצרפתית ומרכז העיר. בשלב הראשון, הכביש יהיה פתוח לתנועה בכל יום בין השעות 05:00-12:00.

הפרויקט התחבורתי הוא תוצר של שיתוף פעולה בין עיריית ירושלים, מטה בנימין ומשרד התחבורה, בביצוע חברת מוריה אשר שיקמה את הכביש החל בשנת 2016. העבודות כללו את שיקום מבנה הכביש, פינוי פסולת, הסדרת אלמנטים בטיחותיים וביטחוניים, הסדרת מערך התאורה והתאמת הכביש לצורכי הנסיעה הנוכחיים, כולל בניית מעבר הבידוק.

לכביש שני מסלולים נפרדים, האחד לבאים מחוץ לעיר והשני מכיוון צפון לכיוון מזרח ודרום העיר: במסלול אחד, יחבר חלקו המערבי של הכביש את התנועה העוברת מצפון לעיר לכיוון מזרח ודרום לעיר, ללא חיבור אל העיר ירושלים וללא מעבר במחסומי בידוק, דבר שיקל על התנועה הפלסטינית באזור. מסלול נוסף יחבר בין היישובים הממוקמים מצפון לירושלים אל העיר ירושלים עצמה דרך מעבר הבידוק הביטחוני אל מנהרת נעמי שמר או צומת הגבעה הצרפתית. אורכם של שני הכבישים הוא כ- 5 ק"מ.

שר התחבורה ישראל כץ אמר כי "פתיחת הכביש מהווה צעד חשוב בחיבור תושבי חבל בנימין לירושלים ובחיזוק מטרופולין ירושלים רבתי, זאת בהמשך לפתיחת מפרידן אדם ומיזמים נוספים שמשרד התחבורה קידם בשנים האחרונות, המקצרים את הדרך לירושלים הבירה".

ראש העיר ירושלים, משה ליאון, ציין כי הכביש החדש מהווה "בשורה אמיתית עבור תושבי השכונות פסגת זאב והגבעה הצרפתית". לדבריו, "פתיחת הכביש בשעות העומס תיצור חלוקת עומס והקלה משמעותית בטווח הזמן המיידי בעומסי התנועה בשכונת פסגת זאב, ואני מברך על כך". ליאון הבהיר כי מעבר לפתרון בעיית עומסי התנועה, מדובר בצעד שיחזק את חבל בנימין וחונך את החיבור הטבעי והמתבקש בינו לירושלים. "אני סבור כי בהמשך שעות הפתיחה של הכביש יורחבו והוא ייפתח באופן מלא", הוסיף.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, אמר כי מדובר ב"מהלך אחד מני רבים אחרים לחיזוק שירותי המשרד לביטחון הפנים על גופיו לתושבי יהודה ושומרון ולחיזוק הריבונות במרחב". הוא הדגיש כי בניגוד לטענות לפיהן הכביש יוצר הפרדה מפלה בין ישראל ופלסטינים, הרי שהוא מהווה "דוגמה ליכולת ליצור חיים משותפים בין ישראלים לפלסטינים, תוך שמירה על אתגרי הביטחון הקיימים". השר הוסיף כי "ישנם גורמים שהדבר הוא לצנינים בעיניהם, אבל אנחנו נמשיך ונפעל להרחבת הריבונות הישראלית בכל המרחב, תוך כדי שמירה קפדנית ועיקשת על צורכי הביטחון". ארדן ציין כי לוחמי עוטף ירושלים ביצעו במהלך השנה החולפת למעלה מ- 700 פעולות יזומות, שכללו חיפושים, מעצרים, מארבים וחסימות. במהלך הפעילות השוטפת נעצרו קרוב ל- 800 שוהים בלתי חוקיים, מיידי אבנים, מלינים, מסיעים ומעסיקים שפעלו שלא כחוק: "זו המציאות שלנו כאן ובארץ כולה", אמר, "מציאות בה שוטרים עומדים בחזית המאבק בטרור, נוכחים, מונעים, מגינים".

ארדן ניצל את ההזדמנות והתייחס לחרם של חברת AIRBNB להשכרת דירות לטווח קצר הפועלת ברחבי העולם על תושבי יהודה ושומרון. כזכור, הודיעה החברה האמריקנית הערב כי תוריד מהאתר שלה כ- 200 דירות וחדרים להשכרה הממוקמים ביהודה ושומרון. הוא קרא לחברה לחזור בה מהחלטתה: "זה לא מספיק שהם הגיעו לפה, קיימו כמה פגישות והצהירו שהם נגד ה- BDS, הם צריכים להוכיח זאת במעשים. כל עוד החברה לא תחזור בה מכוונתה להפלות לרעה את אזרחי ישראל וליישם אמות מידה כפולות ביחס לישראל – נמשיך לקדם צעדים, הן במישור הרגולטורי והמשפטי פה בישראל והן מול ידידנו בארצות הברית ובעולם. אנחנו כבר רואים את התוצאות הראשוניות של הצעדים הללו. לא נסבול שום צורה של חרם נגד אזרחי ישראל".

ראש מועצת מטה בנימין, ישראל גנץ, אמר כי הכביש החדש מהווה "לא פחות מצינור חמצן עבור תושבי בנימין והאזור כולו", וכי "פיתוח מערך התחבורה מכיוון בנימין לירושלים הוא תהליך אסטרטגי גם עבור העיר ירושלים".

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 5 (75 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

48 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

זוגיות עם רגש - הרב מיכאל לסרי

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

שבויות

לכל המוצרים