מגזין

צבי יחזקאלי: "אני למעלה מ-20 שנה על המסך, אבל מעולם לא נחשפתי באופן הזה"

לרגל עלייתה לאוויר של 'אהבת עולם', תוכניתם החדשה והמדוברת של צבי יחזקאלי והרב דניאל כהן בערוץ הידברות, חושף יחזקאלי את השינוי הגדול שעבר בחייו, המלחמות הפנימיות שמתחוללות בקרבו, ומתי עצר צילומים לטובת טבילה דחופה במעיין

| כ"ו כסלו התשע"ט |
אא

אמנם הקול קול יחזקאלי, ואף הידיים ידיו, אך המילים שיוצאות מפיו ורוקמות את שיחתנו, נשמעות באוזניי, לראשונה, כלקוחות מעולמות עליונים ועמוקים מהרגיל. דמותו וקולו של צבי יחזקאלי, ראש הדסק לענייני ערבים של 'חדשות 10', מזוהים בציבוריות הישראלית במשך שני העשורים האחרונים עם כל הקשור בעולם הערבי ומעלליו הבלתי פוסקים.

מסיבה זו, בין היתר, עוברות שניות ארוכות עד שהמתרחש לנגד אוזניי מתחבר ומתיישב על המוח והלב, אך בן רגע, מיד לאחר שזה קורה, הכל הופך נעים, מוכר, ונדמים הדברים בעיניי כאילו כך היו הם מאז ומעולם.  

"הרבה זמן חשבתי לצאת בתוכנית שתתן ביטוי לתהליך שאני עובר בשנים האחרונות", משתף יחזקאלי בגילוי לב בתחילת שיחתנו, שנערכת לכבוד עלייתה של התוכנית 'אהבת עולם' בערוץ הידברות. בתוכנית זו משתף פעולה יחזקאלי עם הרב דניאל כהן, רב הישוב בת עין, יוצר מוכשר ומנחה סדנאות. במסגרתה מדברים הם בכל פרק על נושא מהותי מסוים, ומשלבים בו קטעי נגינה ושירה רלוונטיים.

"לא מעט אנשים חושבים שאם בן אדם חזר בתשובה אז הוא תמיד בקשר עמוק ונעים עם ה', והכל טוב בחייו", ממשיך יחזקאלי. "אבל יש דברים שאנשים סוחבים איתם, והופכים להיות מאוד לא פשוטים בחיים.

"אדם, למשל, יכול ללמוד הרבה תורה, לעשות מצוות, ולנסות להיות יהודי מתוק וכשר, אבל יחד עם זאת יכול להיות שהוא הרבה פעמים כועס בבית, שקשה לו עם אשתו, שקשה לו לגלות את האהבה שיש לו עם ה' לסובבים אותו, או שהוא יכול מאוד להתקשות בתפילה, התבודדות, ועוד.

"הרבה פעמים קל יותר לשכנע אדם לשמור שבת, מאשר לגרום לו באמת להקשיב לילדים שלו, או להיות בתשומת לב מלאה בבית. בשנים האחרונות גיליתי שהתורה מדריכה אותנו כיצד לנהוג בכל תחומי החיים, אבל פעמים רבות יותר קשה לנו ללמוד איך להיות אבא, בעל, מנהיג בבית, איך להתבודד כמו שצריך, מאשר איך לקיים מצוות 'קונבנציונאליות' יותר.

"אני חושב שהמכנה המשותף העיקרי לכל הדברים שדיברתי עליהם כעת, הוא האהבה. גילוי האהבה הפשוטה והעבודה הדרושה על מנת להשיגה. כך למעשה נולד הרעיון של התוכנית החדשה שב"ה זכינו ליצור - 'אהבת עולם'. הרעיון נולד מתוך הבנה שה' זה אהבה, שהתורה היא אהבה, ושאנחנו רק רוצים לגלות אותה בעולם. וזה תפקידנו.

"אני יודע שלרבים, נוכחות האהבה, בשלל המישורים של חייהם, מאוד חסרה. כי אם זה קורה לי, זה יכול לקרות גם לאחרים. אני גם יודע שזה מכאיב וקשה. כשעלו הרצון והצורך, הצענו את זה להידברות, אבל לא ידענו אם הם יקחו. זה קצת שונה ממה שהערוץ עושה בדרך כלל. לשמחתנו הם הבינו את האור הגדול שיש פה, הלכו על זה בכל הכוח, והרימו הפקה מדהימה. בעניין הזה כדאי להזכיר לטובה במיוחד את בימאית התוכנית, רביטל בללי צימרינג, על עבודתה המקצועית והמסורה".

 

אחרי עשרים שנה

לצד דבריו של יחזקאלי אודות התובנות החדשות אותן למד, ואשר כעת משתדל הוא להעבירן לאחרים, אכן מרחפת באוויר שאלת עיסוקו, לראשונה באופן עמוק שכזה, בתכנים שאינם מזוהים עם עשייתו השגרתית בימים כתיקונם. "טלוויזיה היא כידוע לא דבר חדש עבורי. אני עוסק למעלה מ-20 שנה עוסק בתפקידי כעיתונאי המסקר עולמות אחרים, לעתים מאוד רחוקים. אני מנסה כבר לא מעט שנים להביא לציבור הישראלי את הדברים הכי מעניינים וחשובים שמתרחשים בעולם הערבי.

"אבל לפני תקופה קצרה יחסית, פתאום שמתי לב, שאולי דברים שנראים לגמרי טבעיים עבורי, יכולים להיות מאוד מיוחדים ומשמעותיים עבור אנשים אחרים. אני לא ממליץ לצרוך הרבה חדשות, אבל בשורה התחתונה – הרבה פעמים זה מה שקורה, וכתוצאה מכך יש המון אנשים שצפו בי במשך השנים, וראו על המסך סימנים לשינוי שעברתי בחיי. לאט לאט השתניתי מולם, והיום הם כבר רואים אותי עם כיפה וזקן.

"עבורי התהליך הזה מוכר, כי כמובן עברתי אותו מקרוב, והחיים הפרטיים שלי השתנו באופן משמעותי. כך למשל  הילדים שלי לומדים כיום ברוך ה' בתלמוד תורה וזה נראה לי טבעי, אבל לאנשים שרואים את זה מהצד – זה לא תמיד פשוט וברור. למרות השינוי שהם רואים על המסך, הם גם רואים שאני ממשיך בתפקיד שלי, ופה מתחיל להיווצר אצלם רצון לדעת מה קרה לי.

"היה רגע שבו הבנתי שאני צריך לחשוף קצת יותר מהעולם שבו אני חי כיום. גם פשוט בשביל להסביר לסקרנים, ויותר חשוב מכך – בשביל מהות העניין. בשביל להפיץ את הדברים העמוקים והטובים הללו כמה שיותר. הבנתי שאני חייב לעשות תוכנית שתדבר על עבודת ה'. על איך להיות יהודי כשר. התכנית  'אהבת עולם' זו התוצאה. עבורי זה מאוד מרגש ומיוחד. אני למעלה מ-20 שנה בטלוויזיה, אבל מעולם לא נחשפתי באופן הזה".

התוכנית מכוונת בעיקר לבעלי תשובה, או לכל איש ואישה מישראל באשר הם?

"קודם כל, לדעתי כל עובד ה' הוא בעל תשובה. גם מי שגדל בבית דתי, וכל החיים שלו היה דתי, הוא במובן מסוים בעל תשובה. כי כל עובד ה' נדרש להשתפר, לעשות חשבון נפש, לחשוב 'פה לא הייתי בסדר עם זה', 'פה אני רוצה להתחיל מחדש', או במילים אחרות – לחזור בתשובה.

"לחזור בתשובה זה לא רק להתחיל לשמור שבת. לחזור בתשובה זו כל מחשבה הכי קטנה, שהיא בעצם גדולה, על איך אני משתפר בעבודת ה' שלי. אגב, המהלך של הריפוי הכי עוצמתי בחיים שלנו, היא החזרה בתשובה, ובעקבותיה מגיעה האהבה.

"מעבר לכך, רבי נחמן מלמד אותנו שהחזרה בתשובה אף פעם לא נגמרת. לדבריו, יש מושג שמאוד כדאי להכיר, והוא: 'תשובה על תשובה'. במילים פשוטות זה אומר שמחר אצטרך לעשות תשובה על התשובה שעשיתי היום.

"אני עכשיו עושה תשובה על משהו, אבל מחר או עוד כמה ימים אעשה תשובה על זה שלא עשיתי את תהליך התשובה מספיק טוב. מספיק ישר. מספיק נקי. וכך זה נמשך, עוד ועוד, בתהליך אין סופי. זה כמובן צריך להיעשות בשמחה, וזה אמור לחזק אותנו ולא להחליש חלילה, אבל זה כאמור דבר חשוב מאוד.

"ויחד עם כל מה שאמרתי, אני מאמין שיש בתוכנית הזו ערך מוסף מיוחד לבעלי תשובה, במובן היותר מקובל של המילה. לבעלי תשובה יש בדרך כלל בתחילת דרכם אורות מאוד גבוהים, אבל כשהם נחלשים או נעלמים, נניח אחרי עשר שנים, מאוד חשוב להפנים את הכלים והתובנות שדיברנו עליהם בתוכנית.

"בהקשר הזה צריך לומר שאני חושב שאי אפשר באמת להפריד בין הדברים. כלומר - להפריד בין מצוות שבין אדם למקום לבין מצוות שבין אדם לחברו. ההנהגה שלך בבית היא אחר כך גם שיקוף של עבודת ה' שלך. אחד משפיע על השני, ומזין אותו. אבל משום מה על דברים כמו איך אדם מתנהג בביתו פחות מדברים".

 

אשתי באורות גבוהים

בכל שלבי שיחתנו, דבריו של יחזקאלי קולחים וזורמים, וכפי שאכן נראה על המסך הקטן -  ניכר בהם שכוחו בפיו. עם זאת, חושף יחזקאלי שבשלבי העבודה על התוכנית התגלה שיש קושי מסוים בהעברת המסרים המורכבים אותם בקשו הם להעביר, בכלים שעמדו לרשותם.

"בעולם התקשורת נהוג לומר שהמדיום הוא המסר. כלומר שכלי התקשורת עצמו – רדיו, טלוויזיה, עיתון, וכו', הם חלק מהמסר שאותו מעבירים. והיה לנו קשה להכניס את מה שבאמת רצינו לומר במדיום הטלוויזיוני. בטלוויזיה, לרוב, המסרים הם קצרים ושטחיים, ואילו המסרים אותם רצינו להעביר הם עמוקים, ולפעמים גם דורשים סבלנות וזמן, מה שאין כל כך במדיום הטלוויזיוני.

"אני חושב שאחת הסיבות שב"ה בכל זאת בסוף הצלחנו, היא השתתפותו של הרב דניאל בתוכנית. החיבור בינינו מאוד חזק ומדויק. הרב דניאל הוא הרב של בת עין, הישוב בו אני גר, וכבר כמה שנים אני זוכה ללמוד איתו את הדף היומי. בשיעורים הללו מיד זיהיתי שיש לו ראייה מאוד מיוחדת על המציאות.

הרב דניאל כהן

"תוך כדי הלימוד, קלטתי שהרב דניאל צולל לעומקים מאוד מעניינים, למשל בדיבורים על מה זה מחלוקת, ואיפה היא פוגשת אותנו בחיינו. בנוסף לכל זה, אשתי הייתה חוזרת בכאלה אורות במוצאי שבתות מהמלווה מלכה שהוא עושה, כך שעוד יותר היה ברור לי שיש פה אדם עם תורה מיוחדת. הרב דניאל הוא תלמיד חכם שופע, מורה דרך של המון בעלי תשובה, אשר נעזר במוזיקה כדי להגיע ולהביא איתו אנשים נוספים לדרגות נפלאות בקרבה לה', והוא אחד היחידים שיכולים ליצור תוכנית כמו שב"ה יצרנו.

"בנוסף, אחד הדברים שהכי העשירו את התוכנית הוא שצילמנו אותה בבת עין. מעבר לכך שזה המקום הכי טבעי עבורנו, בת עין זה מקום נפלא לעבודת ה', בת עין זה השקט והיופי שבטבע, זה טבילה במעיין, וזה מרחב שמאוד מתאים לבעלי תשובה. במקומות רבים אחרים, בעלי תשובה הרבה פעמים נמחקים או נפלטים, ואילו פה יש הכלה גדולה מאוד, ותחושה אמיתית שלכל אחד יש מקום ומענה".

 

בדרך לצילומים עוצרים במעיין

מעבר להשפעה הרבה שיחזקאלי מקווה שתהיה לתוכנית החדשה על קהלים רבים, הוא משתף בשיחתנו על השינויים הפנימיים הגדולים שהיא חוללה בקרבו. "עברנו תהליך מאוד מיוחד בעבודה על התוכנית הזו. תהליך שעדיין לא נגמר, למרות שהמצלמות כבו.

"טלוויזיה זה עניין קשוח. בצילומים יש זמנים, הספקים, השקעה גדולה, תיאום מדויק בין הרבה אנשים ויכולות, ועוד. ולפעמים העומס הזה תופס אותי בין כמה עולמות. לפעמים למשל הייתי מגיע לשיעור הדף היומי עם הרב דניאל אחרי לילה שלם שבו הייתי עסוק במה שקורה בעזה, או באמצע עבודה על סדרה חדשה, וכו'.

"זה מאוד לא קל לקפוץ בין העולמות האלו, וצריך לדעת איך חיים עם כולם בשלום, איך צולחים אותם בצורה נכונה, ואפילו איך כל אחד מהם יכול להעצים את השני. בשביל זה צריך רכות מסוימת. אני מאמין שבזכות התוכנית קיבלתי כלים בנושא הזה, ושמאוד התרככתי לטובה במהלך העבודה על התוכנית.

"מעבר לכך, אחד הדברים שהכי השפיעו עלי, ועדיין משפיעים, הוא שכחלק מההכנות לתוכנית הרב דניאל ואני דיברנו על דברים שקשורים אליה, למשל דיבורים על מידות כמו כעס, ואני פתאום רואה אותו בשבת, כשאני כועס על משהו מסוים, ואז אומר לעצמי: 'הי, אתה לא יכול לכעוס'. תזכור את כל מה שאמרת ושמעת.

"ובכלל, מהשיחות שלנו, ומההכנה אליהן, לקחתי המון. לקחתי תובנות עוצמתיות וטובות על תפילה, על הקשבה לבת הזוג, על כך שלא טוב לדחוק בילדים ושכדאי לתת להם להיות מה שהם, ועוד. בעניין הזה, של חינוך ילדים, אני יכול לספר משהו חזק שקרה תוך כדי הצילומים: דיברנו על חינוך ילדים, ועל כמה צריך להיות סבלנים איתם, ובדיוק באותו יום הבאתי את הילדים איתי לצילומים. הם, מצדם, מאוד נהנו, וכמובן התחילו להשתולל שם, וזה מיד העמיד אותי במבחן. הצילומים היו תחת לחץ של זמן, ואתה רוצה שזה יצא הכי טוב שיש, וגם הכי אמיתי, ותוך כדי זה הייתי צריך לעבוד על הרוגע של עצמי, ולא לכעוס על הילדים.

"מזל שיש לנו שיטות משלנו להפיג מתחים", אומר יחזקאלי בחיוך גדול, כשצחוק אגבי מתגלגל מתוך גרונו. "באחד מימי הצילומים היה לחץ גדול, והרגשנו שאנחנו במתח. שחייבים להשתחרר ורק אחר כך להמשיך. אז החלטנו שנלך, הרב ואני, לטבול במעיין כדי להירגע. במעיין גם התפללנו, וביקשנו מה' שיעזור לנו, ושיום הצילומים יעבור באופן טוב ורגוע. ברוך ה' זה אכן קרה.

"לסיכום ולסיום העניין, אני יכול לומר בפה מלא שאנחנו המרוויחים הגדולים מכל העניין הזה. התכוננו רבות לתוכנית, ליבנו סוגיות, הפנמנו אותן, הוצאנו אותם החוצה בצילומים, וכך הפנמנו אותן שוב, חזק יותר. ואחרי כל זה, אם התוכניות שצילמנו יעזרו לאחרים – זה ממש-ממש מצוין. הדבר הכי נפלא שקיבלתי בתוכנית הזו, ובכלל הדבר הכי נפלא בעולם, זה להיות בנתינה".

התוכנית 'אהבת עולם' תשודר בערוץ הידברות ביום ד' בשעה 21:00, ובשידור חוזר במוצאי שבת קודש בשעה 23:00. התוכנית גם תהיה זמינה בעמוד ה VOD של האתר.

דרגו את המאמר - ותעזרו לקידומו בגוגל:

ממוצע 4 (84 מדרגים)
הנקראים ביותר
הידברות שופס

המדריך המלא לחינוך ילדים - הרב זמיר כהן

48 ש"חלרכישה

מוצרים נוספים

זוגיות עם רגש - הרב מיכאל לסרי

בוסר המלאכים - ארגז כלים להורי המתבגר - הרב דן טיומקין

מעבר לסגולה - הרב אליהו עמר

בית אמי - הרבנית בת שבע קניבסקי

רזי התזונה - להתנקות, להבריא, לרזות בקלות

שבויות

לכל המוצרים