עובדות שלא ידעתם

הידעתם שיש פקק שסותם הרי געש?

לאיזה פרח יש ריח של שוקולד? איזו מידת מרחק נמדדת בזמן? ומהו החומר הקל ביותר בעולם? 7 עובדות קצרות ומפתיעות ש(כנראה) לא ידעתם

| ח' טבת התשע"ט |
פרח קוסמוס השוקולד (צילום: shutterstock)
אא

1. הידעתם לאיזה פרח יש ריח של ממתק? אחד הפרחים המעניינים והנדירים ביותר באמריקה הוא פרח קוסמוס השוקולד. צבעו של הפרח חום עמוק, והוא מפיץ ניחוח משכר של שוקולד.

2. הידעתם שיש פקק שסותם הרי געש? הפקק הגעשי הוא מעין הר שנוצר כתוצאה מהתגבשות של המגמה היוצאת מתוך לועו של הר הגעש. ה"הרים" הללו סותמים את לועו של הר הגעש ויוצרים מעין "פקק", כך שהר הגעש אינו יכול עוד להתפרץ.

3. הידעתם איזו מתכת אינה נקשרת לחומרים אחרים? כאשר כורים זהב מן האדמה, אין צורך לפרק אותה מחומרים אחרים באדמה, כפי שעושים בכרייה של חומרים אחרים, משום שהזהב אינו נקשר לחומרים אחרים. לכן כדי לכרות את הזהב צריך רק להפריד בינו לבין הפסולת שסביבו.

4. הידעתם איזו מידת מרחק נמדדת בשנים? כאשר אסטרונומים מודדים מרחק בין כוכבים וגרמי שמים אחרים, הם מודדים אותו באמצעות מידה שנקראת "שנת אור". שנת אור היא המרחק שאותו עוברת קרן אור במשך שנה אחת. ואם תהיתם, המרחק הזה הוא כ-9 טריליון וחצי ק"מ.

5. הידעתם שהניילון הומצא כדי להתחרות ביפנים? חברת דופונט מארה"ב היא שפיתחה את הניילון בשנת 1935, במטרה להתחרות בסיבי המשי אשר יוצרו במפעלי התעשייה ביפן באותה תקופה. כיום ישנם מגוון חומרים פולימריים אשר דומים לניילון, ומשמשים למטרות מגוונות בכל העולם.

6. הידעתם מהי החומה הארוכה ביותר בעולם? החומה הגדולה של סין מורכבת מכמה חומות שהתחברו לחומה הארוכה ביותר בעולם – באורך של כ-6,500 מטרים. רוחבה של החומה מגיע עד 9 מטרים, וגדודים שלמים של חיילים יכולים ללכת עליה.

(צילום: shutterstock)

7. הידעתם מהו החומר הקל ביותר בעולם? אירוג'ל הוא חומר מלאכותי מוצק, שמורכב מ-99.8% אוויר. האירוג'ל הוא מבודד מעולה, וגם יכול לשאת משקל כבד. הוא יוצר לראשונה בשנת 1931, ובעשורים האחרונים שופר ע"י נאסא. כיום הוא משמש בתעשיית החלל, בתעשיית הבנייה ובתחום הקוסמטיקה.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (81 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

יומן "שנה וברכותיה" לשנת תש"פ - הרבנית ימימה מזרחי

65לרכישה

מוצרים נוספים

ערכת חזרה ללימודים לבנות - חיים ולדר וילדות מספרות על עצמן

ערכת חזרה ללימודים לבנים - חיים ולדר וילדים מספרים על עצמם

ערכת חזרה ללימודים - מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל

ילדים מספרים על עצמם בקומיקס 3 - חיים ולדר

60 גיבורים - הרב יוסף ברוק

סדר הדורות הקצר - הרב שלמה בניזרי

לכל המוצרים