עובדות שלא ידעתם

הידעתם שגלי הקול מהירים יותר במים?

כמה מהר גדל צמח הבמבוק? איזה נשק הפך להיות תרופה חשובה? ואיזה עץ אוגר בתוכו מים? 7 עובדות קצרות ומפתיעות ש(כנראה) לא ידעתם

| כ"ו כסלו התשע"ט |
(צילום: shutterstock)
אא

1. הידעתם שיש תוכים שלא רק "חוזרים כמו תוכי"? מתברר שישנם תוכים שיודעים לא רק לחקות בני אדם, אלא גם להבין חלק ממה שהם אומרים. הג'אקו – האפרור האפריקני – יכול להבין יחסים של צבע, צורה וכמות, "לשוחח" עם תוכי אחר, לבקש אוכל, מקלחת או גירוד, ועוד.

2. הידעתם שהדיסק און קי הוא פיתוח ישראלי? הדיסק און קי, או בעברית החסן נייד, פותח בישראל על ידי חברת אם סיסטמס. הפיתוח אפשר שמירה של נתונים על גבי זיכרון הבזק – מעין מעגל אלקטרוני, במקום על גבי כונן נייד, כפי שהיה נפוץ עד אז.

3. הידעתם שהבמבוק גדל מהר יותר מכל צמח אחר? צמח הבמבוק גדל בקצב המהיר ביותר: הוא יכול לצמוח במטר שלם תוך 24 שעות בלבד, ובתוך עונה אחת להגיע לגובה של כ-30 מטרים. הבמבוק הוא גם צמח עמיד במיוחד, ולדוגמא: הוא היה הצמח הראשון שהתאושש לאחר ההטלה של פצצת האטום על הירושימה.

4. הידעתם שאין שני פתיתי שלג זהים? פתיתי השלג הם גדולים וגבישיים, ולכל אחד מהם – צורה ייחודית משלו. צורתם של פתיתי השלג היא פרקטלית – כלומר ככל שמתקרבים יותר אל הצורה, רואים אותה צורה עוד ועוד פעמים.

(צילום: shutterstock)

5. הידעתם שישנו נשק שהפך להיות תרופה? במלחמת העולם הראשונה נעשה שימוש בגז חרדל, שהיה גז קטלני ושימש ללוחמה. על פי ההערכות, 4% מן ההרוגים במלחמה נהרגו כתוצאה משאיפת גז. אך כיום, הגז הקטלני הפך להיות חיוני: הוא משמש כתרופה כנגד סוגים מסוימים של סרטן.

6. הידעתם שישנם צמחים שאוגרים כמויות של מים? עץ הבאובב אוגר בתוכו כמות עצומה של מים: עץ באובב אחד יכול להכין בגזעו יותר מ-120,000 ליטר מים. עץ הבאובב מיוחד גם בשל מראהו המוזר – כאילו העץ התהפך ושורשיו נמצאים למעלה.

7. הידעתם שגלי הקול מהירים יותר במים? כאשר מדברים על מהירות הקול, מדברים לרוב על המהירות שבה הקול עובר באוויר. אך מהירות הקול במים גבוהה פי 4.3 ממהירותו של הקול באוויר! בחלל, לעומת זאת, הקול אינו יכול לנוע כלל.


דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (82 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

סט ארכיאולוגיה תנ"כית - הרב זמיר כהן

319לרכישה

מוצרים נוספים

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

תיק מהודר עם ידית לטלית ותפילין

נטלה מהודרת "עיטורים"

ערכה מהודרת להבדלה

לכל המוצרים